Poniedziałek, 20 stycznia 2020. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

NA WYSTAWIE W WARSZAWIE

2019-06-21 12:00:00 (ost. akt: 2019-06-21 13:47:26)

Podziel się:

WYDARZENIA\\\ 12 czerwca w Instytucie Cervantesa w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom konkursu plastycznego „Inti Raymi – inkaskie Święto Słońca” zorganizowanego przez Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu

Konkurs towarzyszył wystawie fotograficznej autorstwa podróżnika i fotografika Ryszarda Sobolewskiego, ukazującej zwyczaje związane z tradycją obchodów Święta Słońca, w języku keczua nazywanego Inti Raymi oraz wystawie fotogramów ze zbiorów Ambasady Peru w Polsce, prezentującej słynną Inkaską Drogę Królewską - rozległy system dróg dawnego Imperium Inków wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, których otwarcie odbyło się w bieżuńskim muzeum 5 marca.
Ambasador Peru w Warszawie Alberto Salas Barahona, który objął konkurs honorowym patronatem , zaprosił młodych artystów z Bieżunia, Warszawy, Mławy oraz Bogurzyna wraz z opiekunami plastycznymi i fundatorami nagród do stolicy, by wzięli udział w niepowtarzalnej uroczystości. Podczas spotkania wicedyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Bogusława Trojanowska oraz kierownik bieżuńskiego muzeum Jerzy Piotrowski powitali zebranych oraz przybliżyli intencje organizatorów, wymiar edukacyjny wystawy i towarzyszącego mu konkursu, dziękując serdecznie gospodarzowi za zaproszenie, a wszystkim uczestnikom za udział oraz pogratulowali laureatom ich pięknych prac.
W czasie uroczystości głos zabrali również: ambasador Alberto Salas Barahona, wyrażając radość z powodu tak licznego udziału, tylu polskich dzieci w konkursie dotyczącym Peru, jego tradycji i kultury. Pogratulował on laureatom ich artystycznego talentu oraz podziękował organizatorom za przybliżenie zwiedzającym bieżuńską placówkę muzealną Jego rodzinnego kraju. Do gratulacji i podziękowań dołączyli się też starosta żuromiński Jerzy Rzymowski oraz burmistrz Bieżunia Andrzej Szymański.
Autorzy najlepszych prac zostali uhonorowani pięknymi nagrodami ufundowanymi przez ambasadora Peru w Warszawie, firmę Cedrob S.A., Starostwo Powiatowe w Żurominie, Urząd Miasta i Gminy w Bieżuniu oraz Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, wręczonymi przez ambasadora, wicedyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, starostę oraz burmistrza.
W pięciu kategoriach wiekowych przyznano nagrody i wyróżnienia. Spośród reprezentantów naszego powiatu w kategorii 5-6 lat I miejsce zajęła Agata Czachorowska z ZPO w Bieżuniu, II miejsce Wenneke Poepjes z MGOK w Bieżuniu (reprezentantka pochodzi z Holandii), a III miejsce Agata Bartnikowska z ZPO w Bieżuniu. Wyróżniono Lenę Ankiewicz i Magdaleną Szulecką, obie z ZPO w Bieżuniu. W kategorii 7-9 lat III miejsce zajęła Marta Grablewska z MGOK w Bieżuniu, a wyróżnienia trafiły do Aleksandry Nadolskiej z MGOK i Amelii Fafińskiej z ZPO w Bieżuniu.
Wśród nagrodzonych wyróżnieniem w kat. 10-12 lat zalazła się Amelia Rybicka z MGOK w Bieżuniu, a w kat. 16-19 lat II miejsce zajęła Patrycja Szulecka z Liceum Ogólnokształcącego w Bieżuniu.
Spotkanie zakończyło się wspólnymi zdjęciami oraz słodkim, peruwiańskim poczęstunkiem.
AO

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB