Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

CZY STREFA JEST ATRAKCYJNA?

2019-09-30 12:00:00 (ost. akt: 2019-09-30 12:33:15)
W 2016 roku miasto rozbudowało na terenie strefy sieć wodno-kanalizacyjną

W 2016 roku miasto rozbudowało na terenie strefy sieć wodno-kanalizacyjną

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Radni miejskiej komisji rewizyjnej zajęli się na swoim ostatnim posiedzeniu analizą wydatkowania środków finansowych na inwestycje zrealizowane w strefie ekonomicznej. Teren cały czas czeka na potencjalnego inwestora.

Dodatkowo chcieli poznać harmonogram przyszłych działań planowanych w strefie z uwzględnieniem podmiotów wyrażających chęć prowadzenia w niej działalności gospodarczej. Podczas posiedzenia 12 września władze przypomniały radnym, że w ulicy Towarowej i Komunalnej wybudowany jest na tę chwilę wodociąg. – Strefa ma wybudowaną kanalizację sanitarną, która jest w ulicy Strzeleckiej, przechodzi pod obwodnicą w ul. Działkową do ul. Lidzbarskiej, tam jest zrzut – informuje wiceburmistrz Żuromina Michał Bodenszac. W tym roku miasto miało zabezpieczone w budżecie 310 tys. zł na budowę kanalizacji deszczowej, ale niestety po aktualizacji kosztorysu okazuje się, że będzie to zbyt mała kwota. Prawdopodobnie potrzeba będzie aż 450 tys. zł.
- Mamy projekt budowlany ul. Strzeleckiej, składaliśmy go dwukrotnie do Funduszu Dróg Samorządowych, bez powodzenia, dwa tygodnie temu złożyliśmy go po raz trzeci. Liczymy, że może tym razem się uda, przy czym do tego projektu dopisaliśmy kanalizację deszczową – podał radnym Bodenszac. Jak dodał, najbardziej problematyczne jest wykonanie w tym miejscu przyłącza energetycznego. Nie wiadomo, o jaką moc wystąpić, bo nie wiadomo, jakie będzie zapotrzebowanie, tzn. jaka będzie prowadzona działalność. – To temat, o który potencjalni zainteresowani pytają. Więc odpowiadamy, że jeśli będzie konkretne zapotrzebowanie, to my możemy o nie wystąpić. Samo zapotrzebowanie jest przydzielane w miarę szybko, realizacja to trochę inna historia – powiedział.
70 % działek w strefie przeznaczonych jest pod przemysł, produkcję, magazynowanie, 30 % to usługi, więc może tam być prowadzona lżejsza działalność. Na potrzeby zainteresowanych inwestorów gmina podzieliła działki. - Na dziś strefa podzielona jest na kilkanaście drobnych działek – mówi Michał Bodenszac.
Radny Leszek Łuczkiewicz dociekał, czy podział strefy na mniejsze obszary, na co podejmując uchwałę zgodziła się Rada Miejska, spotkał się z jakimś odzewem ze strony inwestorów. – Czy większość jest pytających i na tym się kończy? – pytał.
Jak powiedział wiceburmistrz, zapytania były konkretne. – Trzech inwestorów wystąpiło z wolą o skorzystanie z żuromińskiej podstrefy. Dlatego dzieliliśmy działki i przygotowaliśmy przetargi, ale finalnie żaden nie zakończył się rozstrzygnięciem – informuje Michał Bodenszac.
Terenem strefy zainteresowana była firma Novatek Polska, która wybrała działkę nieco dalej przy ul. Towarowej, nie w strefie. Kupiła działkę od gminy. – Mają pozwolenie na budowę sieci, mają czasową organizację ruchu, podejrzewam, że lada moment zaczną się prace przy budowie sieci w Żurominie. Jedna z trzech głównych nitek przebiega ul. Strzelecką, wzdłuż strefy – podaje wiceburmistrz.
Radny Łuczkiewicz zwrócił uwagę, że mieszkańcy zaczynają się pytać właśnie o tę kwestię, jak zostać odbiorcą gazu ziemnego, na jakich warunkach, kiedy to będzie możliwe. Jak usłyszał, w magistracie powstał specjalny punkt konsultacyjny, w którym na wszystkie tego typu pytania odpowie konsultant firmy Novatek Polska. Punkt konsultacyjny jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu.
- Strefa jest najważniejsza. Zazdrościmy Sierpcowi, ale on jest w innym miejscu położony. Tematu nie odpuszczamy, nawiązujemy kontakty. Chcę zaproponować w budżecie na przyszły rok środki na promocję tej strefy w mediach. Mówienie okolicznym mieszkańcom i przedsiębiorcom to za mało – dodała burmistrz Aneta Goliat.
Jak dodała, do urzędu zgłosiła się firma zainteresowana zorganizowaniem na terenie strefy targów rolniczych, ale na razie nie padły żadne konkretne ustalenia. – Potrzebny będzie areał 5 ha, targi trwałyby 2 dni. Firma bada, ile osób chciałoby przyjechać do Żuromina. Będziemy wiedzieli to w grudniu – mówi Aneta Goliat. Targi miałyby być zorganizowane w maju przyszłego roku.
Według udzielonej radnym informacji, terenami strefy zainteresowani są inwestorzy, którzy zbudowaliby biogazownie. – Niektórzy deklarowali, że jeżeli byłaby potrzeba, zorganizują wyjazd żeby zobaczyć, jak to wygląda – podaje Bodenszac. W dyskusji radni dzielili się swoją wiedzą na temat funkcjonowania biogazowni. Ich zdaniem wiele zależy od zastosowanej technologii jej budowy.
AO
Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Irek #2801237 | 31.0.*.* 8 paź 2019 10:00

