Poniedziałek, 1 czerwca 2020. Imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

CZY SZKOŁY POMIESZCZĄ UCZNIÓW?

2019-06-13 12:00:00 (ost. akt: 2019-06-13 21:56:56)

Podziel się:

EDUKACJA\\\ 15 oddziałów po szkole podstawowej i 14 po gimnazjum planuje utworzyć od września samorząd powiatu. Na uczniów czeka odpowiednio 420 miejsc i 392 miejsca. Czy każdy z absolwentów dostanie się do wybranej przez siebie klasy?

Z danych, jakie znajdują się w wydziale oświaty starostwa wynika, że szkoły podstawowe w tym roku ukończyło 416 uczniów, zaś gimnazja 370. Teoretycznie miejsc dla uczniów powinno wystarczyć, choć co innego mówi liczba fizycznie złożonych podań, mimo że i tak uczniów jest ponad dwa razy tyle, co zazwyczaj. Po zliczeniu złożonych dokumentów wynika, że samorząd powinien na podbudowie szkoły podstawowej utworzyć więcej oddziałów, niż sam prognozuje, podobnie w przypadku absolwentów gimnazjów.
Starosta żuromiński Jerzy Rzymowski zauważa, że na razie ciężko ocenić sytuację, ponieważ uczniowie dopiero w momencie składania oryginału świadectwa zadeklarują tak naprawdę, gdzie chcą się uczyć. – Co roku z naszego powiatu do innych szkół odchodziło ok. 100 uczniów. W tym roku będzie drugie tyle. Wracała jedna klasa uczniów dojeżdżających z innych powiatów, więc teoretycznie ok. 140 naszych w tym roku może odejdzie – podaje starosta. Jak jednak podkreśla, jeśli w sąsiednich miastach, do których uczęszczali nasi uczniowie, szkoły będą miały problem z zagospodarowaniem własnych uczniów, to z pewnością nie będą przyjmowały tych z zewnątrz. Prawdopodobnie duża część z nich zostanie więc na terenie powiatu. – Zawsze nam tych uczniów brakowało – przypomina Rzymowski.
Teoretycznie planowane jest więc utworzenie 15 oddziałów po szkole podstawowej, liczących po 28 uczniów: 3 w technikum w ZSP w Zielonej, 4 w technikum w ZSP w Żurominie i 2 w tutejszej szkole branżowej, 4 oddziały w LO w Żurominie i 2 oddziały w LO w Bieżuniu. Ze złożonych podań wynika jednak, że powinny zostać utworzone odpowiednio: 5 oddziałów, 5 oddziałów, 2 oddziały, 6 oddziałów i 2 oddziały. Do technikum w Zielonej złożono 145 podań (absolwenci po podstawówce), a do tutejszej branżówki – 5 podań (więc tu raczej oddział nie powstanie). Do technikum w Żurominie aplikowało 141 uczniów po podstawówce, do szkoły branżowej chce się dostać 42 ósmoklasistów. Najwięcej podań przyjęło żuromińskie liceum, bo 166. Z kolei do Bieżunia aplikowało 66 uczniów po szkole podstawowej.
W przypadku absolwentów gimnazjów samorząd planuje utworzenie 3 oddziałów w technikum w ZSP w Zielonej, 4 oddziałów w ZSP w Żurominie (technikum) i 1 oddział branżówki. W żuromińskim liceum miałyby powstać 4 oddziały, a w Bieżuniu – 2. I tak po gimnazjum do technikum w Zielonej podanie złożyło 127 uczniów gimnazjów. Do technikum w Żurominie chce się dostać 162 uczniów, a do tutejszej szkoły branżowej – 31 uczniów. Z kolei do LO w Żurominie wpłynęło 150 podań, a do Bieżunia – 45. Wg podań powinno się więc utworzyć odpowiednio: 5 oddziałów, 6 oddziałów, 1 oddział, 5 oddziałów i 2 oddziały.
Z wyliczeń wynika, że na planowanych 420 miejsc po podstawówkach chętnych jest 565 uczniów, a na 392 miejsca po gimnazjum – 515 osób. Jaki będzie ostateczny wynik rekrutacji, okaże się po zakończeniu roku, kiedy już podjęta będzie ostateczna decyzja, gdzie trafi oryginał świadectwa. Zakończenie roku przewidziane jest na 19 czerwca.

Agnieszka Orkwiszewska


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Regina #2747761 | 5.173.*.* 15 cze 2019 20:48

    Nauczyciele od września i tak będą strajkować, więc nie ma znaczenia ile utworzą klas.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz