Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

ZMIANA CZĘSTOTLIWOŚCI ODBIORU ŚMIECI

2019-08-14 12:00:00 (ost. akt: 2019-08-14 12:04:55)
Zmiany są spowodowane wzrastającymi kosztami

Zmiany są spowodowane wzrastającymi kosztami

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Żuromińscy radni podjęli uchwałę o przyjęciu nowych zasad odbioru śmieci. Teraz na wsi śmieci segregowane odda się częściej, niż dotychczas. Z kolei rzadsze odbieranie śmieci zmieszanych w mieście ma skłonić do segregacji.

Pierwsza zmiana dotyczy częstotliwości odbioru śmieci segregowanych (plastiku, metali), bo tych jest zdecydowanie najwięcej i trudno sobie z nimi poradzić. Obecnie śmieci zbierane selektywnie odbierane są raz w miesiącu zarówno na terenie zabudowy jednorodzinnej w mieście, jak i na wsi, a w przypadku wielorodzinnej w mieście - 2 razy w miesiącu. Zaproponowano więc, by zmienić tę częstotliwość do 2 razy w miesiącu na wsi, a w zabudowie wielorodzinnej w mieście - do 4 razy w miesiącu.
Zmianie ulegnie też, z uwagi na koszty oraz zachęcenie mieszkańców do jeszcze większej segregacji, sposób odbierania śmieci zmieszanych. W tym przypadku częstotliwość odbioru śmieci zmieszanych w zabudowie jednorodzinnej w mieście zostaje zmniejszona na 1 raz na 2 tygodnie (dotychczas było 1 raz na tydzień).
Jak podkreślają urzędnicy, spore koszty w umowie przetargowej generują również tzw. „gniazda”, które kiedyś funkcjonowały na terenie miasta i wsi, a do których mieszkańcy mogli wrzucać szkło i plastik. W tej chwili ich funkcjonowanie z jednej strony ułatwia gminie segregację odpadów, ale z drugiej utrudnia urzędowi sposób kontroli mieszkańców, tj. tego, czy ci wywiązują się z podpisanych umów. – Bo osoby zasłaniają się tym, że nie oddają śmieci, bo wyrzucają je do tych gniazd. A te generują koszty umowy – argumentowano w czasie przedstawiania radnym nowych zasad podczas wspólnego posiedzenia komisji w poniedziałek, 29 lipca. Dlatego gniazda mają teraz całkiem zniknąć z terenu gminy.
- Zwiększamy możliwość odbioru śmieci segregowanych do dwóch razy w miesiącu likwidując zupełnie gniazda. Skoro 85 proc. mieszkańców deklaruje, że śmieci segreguje – wyjaśniał wiceburmistrz Michał Bodenszac. Jego zdaniem szansą na to, by inni nie podrzucali śmieci np. do koszy należących do wspólnot mieszkaniowych jest zamykanie tychże koszy na kłódkę. – Tak, jak każdy ma klucz do piwnicy, tak można mieć klucze do śmieci – wyjaśnia.
Podczas obrad 31 lipca regulamin zmieniający częstotliwość odbioru śmieci radni przyjęli 12 głosami za, zaś 1 radny się wstrzymał.
AO


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Robert #2778589 | 80.50.*.* 19 sie 2019 09:19

  Jak będziesz Michał zamykał kosz na kłódkę to wory ze śmieciami będą stały koło tych że. I ptactwo to będzie rozwłócząć. Przypominam za porządek w gminie odpowiada Wójt i Burmistrz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Lolesław #2778541 | 31.175.*.* 19 sie 2019 06:55

  Aby patrzeć jak będą wory ze śmieciami z rowów i lasów zbierac

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Megi #2778526 | 83.28.*.* 18 sie 2019 23:41

  O co chodzi władzy gminnej? Co jest celem? Zbiórka śmieci i czystość w gminie, czy też interes finansowy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Oj!!!te gniazda !!!! #2778403 | 178.42.*.* 18 sie 2019 17:07

  Gniazda to najnizszy koszt zbiórki odpadów ,gdyż są tylko koszty odbioru odpadów z jednego zcentralizowanego miejsca , a więc odpadają koszty zbiórki..Jeden pracownik sprzętem obsłuży cały teren, a tak trzeba trzech i kilkakrotnie większych kosztów transportu. Myśle , ze to jest bardzo proste.Wszystkie smieci są gminne i jest obojetne gdzie one są.Najprostszą metodą kontroli ludności ,bo o to się przecież rozchodzi władzom wprowadzenie obowiązku bezpośredniego dostarczania śmieci do gminnego puntu odbioru.Czy o to się rozchodzi ? Wszystko się robi ,aby utrudnić odbiór. Prosze więc sprawdzic porzucone smieci , w polach , lokalnych żwirowniach ,bo to czeka miasto ,,,,,,,,

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Michal #2777560 | 37.47.*.* 16 sie 2019 09:42

  Serwis informacyjny mieszkańców Żuromina a jak jestem z Biezunia To już nie czytać?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz