Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

NOWA KADENCJA IZBY ROLNICZEJ

2019-08-22 12:00:00 (ost. akt: 2019-08-22 13:40:09)
Nowi członkowie Powiatowej Izby Rolniczej w Żurominie. Kadencja potrwa 4 lata

Nowi członkowie Powiatowej Izby Rolniczej w Żurominie. Kadencja potrwa 4 lata

Podziel się:

INFORMACJE\\\ 12 sierpnia rozpoczęła się oficjalnie nowa kadencja Powiatowej Izby Rolniczej w Żurominie. Na jej czele ponownie stanął Adam Witkowski, a jego zastępcą znów została Agnieszka Dobiesz. Delegatem na Walne został Waldemar Skuza.

Posiedzenie Izby, nim wybrano prezydium, prowadził członek – senior Dariusz Adam Sajewski z Siemiątkowa. To pod jego kierunkiem, po zapoznaniu z regulaminem głosowania, wybrano przewodniczącego Rady (jednogłośnie został nim Adam Witkowski), a potem już pod kierunkiem nowego przewodniczącego jego zastępcę (najwięcej głosów (6) zyskała dotychczasowa wiceprzewodnicząca Agnieszka Dobiesz, natomiast na Annę Banach i Arkadiusza Kacprzyckiego oddano po 3 głosy). Następnie dwóch kandydatów zgłoszono na jedno miejsce delegata na Walne Zgromadzenie Izb w Warszawie. W głosowaniu na Waldemara Skuzę oddano 8 głosów, na Tomasza Karolewskiego 4 głosy.
Na pierwszym posiedzeniu nowi członkowie przedstawiali się wszystkim, opowiadali o sobie i o tym, czym się zajmują. Po raz pierwszy w Izbie pracować będzie 5 osób, 7 rozpoczęło kolejną kadencję. I tak Jan Wysocki do rady dostał się pierwszy raz. Rozpoczął trzecią kadencję jako sołtys w Kosewie. Waldemar Skuza z Bagienic Dużych zasiada w Izbie drugi raz. Jest obecnie przewodniczącym kuczborskiej rady (w poprzedniej kadencji był radnym), prowadzi gospodarstwo rolne (chów trzody chlewnej metodą tradycyjną). Przez dwie kadencje był sołtysem Bagienic. Nowy członek Izby Arkadiusz Kacprzycki również po raz drugi zasiada w Radzie Gminy Kuczbork-Osada. Jest pracownikiem centrali nasiennej. Trzecią kadencję w Izbie zasiadać będzie Agnieszka Dobiesz z Mojnowa. Prowadzi gospodarstwo rolne. Dwie kadencje pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego. Nowym członkiem jest z kolei Marcin Bartczak z Obórek. Wcześniej udzielał się w Radzie Sołeckiej. Prowadzi gospodarstwo rolne, jest magistrem inżynierem rolnictwa. Po raz pierwszy w radzie zasiądzie również Andrzej Sztybor, w obecnej kadencji przewodniczący bieżuńskiej rady. Prowadzi gospodarstwo rolne, jest też nauczycielem. Adam Witkowski zasiada w Izbie od początku, czyli 6 kadencję, jest kierownikiem Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego. Z gminy Siemiątkowo członkami zostali ponownie Tomasz Bilicki i Dariusz Adam Sajewski. Obaj prowadzą gospodarstwa rolne, pierwszy zasiądzie w Izbie już 3 kadencję, tyleż samo zasiadał w radzie Gminy w Siemiątkowie. Drugi był radnym gminnym i powiatowym, dodatkowo jest kierownikiem jedynej w powiecie Spółdzielni Kółek Rolniczych. Członkiem został w tej kadencji Tomasz Karolewski z Chamska. Wcześniej dwie kadencje zasiadał w Izbie, zaś cztery kadencje w Radzie Powiatu. Hoduje trzodę chlewną. Po raz drugi zasiądzie w Izbie Anna Banach z Mojnowa, wcześniej jedną kadencję była radną gminy Lutocin. Udziela się w Stowarzyszeniu WZU. Z kolei Jerzy Orzechowski był wieloletnim sołtysem wsi Kipichy, zasiadał też w radzie gminy. W Izbach Rolniczych zasiądzie na kolejną kadencję. Prowadzi gospodarstwo rolne.
Ustępujący członek zarządu MIR Jan Antonowicz przekazał nowym członkom Rady Powiatowej IR sporo nowych informacji na bieżące tematy, a przede wszystkim powiedział, na czym polega rola Izb Rolniczych. – To samorząd rolniczy. Utrzymuje się z 2 % podatku rolnego. To jedyny ogólnopolska organizacja rolnicza – podkreślił. Jak dodał, przedstawiciele Izb mają za zadanie przekazywać rolnicze bolączki do władz wyższych. – Nie wszystko udaje się załatwić. Problemy są skomplikowane, ale wiele rzeczy udało się nam jednak załatwić po myśli rolników – powiedział. Antonowicz zaznaczył, że członkowie będą dostawali do opiniowania różne akty prawne, co jest bardzo ważne w procesie legislacyjnym.
Nowi członkowie zostali wyposażeni w podstawowe informacje, zawarte w regulaminie Izb Rolniczych i ustawie o Izbach.
Kierownik ciechanowskiego biura Izby Alina Demby przestawiła z kolei wyniki wyborów oraz frekwencję wyborczą w 5 powiatach, które obsługuje jej biuro. W sumie uprawnionych do głosowania było tu 33 881 osób. Wydano 1828 kart, co dało 5,5 % frekwencję). Największą frekwencję osiągnięto w Pułtusku – 7,5 %, potem w Żurominie – 6,41 %, w Ciechanowie – 5,09 %, w Mławie 4,85 %, i najniższa w powiecie płońskim – 4,45 %.
Wybory nie odbywały się tam, gdzie na 2 wakaty zgłosiło się tylko 2 kandydatów. W powiecie żuromińskim głosowanie przeprowadzono tylko w Żurominie. Tu o wejście do Izby ubiegało się trzech kandydatów: Tomasz Karolewski, Jan Wysocki i Wiesław Mikas, wieloletni członek izby.
- Postawiliście na doświadczenie i mam nadzieję, że się nie zawiedziecie. Doradzam już czwartemu pokoleniu rolników. Znam rolnictwo – powiedział po wyborach Adam Witkowski. I podkreślił, że Rada Powiatowa Izby stanowi trzon elity rolnictwa w powiecie.
- Powiat żuromiński jest najbardziej produkcyjnym powiatem nie tyle w regionie, co w skali kraju – zaznacza Witkowski. Podkreśla, że członkowie rady reprezentują różne gałęzie rolnictwa – hodują trzodę chlewną, krowy, niektórzy prowadzą też inne przedsiębiorstwa, inni specjalizują się w chowie tradycyjnym, w gronie znalazł się też myśliwy.
Członkowie Rady w dalszej części posiedzenia przyjęli plan pracy na lata 2019-2020.
AO