  Powiat mławski w kategorii powiaty zajął 21. miejsce, uzyskując wynik 151,48 zł dotacji na inwestycje drogowe w przeliczeniu na 1 mieszkańca powiatu mławskiego (dotacje z funduszy UE na transport 2014-2018, per capita). Zwycięzcą rankingu w tej kategorii jest powiat przasnyski. Z sąsiednich powiatów wysoko uplasował się powiat płoński, zajmując 14. miejsce. Na 62. pozycji uplasował się powiat ciechanowski, na 94. – nidzicki, na 190. – działdowski a na 241. – żuromiński.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Ślepa #2799547 | 5.173.*.* 4 paź 2019 17:56

   Jasnowidz zgadzam się z tobą ale częściowo. Większość rządzących zrobi wszystko (wbrew temu co mówi) zeby na tej strefie nic nie powstało. Rodzinnie jest to nieopłacalne dla rządzących i jestem przekonana, że taki ich cel od pięciu lat. Szkodzić rodzinie tworząc nowe miejsca pracy odejdą pracownicy z firm rodzinnych lub trzeba im podnieść pobory. Rodzina jest najważniejsza a nie wyborcy. Oni są potrzebni tylko w dniu wyborów.Warto dodac że inwestor z Brudnic był bankrutem i chciał za darmo przekształcić szesnaście hektarów ziemi. Radni poprzedniej kadencji odrzucili propozycję bankruta. jasnowidz dotarło do ciebie czemu strefa będzie stała pusta i do kiedy?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Jasnowidz #2799340 | 37.47.*.* 4 paź 2019 08:57

   W mojej ocenie większoś Radnych ( upolitycznionych ) zrobi wszystko żeby na tej strefie nic nie powstalo. Politycznie jest to nieopłacalne dla większosci Radnych i jestem przekonany, że taki jest ich cel. Warto dodać, że poza strefą w okolicy Brudnic był potencjalny inwestor i to na swoich hektarach, i wiadomo jak nasi aRaddni , elegancko , go zniechęcili.

   Ocena komentarza: warty uwagi (21) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. nowy #2799277 | 87.205.*.* 4 paź 2019 01:22

    To gdzie te 300 miejsc pracy pani goliat ? W 8 lat się pani nie wyrobi, co ? Bredzicie o Sierpcu, a dziś Mława ma więcej mieszkańców niż Płońsk, pomimo, że Płońsk leży znaczniej bliżej "mordoru". Ale tam Burmistrz wie w jakiej rzeczywistości żyje i co ma robić, w przeciwieństwie do pani. A Wam - wiejscy wyborcy pani goliat - gratuluję kargulowego poczucia humoru.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. T.S. #2799092 | 194.146.*.* 3 paź 2019 15:13

     Sam wybudowałem trzy biogazownie ,które pracują i mają się dobrze ,ale są zlokalizowane poza miastami.Takiego obiektu nie można zlokalizować w mieście ,no może na terenie byłego wysypiska .a poza tym strefa miała być miejscem pracy dla setek ludzi ,a w takiej biogazowni pracę miałoby ,ledwie 20 osób.

     Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (20)