Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

ŻUROMIŃSKIE ZAKŁADY KOMUNALNE DZIAŁKI ZA DARMO NIE DOSTANĄ

2019-08-08 12:00:00 (ost. akt: 2019-08-08 12:13:51)
1.Radny Andrzej Staroń kategorycznie stwierdził, że zgodziłby się na przekazanie działki w Brudnicach, gdyby gmina miała w tym jakąś korzyść

1.Radny Andrzej Staroń kategorycznie stwierdził, że zgodziłby się na przekazanie działki w Brudnicach, gdyby gmina miała w tym jakąś korzyść

Podziel się:

SAMORZĄD\\\ Warta prawie 311 tys. zł netto 35-arowa działka wraz z budynkiem na terenie wysypiska w Brudnicach decyzją Rady Miejskiej nie zostanie przekazana ŻZK.

Sprawę przekazania działki „aportem” dla miejskiej spółki zapowiedziała burmistrz Aneta Goliat na jednym z poprzedzających sesję posiedzeń komisji, choć informacje o tym wypływały już nieco wcześniej. Ostatecznie pojawił się wniosek Spółki, a burmistrz przekazała radnym informację, że ŻZK zmieniła swoje plany, o których od dwóch lat mówiła radzie. Okazuje się, iż blok, który planuje wybudować przy ul. Sikorskiego (gdzie obecnie znajduje się baza jej samochodów i zaplecze socjalne) miałby w całości trafić na wolny rynek.
Podczas jednej z komisji radny Andrzej Staroń, stwierdził, że w przypadku upadku Spółki, majątek w postaci działki zwyczajnie by przepadł. Podczas wspólnego posiedzenia komisji w poniedziałek, 29 lipca, prezes Piotr Kosiński i wiceprezes Wojciech Kwieciński próbowali przekonać rajców do swoich racji.
Prezes Kosiński tłumaczył, że otrzymanie za darmo działki jest elementem niezbędnym do tego, by Spółka mogła w miejscu obecnej bazy transportowej (przy ul. Sikorskiego) pobudować blok i na nim zarobić, a zysk przeznaczyć na budowę oczyszczalni.
Prezes wstępnie przewidywał zysk w postaci 10 proc., czyli jakieś 450 tys. zł (do wyceny z zeszłego roku, teraz ceny mogą ulec zmianie). Poinformował, że Spółka uzyskała już niezbędne pozwolenia na budowę bloku. Radni jednak sceptycznie analizowali jego propozycję. Radny Waldemar Bukowski sugerował wydzierżawienie działki w Brudnicach. Tu w grę wchodziłaby jednak opłata i podatki.
- Przychodzą mieszkańcy i pytają, kiedy ten blok będzie – skomentowała Aneta Goliat. – Ale oni na pewno liczą na mieszkania komunalne – ripostował radny Andrzej Supko. Radny odniósł się też do informacji, jakoby rada przeciągała przekazanie ŻZK działki. – Do rady wniosek wpłynął 22 lipca, jest 29 lipca. Wcześniej nie było żadnego pisma – skomentował.
- To było 2 lata temu, dziś to się nie opłaca – skomentował wiceprezesa Wojciech Kwieciński. – Ale 2 lata temu rozmawialiśmy o bloku komunalnym i był to koronny argument. Już wtedy powinniście mieć koncepcję, gdzie przenieść tę bazę transportową – przypomniał radny Andrzej Staroń.
Burmistrz argumentowała, że samorząd nałożył na Spółkę zadanie budowy oczyszczalni, a sam nie jest w stanie jej pomóc. Nie ma na to środków w budżecie gminy. – Jeżeli do 2024 r. nie zachowamy norm i te fekalia wypłyną na ulicę, to nie chcę mówić, co będzie – mówiła burmistrz.
W dyskusji padło stwierdzenie, że w mieście jest ogromny głód mieszkań, a burmistrz twierdziła wręcz, że do magistratu wciąż przychodzą mieszkańcy miasta i pytają, kiedy powstanie ten blok, ale już nie komunalny, bo nie wiadomo, kto tam zamieszka i jak będzie dbał o wspólne mienie. Z naszej wiedzy wynika jednak, że nowy właściciel działki po stacji PKS czeka na zmiany w planie zagospodarowania miasta, bo ma w zamiarze budowę właśnie bloków. Uchwalenie dokumentu pomogłoby mu w realizacji planów, a to rozwiązałoby również ów głód.
Do tematu i działki, i bloku powrócono podczas sesji w środę, 31 lipca. – Jak wynika z przedstawionych przez panów prezesów informacji i wyliczonej wartości działki, jaka mielibyśmy Spółce przekazać, i planowanego zysku, to tak trochę wychodzi kreatywna księgowość. Bo jeżeli mamy spodziewać się z dużym prawdopodobieństwem zysku w wysokości 400 tys. zł, a za 310 tys. zł mamy włożyć majątek gminy, to zysk wynosi 90 tys. z inwestycji za 4 mln. Tym bardziej, że Spółka nie posiada swoich brygad budowlanych – rozpoczął dyskusję Andrzej Staroń. Podkreślił, że jest za budową mieszkań, ale nie w takiej formie.
Zamiary spółki i niechęć do płacenia gminie podatku w przypadku dzierżawy działki tłumaczyła podczas sesji sama burmistrz Aneta Goliat. – Jeżeli nie przekażemy, Spółka będzie miała problem. Mam nadzieję, że nie odstąpi od planów, ale przecież nie wystawi śmieciarek na ulice, no chyba, że pod urzędem gminy, ale jeszcze jest pytanie, gdzie pracownicy będą się przebierać i gdzie będą mieli swoje zaplecze socjalne – powiedziała. Przypomniała, że na jednej z komisji padła propozycja, że można by zaproponować Spółce dzierżawę gruntu. – Ale jeśli będzie dzierżawa, musimy płacić dzierżawę plus podatek do gminy, a przecież przed nami ważne zadanie, budowa oczyszczalni. Jest założenie zarządu spółki, że jeżeli blok by powstał i mieszkania zostałyby sprzedane, to zysk – co oświadczyli prezesi – zostałby przekazany na budowę oczyszczalni. Bo gminy nie stać na to, żeby dołożyć spółce, bo mamy swoich problemów bardzo dużo, związanych z finansowaniem oświaty, odpadami komunalnymi – tłumaczyła Goliat.
- Cały czas byliśmy informowani, że blok w części będzie posiadał mieszkania komunalne. Dlatego bez zawahania podniósłbym rękę za przekazaniem tego majątku widząc, że gmina też ma w tym swój interes. Bo za chwilę przejdziemy do dyskusji na temat śmieci i widzimy, że spółka będąc własnością gminy niekoniecznie dba o interes mieszkańców jeżeli chodzi o wywóz śmieci – oponował Staroń. Wnioskował, by działki w Brudnicach jednak nie przekazywać.
Uchwała w sprawie wniesienia prawa własności w formie aportu do Żuromińskich Zakładów Komunalnych nie została podjęta. Na 13 obecnych podczas sesji radnych przeciw było … 13.
AO
Komentarze (36) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. KICHA #2776705 | 37.248.*.* 13 sie 2019 22:18

