Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

2,6 MLN ZŁ NA OZE DLA LUBOWIDZA

2019-07-25 12:00:00 (ost. akt: 2019-07-25 12:13:19)
Burmistrz Lubowidza Krzysztof Ziółkowski podpisał umowę z marszałkiem. Dotacje przyznano gminie  na walkę ze smogiem i rozwój OZE

Burmistrz Lubowidza Krzysztof Ziółkowski podpisał umowę z marszałkiem. Dotacje przyznano gminie na walkę ze smogiem i rozwój OZE

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Lubowidz będzie wykorzystywał energię ze źródeł odnawialnych. Dzięki wsparciu unijnemu w gminie powstanie 37 instalacji fotowoltaicznych i 29 kolektorów słonecznych, a 13 pieców węglowych zamienionych zostanie na kotły ekologiczne.

- To duży projekt – mówi marszałek województwa Adam Struzik. Całkowita jego wartość to 3.290.013,39 zł, z czego dofinansowanie w ramach RPO WM 2014-2020 z działania 4.1 „Odnawialne źródła energii” wynosi aż 2.632.010,71 zł.
Na terenie gminy powstanie łącznie 66 instalacji OZE oraz wymienionych będzie 13 pieców węglowych. Jak tłumaczy nam burmistrz Lubowidza Krzysztof Ziółkowski, instalacje będą montowane zarówno na budynkach mieszkalnych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Odbiorcami projektu będzie 54 właścicieli gospodarstw domowych, natomiast sześć instalacji fotowoltaicznych trafi do obiektów użyteczności publicznej: Urzędu Miasta i Gminy w Lubowidzu, Zespołów Szkół w Lubowidzu, Zieluniu i Syberii oraz Ochotniczych Straży Pożarnych w Lubowidzu i Zieluniu.
Realizacja inwestycji pozwoli na zwiększenie produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz poprawienie jakości powietrza przez ograniczenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych. Poza tym obniży koszty energii cieplnej i elektrycznej.
- Wpisuje się to w budowanie odnawialnych źródeł energii, w budowanie gospodarki niskoemisyjnej – podkreślał założenia projektu Adam Struzik podczas spotkania, kiedy podpisywano stosowne umowy.
Dodatkowo w gminie Lubowidz dzięki wsparciu z innego programu (w wysokości 22,5 tys. zł) zakupiony będzie dron antysmogowy. – Drżyjcie ci, którzy palicie śmieciami. Burmistrz kupi drona, który będzie monitorował wszystko z góry, sprawdzał w kominach, czym się pali – przestrzega marszałek.
- Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza to innowacyjny projekt – mówi Adam Struzik. Jak dodaje, samorząd województwa chciał pomóc gminom i powiatom w walce ze smogiem, ograniczeniu emisji spalin i gazów cieplarnianych. Chodziło też o możliwość nasadzeń, monitorowanie jakości powietrza, zakup oczyszczaczy powietrza.
- Chyba nikt dziś już nie kwestionuje, że mamy do czynienia ze zmianami klimatu, że przyczynia się do tego nadmierna emisja gazów cieplarnianych, dwutlenku węgla – podkreśla Adam Struzik.
- Bardzo trudno jest zdobyć dofinansowanie małym gminom. Nam się udało, szczególnie, że jesteśmy wysoko notowani. Marszałek wspominał o kilkuset pozycjach na listach rezerwowych w tych programach – podkreśla burmistrz Ziółkowski.
MIWOP to pilotażowy program województwa mazowieckiego, którego celem jest polepszenie jakości powietrza na Mazowszu. O pomoc mogły ubiegać się gminy wiejskie, miejskie i wiejsko-miejskie. Złożono 119 wniosków, wsparcie otrzymało 110 projektów. W sumie na ich realizację z budżetu województwa przeznaczone zostaną 4,8 mln zł. W powiecie żuromińskim zrealizowane zostaną trzy projekty, a ich łączna wartość to blisko 40 tys. zł.
Dodatkowo pięć sołectw w gminie Lubowidz zrealizuje zadania potrzebne ich mieszkańcom. W samym Lubowidzu zabudowane zostaną altana i plac zabaw dla dzieci, a także podjazd dla niepełnosprawnych i zadaszenie. Podobnie altana powstanie w Rynowie. W Lubowidzu planowany jest też remont przydrożnych figurek.
Wszystkie te przedsięwzięcia wsparte zostały dotacjami z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw ze środków samorządu Mazowsza. W każdym przypadku marszałek Adam Struzik przyznał dofinansowanie w wysokości po 10 tys. zł.
AOKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB