Wtorek, 10 grudnia 2019. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

REKORDOWA FREKWENCJA W SKANSENIE

2019-07-10 12:00:00 (ost. akt: 2019-07-10 12:17:29)

Podziel się:

REGION\\\ W odbywającym się w minioną niedzielę „Miodobraniu w skansenie” w Sierpcu uczestniczyła rekordowa liczba zwiedzających! Ponad 4000 osób miało okazję przyjrzeć się pokazom pracy pszczelarzy na dawniej wykorzystywanych sprzętach

W programie wydarzenia znalazły się także prezentacje zajęć chłopskich i rzemiosła w zagrodach, kiermasz produktów pszczelich, warsztaty dla najmłodszych i koncerty folklorystyczne.
Podczas skansenowskiego miodobrania uwaga odwiedzających skansen turystów skierowana była przede wszystkim na zagrody, w których znajdują się ule. To właśnie przy nich hodowcy pszczół prezentowali proces odymiania owadów z pomocą podkurzacza, odsklepiania i wirowania ramek w miodarkach i oczyszczania miodu. Jego zapach unosił się wszędzie. Zwiedzający mogli go posmakować ze świeżym chlebem, poznać różne jego odmiany, a także zobaczyć jak zakładało się węzę do ramek jako podstawę do budowy plastrów. Podziwiali też wystawę przybliżającą tradycje i sprzęty pszczelarskie. Pokazy odbywały się w dwóch zagrodach – w pierwszej używano narzędzi i sprzętów z końca XIX wieku, zaś w drugiej stosowanych współcześnie. Prowadzili je Wojciech Piotrkowski z Gospodarstwa Pasiecznego w Żurominie używał oraz Tomasz Paprocki i Eugeniusz Ptak z Koła Pszczelarzy w Sierpcu. Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz miodu i produktów pszczelich. W ofercie wystawców znaleźć można było propolis, wyroby z wosku, pyłek, maści, kosmetyki, a także specjał kuchni staropolskiej – miody pitne. Nie zabrakło też wyrobów rękodzieła, drewnianych zabawek i potraw kuchni regionalnej, w której niezmiennie królowały: sery, bigos, kluski kartoflane i chleb ze smalcem.
To nie jedyne atrakcje, jakie Muzeum przygotowało dla swoich gości. Przez cały dzień w zagrodach chłopskich odbywały się prezentacje prac gospodarskich, rękodzieła i rzemiosła wiejskiego, sprawiając, że ekspozycja ożyła na nowo. Gospodynie ubijały masło w kierzance, tkały na krosnach, szyły na maszynie, haftowały, wycinały z papieru firany, tworzyły wycinanki ludowe, zaś zielarka opowiadała o leczniczych właściwościach ziół. Mężczyźni tłoczyli olej rzepakowy na gorąco, zbijali ramy do uli i z pomocą kołowrotka powroźniczego kręcili powrozy. Młode członkinie Grupy Rekonstrukcyjnej Ludności Cywilnej z Mławy wyplatały wraz ze zwiedzającymi wianki z polnych kwiatów, zaś ich starsi koledzy i koleżanki inscenizowali sceny z życia dawnej wsi, w których udział brali też widzowie. Nie mogło także zabraknąć kowala, plecionkarza, szewca i rzeźbiarza. Również młodsi odkrywcy folkloru nie mogli narzekać na nudę. W wiejskiej szkole dzieci robiły prawdziwe świeczki z węzy i wyklejały obrazki z owadami miododajnymi. W dziecięcej pasiece rozwiązywały łamigłówki związane z życiem pszczół. Uczyły się wykonywać z papieru kwiaty. W stodole młynarza zaś w ramach warsztatów „Jak to ze zbożem było?” poznawały proces obróbki zbóż. W dworze z Bojanowa O godzinie 14 w intencji pszczelarzy odprawiona została uroczysta msza święta w XVIII-wiecznym urokliwym kościele z Drążdżewa.
Żywiołowy koncert Zespołu Folklorystycznego Kurpianka Cepelia z Kadzidła zachęcił do wspólnej zabawy licznie zgromadzoną publiczność. Była w nim cała kwintesencja Kurpi: „kurpsiowska gadka”, tradycyjne pieśni i tańce (powolniak, fafur, olender, stara baba) a na deser - kurpiowski chleb z miodem. Równie dynamiczny był koncert folkowej grupy White Garden. Autorskie utwory Karola Krusia – założyciela i muzyka zespołu inspirowane folklorem Wielkopolski, Mazur a nawet Szkocji zauroczyły zebranych na widowni słuchaczy. Melodyczne brzmienia oparte były także na motywach wysnutych z muzyki dawnej.
Nieco pochmurna pogoda tego dnia nie odstraszyła zwiedzających. Wielu opuszczało skansen z zapasami miodu i innych produktów pszczelich na najbliższe miesiące. A już za miesiąc Muzeum zaprasza na kolejną imprezę plenerową przybliżającą dawne ludowe zwyczaje. 4 sierpnia w do żniwowania wyjdą żniwiarze, zabrzmią kosy, zaterkocze żniwiarka, a na rżyskach staną stygi. Żniwa w skansenie będą świętem zbóż i pieczywa. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie z Kocierzewa na polu i w jednej z zagród zaprezentuje barwne widowisko obrzędowe. Atrakcji z pewnością nie zabraknie, a czas spędzony w skansenie nie będzie stracony. Więcej informacji o tym i innych wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na facebooku.

Jarosław Asztemborski
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Władze Sierpca i rodzina Rzeszotarskich #2762579 | 5.173.*.* 15 lip 2019 17:35

  umieją promować miasto Sierpc. Wychowałam się w Żurominie, ale to miasto przytłacza jest ponure nic się w nim nie dzieję. Tylko coraz większy smród z okolicznych kurników i chlewni. Żuromin nie jest przyjazny dla mieszkańców. Najgorsze jest to, że wszędzie pełno chamszczaków jeszcze na Starostę i Burmistrza się pchają. Kady może być Burmistrzem Żuromina, ale nie mieszkaniec Chamska.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zamiast Czesława Mozila #2762575 | 5.173.*.* 15 lip 2019 17:29

  W Żurominie wydawane są pieniądze na bzdury np. kilka lat temu miasto dało dotację na festiwal w Brudnicach, a ci zaprosili Czesława bełkota Mozila. Jedyna jego kreacja artystyczna godna uwagi to dubbing Olafa z Krainy Lodu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Do Hmmm #2760274 | 5.173.*.* 10 lip 2019 19:55

   Jak w Żurominie nic się nie dzieje to trzeba pisać o Sierpcu. Miasteczko zamiera kulturalnie sportowo i wiekowo.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Hmmm... #2760121 | 37.47.*.* 10 lip 2019 14:58

   Kurier to jest żuromiński czy sierpecki?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)