Poniedziałek, 1 czerwca 2020. Imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

APELUJĄ O ŚRODKI DLA SZPITALA

2019-10-11 12:00:00 (ost. akt: 2019-10-11 12:18:11)

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Rada Powiatu Żuromińskiego przyjęła podczas ostatniej sesji 30 września apel w sprawie podjęcia działań mających na celu poprawę sytuacji finansowej szpitali powiatowych. Trafi m.in. do Ministra Zdrowia, NFZ, wojewody i marszałka.

Radni podkreślili we wstępie apelu, że konstytucja w art. 68 stanowi, iż każdy ma prawo do ochrony zdrowia, a władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych oraz są zobowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.
- Rada Powiatu Żuromińskiego zwraca się z apelem o wywiązanie się z konstytucyjnego obowiązku oraz o podjęcie działań mających na celu znormalizowanie sytuacji finansowej szpitali powiatowych – czytamy w dokumencie.
Dodatkowo radni zaapelowali o zapłatę za świadczenia wykonane ponad limit, zwiększenie wyceny procedur przy jednoczesnym zwiększaniu ryczałtu w odróżnieniu od sytuacji obecnej, w której zwiększenie wyceny bez zwiększenia kwoty ryczałtu spowodowało tylko zmniejszenie ilości wykonywanych świadczeń medycznych i ograniczyło dostępność pacjentów do realizowania świadczeń zdrowotnych.
– Apelujemy o pokrycie strat finansowych z dwóch ostatnich lat, tj. 2017 i 2018r., będących wynikiem polityki prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia – podkreślają radni.
Jak pisaliśmy już wielokrotnie na łamach „Kuriera”, od jakiegoś czasu zarówno dyrektor placówki, jak i organ prowadzący zwracają uwagę na wzrastające koszty funkcjonowania naszej lecznicy. Koszty te będą wciąż się zwiększać m.in. z powodu wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę, wzrostu minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, wzrostu wynagrodzenia zasadniczego lekarzy specjalistów, wzrostu cen ubezpieczeń zarówno OC podmiotów działalności leczniczych, jaki sprzętu oraz karetek. Do tego dochodzi wprowadzenie nowych norm zatrudniania pielęgniarek i położnych, wzrost cen energii, materiałów i usług świadczonych na rzecz szpitali przez podmioty zewnętrzne, tj. badania laboratoryjne i specjalistyczne, usługi pralnicze i inne.
W apelu radni poprosili o waloryzację wyceny świadczeń, która uwzględni wzrost wszystkich kosztów. – Utrzymanie wyceny świadczeń na obecnym poziomie przy jednoczesnym wzroście kosztów prowadzi szpitale do katastrofy finansowej – twierdzą radni.
Podkreślono również fakt, że szpitale mają obowiązek dostosowania się do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 marca br. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, co powoduje konieczność modernizacji pomieszczeń szpitalnych oraz zakup nowego sprzętu. A przecież, jak podkreślają rajcowie, szpitale nie mają innych przychodów niż te z NFZ i po wprowadzeniu ryczałtowego finansowania nie mają wpływu na ich wysokość. Do tego dochodzą inne problemy, z jakimi borykają się wszystkie szpitale powiatowe: brak kadry medyczne, żądania płacowe, atmosfera niepewności i ciągłego napięcia, która frustruje wszystkich, zarówno pracowników, jak i pacjentów.
- Wnosimy o wyznaczenie specjalnego funduszu modernizacyjnego szpitali na zakup niezbędnej aparatury i urządzeń, którego podziałem zajęliby się fachowcy – apelują żuromińscy radni.
Na koniec w apelu znalazł się tez postulat wzrostu wynagrodzeń wszystkich grup zawodowych (a nie tylko wybranych) oraz o przekazanie szpitalom środków na zaspokojenie kosztów pracy i kosztów spowodowanych wprowadzeniem regulacji prawnych, które przyczyniłyby się do dramatycznej sytuacji finansowej szpitali.
Radni podkreślają, że ich apel nie jest żadnym stanowiskiem politycznym, a przy jego tworzeniu kierowała nimi jedynie troska o zdrowie i życie mieszkańców powiatu.
Za przyjęciem apelu głosowało 14 radnych obecnych na obradach. Teraz trafi on do Ministra Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, wojewody i marszałka, Związku Powiatów Polskich, Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, a także samorządów powiatowych z terenu województwa mazowieckiego.
AOKomentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do SSS #2804890 | 5.184.*.* 16 paź 2019 13:38

  To samo chciałem napisać: "Lekarz to niech lepiej śpi na tym nocnym dyżurze, bo orano od 9:00 musi przyjmować pacjentów w przychodni. Jak będzie nie wyspany to Ci przepisze rtęć na przeziębienie i kipniesz w kalendarz. :-)))"

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. sss #2803938 | 31.0.*.* 14 paź 2019 22:40

   Rada powiatu to nie sie puknie w glowe i zobaczy jak pracują lekarze w nocy? pielegniarka musi byc cala noc na czuwaniu natomiast hrabia lekarz idzie spac i nie budzic go? bo są żli jak sie ich budzi do jakiegos pacienta. I tak lekarz powinien na dyzurze razem z pielegniarką siedziec? A on idzie na dyzur dwunasto godzinny a 9 godzin spi? Czy to jest normalne? POWINNO SIE DODAC KASY PIELEGNIARKOM a nie spiochom.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Cccc #2803457 | 188.146.*.* 14 paź 2019 09:08

    zorro, zygmunt, wiper - to jest na forum poniżej ta sama soba. Spójrzcie po prawej stronie na parametry ID : 79.187.*.*

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. xxc #2803437 | 31.0.*.* 14 paź 2019 08:24

    dlaczego jest tak ? ze ludzie co zawsze na jakies uslugi placą regularnie to jeszcze dalej musza dokladac za tych co omykają w placeniu albo za tych co mają gdzies placenie do budzetu, chociaz pracują i tak ? legalnie lub na czarno. Dosc ? nas? ugniatania przez tych co siedzą pod orłem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. DO KORYTA ????? #2803147 | 31.0.*.* 11 paź 2019 18:49

    Czy zarobki lekarza bądz, co bądz specialisty na poziomie 25/30 tys miesiecznie brutto są normalnym wynagrodzeniem ok niech to będxzie i 250g ,ale ja tyle też pracuje i myślę że mam nie mam mniej odpowiedzialną pracę ,wyższe wykształcenie i nie zarabiam połowy tego.

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (13)