Czwartek, 23 stycznia 2020. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

APEL DOTARŁ DO GMIN. W LUTOCINIE JEDNAK POCZEKAJĄ

2019-06-26 12:00:00 (ost. akt: 2019-06-26 20:40:13)

Podziel się:

SAMORZĄD\\\ Podczas ostatniej sesji Rady Gminy w Lutocinie (24 czerwca) tamtejsi radni zapoznali się z treścią apelu Rady Powiatu, która zwróciła się do wszystkich sześciu samorządów gminnych o wsparcie finansowe Szpitala Powiatowego.

Sprawę wyjaśniał radnym sekretarz urzędu i jednocześnie radny powiatowy Zbigniew Nosek. Tłumaczył wskazany w apelu (proponowany wstępnie) mechanizm wsparcia z gmin (10 zł od mieszkańca), jak również to, że wcześniej, nim apel został sformułowany, dyrektor szpitala Zbigniew Białczak sam wystąpił do samorządu Lutocina o wyasygnowanie kwoty 35 tys. zł na dofinansowanie zakupu sprzętu do placówki. Chodziło o aparat Rentgena, który, jak później się okazało, już nieco się zużył i należałoby go zmodernizować.
Jak tłumaczył radnym Nosek, osobiście myślał, że forma proszenia samorządów o wsparcie będzie inna, że zorganizowane zostaną spotkania, podczas których to sam dyrektor szpitala będzie omawiał potrzeby placówki i negocjował warunki współpracy.
Zdania na temat metody wsparcia były różne. Radni ostatecznie uznali, że na razie apel odłożą i zobaczą, jak postąpią inne gminy. – Musimy obserwować, jak inni się zachowają. Może jakiejś pomocy udzielą, żebyśmy nie zostali na szarym końcu – mówił przewodniczący rady Wojciech Góralski.
AO

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zygmunt #2753584 | 79.187.*.* 27 cze 2019 12:13

    Co za hipokryci! Kilka tygodni temu podwyższyli dyrektorowi szpitala wynagrodzenie o 5 tys. miesięcznie, co daje 60 tys. rocznie, a teraz wyciągają łapy do samorządów o wsparcie dla szpitala. Najpierw to proszę poszukać oszczędności w szpitalu (przyjrzyjcie się rozdmuchanym wynagrodzeniom lekarzy), a następnie w samym starostwie (wynagrodzenie zarządu, koszty rady powiatu, aż po wynagrodzenia (w tym premie) urzędników w starostwie, głównie dyrektorów wydziałów), ale najłatwiej sięgnąć do kieszeni samorządów, a więc nas podatników, bo to co samorządy przekażą starostwu to zabranie (lub trzeba będzie zrezygnować lub podnieść podatki, opłaty lokalne) im do zrealizowania w gminach, a potrzeby są przeogromne. Pomysł z czapy. A propozycja pana Welenca wobec gminy Żuromin to z kategorii: zjeść ciastko (niech gmina umorzy podatek ok. 100 tys. PLN) i mieć ciastko (mieszkańców ok. 15 tys. = 150 tys. dajcie na szpital - ubytek w budżecie UGiM Żuromin łącznie 250 tys.) - dlaczego on tak nie lubi swojej gminy - tylko on wie, ale ma problemy z liczeniem

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. stefan #2753582 | 79.187.*.* 27 cze 2019 12:12

    A ja wiem skąd wziąć pieniądze na wsparcie szpitala: trzeba przeznaczyć środki, które nie zostały wypłacone nauczycielom za strajk (i słusznie, bo kto strajkuje nie powinien otrzymać wynagrodzenia i powinien mieć tego świadomość). Z samych szkół podległych Staroście będą to nie małe środki, a jak do tego dodano by z podstawówek podległych Burmistrzom i Wójtom to kasy będzie dość. No, ale może jak się zachęcało się wręcz do strajku, żeby zrobić na złość rządowi, to ten pomysł pewno nie znajdzie u naszych władz zrozumienia i najłatwiej złupić ludzi. Czekam jak zachowają się radni w poszczególnych gminach: przekażą po ileś tam tys. PLN zdając sobie sprawę, że o tyle będzie mniej w ich budżecie i o tyle mniej przedsięwzięć czy inwestycji zrobią w swojej gminie, a potrzeb co nie miara.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz