Wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

POWIAT WYKLUCZONY Z FDS

2019-09-13 12:00:00 (ost. akt: 2019-09-13 12:02:55)
Michał Bodenszac uważa, że ocena jest nieczytelna

Michał Bodenszac uważa, że ocena jest nieczytelna

Podziel się:

SAMORZĄD\\\ Opublikowano listę rekomendowanych zadań do dofinasowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Wnioski z naszego powiatu oceniono słabo. Samorządowcy mówią w tej sprawie jednym głosem, że decyzje są polityczne.

Fundusz Dróg Samorządowych został powołany ustawą z dnia 23 października 2018 roku. To mechanizm, który jest wsparciem dla jednostek samorządu terytorialnego, realizujących inwestycje drogowe. Ma on między innymi na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych. Nowy mechanizm poniekąd zastąpił funkcjonujące dotychczas tzw. „Schetynówki”.
„Pomimo systematycznej poprawy, stan polskich dróg samorządowych wciąż stanowi jedną z podstawowych barier ograniczających wzrost poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także jest czynnikiem obniżającym aktywność gospodarczą, inwestycyjną oraz konkurencyjność regionów i poszczególnych ośrodków gospodarczych”- czytamy w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej www.gov.pl.
Wsparcie samorządom jest przyznawane na podstawie wniosków o dofinansowanie, składanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Decyzje o tym, który samorząd otrzyma dofinansowanie z budżetu państwa zapada na poziomie wojewody (przedstawiciela Rady Ministrów w województwie). To właśnie wojewodowie przeprowadzają nabór oraz późniejszą ocenę wniosków.
Opublikowana niedawno lista rekomendowanych zadań do dofinansowania w ramach tego instrumentu wywołała falę krytycznych opinii wśród samorządowców z naszego powiatu. Wnioski w ramach naboru (13 marca-12 kwietnia 2019 r.) złożyła Gmina i Miasto Żuromin oraz Powiat Żuromiński. Niestety zadania, które zgłosiły samorządy nie zakwalifikowały się do dotacji.
Żuromin zgłosił dwa zadania i obydwa przepadły. Sprawę dosyć ogólnikowo skomentował wiceburmistrz Michał Bodenszac.
- Nie będę komentował, jak ta lista powstawała, gdzie powstawała (…) Jakieś tam wnioski patrząc na mapę można wyciągnąć- powiedział podczas posiedzenia komisji bezpieczeństwa Bodenszac.
Można było się domyślić, że chodzi o to, iż środki powędrowały głównie do samorządów, gdzie władzę piastują osoby związane z Prawem i Sprawiedliwością. Zdaniem wiceburmistrza procedura oceny nie jest do końca jasna. - Do 2015 roku wszystko było czytelne (…) Dzisiaj to przepadło- dodał.
W tej kwestii podczas sesji Rady Gminy w Kuczborku wypowiedział się również goszczący tam z innej przyczyny starosta Jerzy Rzymowski. Pytany przez radnych o planowane inwestycje na ich terenie tłumaczył, że zbyt wiele obiecać nie może. Powiedział, że samorząd powiatu stara się o środki zewnętrzne, jednak sięgnięcie po nie okazuje się coraz trudniejsze.
- Jeśli chodzi o środki marszałkowskie nie mamy problemu, jeżeli chodzi o środki rządowe, czyli te, gdzie nabory przeprowadza wojewoda…- rozpoczął starosta, po czym tłumaczył mechanizm dofinansowania.
- W marcu został ogłoszony nabór (w ramach FDS- przyp.red.), każdy powiat mógł złożyć trzy wnioski i my te złożyliśmy - tłumaczył.
- W lipcu ogłoszony został kolejny nabór, a nie został jeszcze ogłoszony efekt marcowego. Jako samorząd złożyliśmy następne wnioski. Jak się sprawa potoczyła?- zapytał Jerzy Rzymowski.
Pytanie było retoryczne, żaden z trzech wniosków nie zakwalifikował się do dofinansowania.
- Na te trzy drogi wnioskowaliśmy o 5,3 miliona dotacji, przy dofinansowaniu na poziomie 80 %. Niechby dali chociaż na jedno- powiedział rozgoryczony.
-Teraz powiem państwu, kto dostał. Powiat Ostrołęcki: 3 wnioski- 54 miliony dofinansowania, powiat wołomiński: 3 wnioski- 44 miliony dofinansowania, powiat radomski: 3 wnioski- 27 milionów dofinansowania, powiat mławski: 3 wnioski- 20 milionów, powiat sierpecki: 3 wnioski -7,5 miliona- wyliczał starosta.
- Nie musicie się domyślać, kto w tych powiatach rządzi (…) dostały powiaty, gdzie jest tzw. „dobra zmiana”- podsumował Jerzy Rzymowski. Nie ukrywał rozgoryczenia takim efektem naboru, bo jego zdaniem wnioski były dobrze przygotowane.

Kacper Czerwiński

Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. adam #2794497 | 77.112.*.* 22 wrz 2019 15:50

  Każde nieudacznictwo można tłumaczyć tzw. " decyzją polityczną" drodzy państwo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Macie rozum? #2793665 | 83.31.*.* 20 wrz 2019 09:32

  Panie starostwo proszę wyjaśnić istnienie 400 000 zł na premie dla pracowników w upadającej jednostce i 800 000 zł straty na półrocze. Może jako ekonomista wyższej klasy przekuje w sukces wyborczy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Iwa #2793509 | 37.47.*.* 19 wrz 2019 21:00

   Dlaczego kłamiesz ? tego dnia na kabarecie na hali przy LO Burmistrzów na pewno nie było .

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. Antoni #2793309 | 83.28.*.* 19 wrz 2019 12:31

    A co na to posłowie obecni i kandydaci na owych, którzy tak ochoczo odwiedzają nasz powiat a przede wszystkim gminę Żuro?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Szczeradobolu #2793291 | 37.47.*.* 19 wrz 2019 12:03

    co za bzdury tutaj wypisujecie!!! Wstyd! tego dnia na kabarecie na hali przy LO burmistrzow na pewno nie , pamiętam dokładnie...

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (46)