  KICHA...ot i cały komentarz!!!!!! A tak naprawdę to nie piszcie nic w tej pseudo gazecie w tytule bo ŻUROMINSKI to jest dla Żurominiaków a nie dla jakiś pseudo cenzorów......;Obicuje że jak wydacie 100 czystych stron to gazeta sprzewda sie lepiej ,poprostu jak nie macie o czym pisac to nie piszcie. Stert mierze czas kiedy nmnie wywaliciw

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ,,kiełbasa wyborcza" #2776683 | 5.173.*.* 13 sie 2019 21:11

   To była ,,Kiełbasa wyborcza". Ciemnota kupiła. A teraz jak się z tego wycofać? Kazać radnym ażeby nie zgodzili się na przekazanie działki i całą winę zwalić na nich. Jak przed wyborami na pierwszej stronie gazetki był blok z jedną klatką darmowych mieszkań to nie wiedzieli że tam sa garaże magazyny? Kto wpadł na taki pomysł? W pierwszej kolejności czysta działka a nie pomysł budowania na garażach.

   Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ????????? #2776661 | 83.28.*.* 13 sie 2019 20:38

   Gmina istniejące mieszkania komunalne dla najemców sprzedaje za grosze bo takie są możliwości a od ŻZK żąda nowych mieszkań tzw. komunalnych lub socjalnych ,czy ktoś coś z tego zrozumie.Propaganda i próba realizowania swoich prywatnych interesów. ZZK nie wybuduje mieszkan bo nie dysponuje potencjałem ludzkim i technicznym. Do budowy musiałaby wynając dobrą firmę ,która zgarneła wszystkie zyski z budowy.Brak wiedzy i doświadczenia podważa celowość procesu inwestycyjnego. Niezaleznie od tego trzeba by wybudować nowa bazę dla sprzętu i załogi ZUK . Brak logicznego myślenia!!!!!!!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Irek #2776611 | 37.47.*.* 13 sie 2019 18:49

   W mojej ocenie wiekszość Radnych zrobi wszystko by nic z tego nie wyszło. Takich Radnych wybraliśmy.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. okej #2776212 | 5.172.*.* 13 sie 2019 07:54

    no i dobrze że na wolny rynek, tylko niech to szybciej się odbywa

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (36)