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do jola #2782659 | 5.172.*.* 27 sie 2019 23:04

  Jolu , ale w TVP 1 podawali że lokomotywy staniały

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jjj #2782580 | 31.2.*.* 27 sie 2019 18:25

  Rolnictwo to teraz ekipy do branie kasy , naszej kasy ? tak jak teraz z susza najpierw dostali dotacje na to rozne zasiewy , ale jak maja teraz susze i niebo nie dalo deszczu to my znow mamy im za to zaplacic ? Spoleczenstwo zusowskie a wielu z nich w naszym powiecie jada dobrymi wozami jeszcze po dary zywnosci bo przeciez nie maja z czego zyc ? oni sie nami nie przejmuja wiec dlaczego ja mam im przytakiwac na branie darmowej kasy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. DO KORYTA ????? #2781736 | 37.248.*.* 25 sie 2019 19:58

  ROLNICTWO????????... NIE CAŁE 2,5 % P.K.B..... i wszyscy normalni ludzie utrzymują Beemki chłopstwa.......ale im się po prostu należy KARTOFEL PO 3 ZETA....przerzucam się na banany !!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (24) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mcgregor #2781633 | 5.184.*.* 25 sie 2019 13:06

   Do Adasia Witkowskiego. Jak mówisz o najbardziej produkcyjnym powiecie to zawsze dodawaj że jest to najbardziej śmierdzący powiat . Tak będzie uczciwie

   Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kierownik #2781170 | 83.9.*.* 24 sie 2019 00:06

   kiedy kończy się inteligencja i zdrowy rozsądek zaczyna się...rolnictwo :(

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)