Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

ODPUST W STRUGACH DESZCZU

2019-09-11 12:00:00 (ost. akt: 2019-09-11 14:46:05)

Podziel się:

WYDARZENIA\\\ Choć pogoda nie rozpieszczała, a deszcz lał od rana aż do południa i potem również w czasie Mszy odpustowej, rzesze pielgrzymów przybyły w niedzielę, 8 września do Sanktuarium Matki Boskiej Żuromińskiej na tradycyjny odpust.

Mszę św. odprawił i homilię wygłosił biskup pomocniczy Mirosław Milewski. Nim zaczął, wprowadzenia dokonał ks. prałat Kazimierz Kowalski. Witał wszystkich pielgrzymów, którzy przybyli z 12 parafii dekanatu, a także z Mławy, Radzanowa, Lutocina, Szreńska, Niechłonina, Lipowca Kościelnego,. Przyjechali też rowerzyści z Dobrzynia nad Drwęcą oraz motocykliści.
Pielgrzymi szli z pieśnią na ustach, niekiedy z towarzyszeniem orkiestry, niosąc ze sobą dożynkowe wieńce. Szli starsi i młodsi, rodzice nieśli na rękach lub wieźli w wózkach małe dzieci. Rzęsisty deszcz, padający od godzin rannych, nie był dla nich straszny. Wszyscy przyszli dziękować za plony, pokłonić się Żuromińskiej Pani i wysłuchać homilii biskupa płockiego, ks. Mirosława Milewskiego. A zaczął on od przypomnienia historii i faktu, że od 1708 r., czyli od 311 lat to miejsce znaczone jest śladami pielgrzymów, którzy dążą do Żuromina, bo tu mieszka ich Matka, Królowa, Powierniczka, ukazana w cudownym obrazie. Dokładnie 300 lat temu, w 1719 r., przybyli tu z Pułtuska jezuici, aby szerzyć kult Maryi. To oni rozpoczęli budowę obecnego, murowanego kościoła, co zostało przerwane kasatą zakonu w 1773 r. Ale ich trud nie był daremny, bo ta ziemia żuromińska, jej okoliczne parafie, wydały troje błogosławionych: przede wszystkim bpa Leona Wetmańskiego, bł. Klarę Ludwikę Szczęsną, współzałożycielkę sercanek; jak również bł. brata Stanisława Tymoteusza Trojanowskiego, męczennika niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. A dokładnie 20 lat temu, 2 grudnia 1999 r., Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów pozwoliła na koronację obrazu żuromińskiego, czego 20. rocznicę będziemy obchodzili w przyszłym roku.
- Walczcie, kochani pątnicy, szanowni przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych, walczcie o świat, który nie będzie pozbawiony sensu! Nie zapominajcie Boga! Promujcie, a gdy trzeba wybierajcie takich ludzi, którzy przynoszą świat z sensem, a nie świat bez sensu. Przyszłym pokoleniom jesteśmy winni oddać świat, w którym jest Bóg - mówił w końcowej części homilii bp Milewski.
AOKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. do ALEKSANDRY #2790123 | 31.0.*.* 13 wrz 2019 01:37

    A Kaczor nie dojechał,a u mnie była tylko czernina

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz