Czwartek, 28 maja 2020. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

PROGRAM TELEOPIEKI DLA STARSZYCH

2019-09-18 12:00:00 (ost. akt: 2019-09-18 12:04:47)
Kierownik żuromińskiego MOPS zapowiedział rozpoczęcie pilotażowego programu w gm. Żuromin.

Kierownik żuromińskiego MOPS zapowiedział rozpoczęcie pilotażowego programu w gm. Żuromin.

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Prawdopodobnie za kilka miesięcy ruszy w Żurominie pilotażowy program teleopieki dla seniorów. W tej sprawie odbyło się specjalne spotkanie.

- Myślę, że przeprowadzimy edycję pilotażową, prawdopodobnie po nowym roku – mówi Andrzej Wiśniewski, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żurominie, który zorganizował wraz z pracownikami całe spotkanie. Przybyło na nie ok. 60 seniorów, przedstawicieli Ośrodków Pomocy Społecznej z powiatu, instytucji i organizacji pozarządowych.
- Wszyscy wiedzą, że się starzejemy. Coraz częściej starsze osoby zostają same – podkreśla Wiśniewski. Jak dodaje, często nie ma się tymi starszymi kto zająć dlatego, że po prostu najbliższa rodzina mieszka daleko. Usługi opiekuńcze świadczy wówczas np. GOPS.
Wszyscy z uwagą wysłuchali prezentacji zaproszonej firmy, która taką formę opieki nad seniorami prowadzi już w wielu miastach Polski, jak również za granicą. Przedstawicielki firmy omówiły dokładnie zalety noszenia specjalnej opaski, która w sytuacjach zagrożenia często reaguje sama (w przypadku upadku łączy się z telecentrum, gdzie ratownik medyczny w przypadku braku kontaktu z poszkodowanym automatycznie wzywa pogotowie).
- Teleopieka to w najprostszych słowach śledzenie zdrowia, bezpieczeństwa na odległość – mówiła przedstawicielka firmy. W swojej wypowiedzi przybliżyła mechanizm działania teleopieki. Demonstrowała również teleopaskę oraz omówiła, w jaki sposób działa. – Teleopiekę można sprawować dla osób starszych, aktywnych, nieaktywnych, ale także kobiet w ciąży, osób chorych na epilepsję, niedowidzących i słabowidzących – tłumaczyła.
Podczas spotkania seniorzy byli bardzo ciekawi, jak działa cały system teleopieki. Zadawali sporo pytań, by rozwiać swoje wątpliwości. Dowiedzieli się m.in., że przez opaskę rozmawia się jak przez telefon, oraz że działa ona wszędzie, gdziekolwiek jesteśmy.
Zdaniem burmistrz Anety Goliat program dla seniorów jest ciekawy. – Nasze zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze – powiedziała podczas spotkania. Prawdopodobnie program zostanie wdrożony w Żurominie, a czy będzie kontynuowany i dotowany przez samorząd, nie wiadomo. Podczas spotkania informowano, że istnieje wiele możliwości finansowania programów teleopieki: są to środki unijne, własne lub rządowe.
AOKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Regina #2793170 | 80.55.*.* 19 wrz 2019 08:35

  znów kasa wypłynie do tajemniczej firmy oferującej opaski. Kasa płynie szerokim strumieniem na głupoty zaproszenie Czesia jąkały, festyny = igrzyska zamiast chleba z zaproszonymi "gwiazdami", teraz opaski dla seniorów. Nikt nie mówi ile taka opaska będzie kosztować seniora, bo za darmo jej nie dostanie. Wiśniewski to człowiek z Chamska, a mieszkańcy tej wsi nie budzą mojego zaufania wszędzie ich pełno okupują urzędy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja #2792876 | 46.186.*.* 18 wrz 2019 16:18

  Może zamiast programu teleopieki dla starszych zatrudnić lekarzy pierwszego kontaktu i zrobić wizyty domowe, które w tej chwili są fikcją.To byłaby realna pomoc, a nie kolejny pewnie nikomu niepotrzebny program...

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jola #2792824 | 78.88.*.* 18 wrz 2019 14:39

  Dostanie się do lekarza rodzinnego / ogólnego graniczy z cudem a tu taaakie nowości ha ha ha co jakiś czas słyszymy o jakiś nowych pomysłach polepszających opiekę nad chorymi / potrzebującymi ,a rzeczywistość jest taka : rejestracja telefoniczna która ponoć działa od godz. 9 to fikcja , rejestratorki nie kwapią się do odebrania połączenia , o godz. 9 nie ma numerków ponieważ znikają o godz. otwarcia rejestracji tj. ok 8 rano , do lekarza ogólnego jest limit (od 10-12 chorych) , lekarz przyjmuje nie dłużej niż do godz. 15 ( wyjątkiem jest dr. Laska , raz w tygodniu do 18) ," wdrożona " rejestracja przez internet to blef / kłamstwo !

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz