Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

APELUJĄ DO GMIN O WSPARCIE SZPITALA

2019-06-18 12:00:00 (ost. akt: 2019-06-18 22:09:41)
Samorząd powiatu czeka na odzew samorządów gminnych.

Samorząd powiatu czeka na odzew samorządów gminnych.

Podziel się:

SAMORZĄD\\\ Radni powiatu podjęli na ostatniej sesji, 7 czerwca, apel w sprawie wsparcia przez gminy Szpitala Powiatowego w Żurominie. Teraz trafi on do poszczególnych samorządów gminnych.

W głosowaniu nad apelem, który zawierał już wskazaną formułę wsparcia SPZZOZ w Żurominie wstrzymał się wiceprzewodniczący rady Janusz Welenc. Zabierając głos przed głosowaniem podkreślił, co podnosił już wcześniej podczas posiedzeń komisji, kwestię pobierania podatku od nieruchomości.
- Jesteśmy jednym z nielicznych szpitali, gdzie samorząd pobiera podatek od nieruchomości. Widzę tu pewną niesprawiedliwość wobec gmin, które nie pobierają podatku od nieruchomości – powiedział.
Jak zaznaczył, w przypadku gminy Żuromin udział w podatku od nieruchomości wynosi blisko 100 tys. zł. Tyle szpital rokrocznie wpłaca do kasy miasta. – Jeżeli w tym apelu do gmin mamy zaproponowaną kwotę 10zł od mieszkańca i jeżeli gmina Żuromin liczy blisko 15 tys. mieszkańców, a 100 tys. zł szpital płaci podatku od nieruchomości, to udział gminy Żuromin wyniósłby 50 tys. zł. Proszę policzyć inne gminy – tłumaczył swoje zdanie Welenc. Jak wykazał, w przypadku Bieżunia dotacja wyniosłaby ok. 60 tys. zł. – Uważam, że jest to niesprawiedliwe – skomentował Janusz Welenc i w głosowaniu wstrzymał się.
- To jest na razie tylko apel, zaproszenie do współpracy – tłumaczył wicestarosta Ireneusz Rejmus. Jego zdaniem samorząd tym apelem zwraca się o współpracę do gmin, jest on narzędziem do rozpoczęcia współpracy. A jak ostatecznie potoczą się konkretne rozmowy, czas pokaże.
AO
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. stefan #2750832 | 37.47.*.* 22 cze 2019 10:12

    A ja wiem skąd wziąć pieniądze na wsparcie szpitala: trzeba przeznaczyć środki, które nie zostały wypłacone nauczycielom za strajk (i słusznie, bo kto strajkuje nie powinien otrzymać wynagrodzenia i powinien mieć tego świadomość). Z samych szkół podległych Staroście będą to nie małe środki, a jak do tego dodano by z podstawówek podległych Burmistrzom i Wójtom to kasy będzie dość. No, ale może jak się zachęcało się wręcz do strajku, żeby zrobić na złość rządowi, to ten pomysł pewno nie znajdzie u naszych władz zrozumienia i najłatwiej złupić ludzi. Czekam jak zachowają się radni w poszczególnych gminach: przekażą po ileś tam tys. PLN zdając sobie sprawę, że o tyle będzie mniej w ich budżecie i o tyle mniej przedsięwzięć czy inwestycji zrobią w swojej gminie, a potrzeb co nie miara.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zygmunt #2749231 | 37.47.*.* 18 cze 2019 22:35

    Co za hipokryci! Kilka tygodni temu podwyższyli dyrektorowi szpitala wynagrodzenie o 5 tys. miesięcznie, co daje 60 tys. rocznie, a teraz wyciągają łapy do samorządów o wsparcie dla szpitala. Najpierw to proszę poszukać oszczędności w szpitalu (przyjrzyjcie się rozdmuchanym wynagrodzeniom lekarzy), a następnie w samym starostwie (wynagrodzenie zarządu, koszty rady powiatu, aż po wynagrodzenia (w tym premie) urzędników w starostwie, głównie dyrektorów wydziałów), ale najłatwiej sięgnąć do kieszeni samorządów, a więc nas podatników, bo to co samorządy przekażą starostwu to zabranie (lub trzeba będzie zrezygnować lub podnieść podatki, opłaty lokalne) im do zrealizowania w gminach, a potrzeby są przeogromne. Pomysł z czapy. A propozycja pana Welenca wobec gminy Żuromin to z kategorii: zjeść ciastko (niech gmina umorzy podatek ok. 100 tys. PLN) i mieć ciastko (mieszkańców ok. 15 tys. = 150 tys. dajcie na szpital - ubytek w budżecie UGiM Żuromin łącznie 250 tys.) - dlaczego on tak nie lubi swojej gminy - tylko on wie, ale ma problemy z liczeniem

    Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz