Wtorek, 2 czerwca 2020. Imieniny Erazma, Marianny, Marzeny

NARODOWE CZYTANIE, NARODOWE GRANIE

2019-09-11 12:00:00 (ost. akt: 2019-09-11 14:43:01)

Podziel się:

WYDARZENIA\\\ Już po raz czwarty Powiatowo-Miejska Biblioteka Publiczna w Żurominie zorganizowała akcję włączającą się w ogólnopolskie „Narodowe Czytanie”. W sobotę, 7 września, czytano nowele polskich pisarzy – Konopnickiej, Sienkiewicza i Prusa.

Wszystkich uczestników akcji propagującej czytelnictwo witała dyrektor biblioteki Joanna Rakoczy, która cieszyła się, że znów udało jej się zaangażować spora grupę osób reprezentujących różne pokolenia i rożne zawody. W czytaniu wzięli udział bowiem przedstawiciele samorządów, dziennikarze, nauczyciele i wiele innych osób.
- Rok 2019 jest rokiem Stanisława Moniuszki. Wieloma akcjami organizowanymi w tym roku, również tą dzisiejszą, chcieliśmy to uczcić – podkreśliła Rakoczy. Dlatego właśnie spotkanie rozpoczęto od odczytania listu prezydenta RP z okazji 200. urodzin Stanisława Moniuszki. Chwilę później odbył się koncert Krzysztofa Gwiazdy pt. „Stanisław Moniuszko żartem i serio”. Śpiewak zaprezentował pieśni ze śpiewnika domowego: „Dziad i baba”, „Kozak”, „Kapral” i popularne arie z oper : Aria Miecznika ze „Strasznego dworu”, Aria Skołuby ze „Strasznego dworu” i Pieśń Chorążego z opery „Hrabina”.
Po koncercie wręczone zostały upominki w konkursie plastycznym dotyczącym postaci Stanisława Moniuszki, ojca opery polskiej. Za przygotowanie prac na konkurs nagrody otrzymali: Dominika Grzywińska, Emilia Tucholska, Szymon Ziembiński.
W drugiej części spotkania z nowelami „Katarynka” Bolesława Prusa”, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Dym” Marii Konopnickiej mierzyli się m.in. starosta Jerzy Rzymowski z przewodniczącym Rady Powiatu Mirosławem Różańskim, burmistrz Aneta Goliat z wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Haliną Jarzynką, seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, bibliotekarki z placówek z terenu powiatu, przedstawiciele wolnych zawodów, w tym redaktorzy „Kuriera Żuromińskiego” Agnieszka Orkwiszewska i Kacper Czerwiński. Starsi i młodsi.
Wszystkim za udział w akcji osobiście dziękowała Joanna Rakoczy, wręczając podziękowania i audiobooki z nowelami Henryka Sienkiewicza. Dodatkowo wszyscy mogli skosztować pysznego tortu oczywiście nawiązującego dekoracją do „Narodowego Czytania”, a także obejrzeć wystawę poświęconą Stanisławowi Moniuszce.
Agnieszka OrkwiszewskaKomentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja #2790760 | 87.116.*.* 14 wrz 2019 13:00

    A jak wystrojeni, szczególnie ta w skarpetkach

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ;) #2789479 | 83.31.*.* 11 wrz 2019 15:10

    Największa impreza biblioteki.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)