Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

SAMORZĄD UREGULOWAŁ KORZYSTANIE ZE ŚWIETLIC WIEJSKICH

2019-08-16 12:00:00 (ost. akt: 2019-08-16 12:14:51)
Regulamin omawiano również podczas obrad ostatniej sesji

Regulamin omawiano również podczas obrad ostatniej sesji

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Uchwalono regulamin korzystania z wiejskich świetlic i domów ludowych. Dokument określa, na jakich zasadach można je wynająć i kto nimi administruje.

Do tej pory takiego dokumentu nie było. Po kontroli urzędu audytor zalecił, by uporządkować sprawę funkcjonowania gminnych świetlic i domów ludowych. – Sytuacje korzystania ze świetlic przez mieszkańców nie są uregulowane. Zarzucił nam to po kontroli audytor. Mamy sugestie, że powinniśmy dokonać naprawy poprzez wprowadzenie zasad korzystania z takich obiektów – tłumaczyła radnym kierownik wydziału geodezji Teresa Czaplińska podczas wspólnego posiedzenia komisji rady miejskiej w poniedziałek, 29 lipca.
W regulaminie, jaki zgodnie z sugestią opracowano, zawarto, że świetlice użytkowane są bezpłatnie przez mieszkańców danego sołectwa, służą organizowaniu zebrań wiejskich i posiedzeń rady sołeckiej, imprez integracyjnych dla mieszkańców, zaś przez osoby trzecie mogą być użytkowane jedynie odpłatnie.
Mieszkańcy niektórych sołectw (np. Brudnic, o czym niedawno pisaliśmy w „Kurierze” ) mieli obawy, że nie będą mogli teraz korzystać swobodnie z domów ludowych czy świetlic.
-Niestety, sołectwo nie posiada osobowości prawnej, nie posiada przedstawicielstwa takiego, które mogłoby działać w imieniu tego społeczeństwa. Dalego ustawą wytypowano do tej reprezentacji gminę. I gmina za to mienie odpowiada – wyjaśniała Czaplińska.
- Są świetlice, gdzie są sklepy. I nie może być tak, że jest to nieuregulowane, do tego odniósł się właśnie audytor – podkreśliła burmistrz Aneta Goliat.
- Mieszkańcy sołectw nie powinni obawiać się zamachu na sołectwa. Powinni się wręcz cieszyć, że wszystko będzie jasno określony gospodarz i organ odpowiedzialny za to, co tam się dzieje – stwierdził wiceburmistrz Michał Bodenszac.
Administratorem świetlic będzie gmina, a jej przedstawicielem sołtys i rada sołecka (lub osoba do tego wybrana). Dzieci będą mogły korzystać z budynków, ale tylko pod opieką dorosłych.
AO


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ANTYKOMUNISTA #2778627 | 5.173.*.* 19 sie 2019 10:30

    wcale się nie zdziwię jak za jakiś czas świetlice wiejskie i domy ludowe zostaną wystawione na sprzedaż wszak to mienie gminne. PO - PSL rządzi w Gminie i Powiecie taka okazja do zarobku nie przepuszczą.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz