środa, 26 lutego 2020. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

BĘDZIE KOLEJNE NARODOWE CZYTANIE

2019-08-19 12:00:00 (ost. akt: 2019-08-19 12:47:57)
W ubiegłym roku czytaniu towarzyszył koncert Błękitnej Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego

W ubiegłym roku czytaniu towarzyszył koncert Błękitnej Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Podziel się:

INFORMACJE\\\ W Powiatowo-Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żurominie trwają intensywne przygotowania do zaplanowanych na początek września imprez. Już 7 września odbędzie się kolejna edycja „Narodowego Czytania”. O wiele bardziej rozbudowana.

W tym roku impreza będzie dość rozbudowana. – Odbędzie się w hali sportowej przy żuromińskim liceum, gdzie będzie można obejrzeć wystawę zdjęć – informuje dyrektor biblioteki Joanna Rakoczy. W tym roku przeznaczonych do czytania jest osiem nowel. – Osiem nowel na ósme „Narodowe Czytania” – mówi dyrektorka. Powoli szuka już osób, które wezmą udział w akcji. – W tym roku będą fajne upominki dla czytających – dodaje. A zaprezentowane zostaną: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej”, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki i wrony” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.
Impreza będzie połączona z koncertem na 200-lecie urodzin Stanisława Moniuszki w wykonaniu Stanisława Gwiazdy. – Będzie Narodowe Granie i Narodowe Czytanie – podkreśla Rakoczy. Gwiazda zaprezentuje pieśni ze śpiewnika domowego: „Dziad i baba”, „Kozak”, „Kapral” i popularne arie z oper : Aria Miecznika ze „Strasznego dworu”, Aria Skołuby ze „Strasznego dworu” i Pieśń Chorążego z opery „Hrabina”.
Podczas imprezy rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny dotyczący postaci Stanisława Moniuszki, ojca opery polskiej. Jego celem jest inspirowanie uczestników do poszerzenia wiedzy o życiu i twórczości Moniuszki, uświadomienie dzieciom i młodzieży jego polskości i patriotyzmu, a także jego zasług dla utrzymania duchowej kondycji narodu polskiego w czasach niewoli. Dodatkowo chodzi o przypomnienie zwyczajów i tradycji narodowych ze szczególnym uwzględnieniem polskich strojów, które kojarzą się z utworami Moniuszki. Celem jest też rozbudzenie wrażliwości, fantazji oraz wyobraźni twórczej o wysokich walorach estetycznych.
Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat. Ich zadaniem jest przygotowanie pracy plastycznej związanej z życiem i twórczością Stanisława Moniuszki i dostarczenie ich do biblioteki do 23 sierpnia. Nagrody zostaną wręczone właśnie 7 września, podczas akcji „Narodowe czytanie”.
Dodatkowo podczas „Narodowego Czytania” w hali dostępna wystawa poświęcona Moniuszce, a także wyświetlony krótki film traktujący o jego życiu i twórczości. Trwają rozmowy dotyczące innych akcji mających jeszcze towarzyszyć imprezie.
AOKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Klaus #2779885 | 79.187.*.* 21 sie 2019 14:24

    Zapowiada się interesująco: wyśmienite połączenie Narodowego Czytania z upamiętnieniem Roku Moniuszkowskiego. Super. Korzystajcie ludziska!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz