Poniedziałek, 16 grudnia 2019. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

DOŁOŻYLI ZE SWOICH

2019-10-12 12:00:00 (ost. akt: 2019-10-14 12:06:29)

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Samorządy gminne wypłaciły nauczycielom zwiększone pensje za wrzesień i za październik. Niestety, choć zapowiadano, środki te nie pochodzą w całości z ministerialnej subwencji.

Zarząd Oddziału Powiatowego ZNP w Żurominie zebrał już informacje z samorządów na temat wypłat dla nauczycieli ze wszystkich szkół i przedszkoli prowadzonych na terenie każdej gminy.
– Pytałam o subwencję, która przyszła na podwyżki od września. Przychodzi ona co miesiąc, jako 1/12 całości. Powinna wpłynąć w zwiększonej kwocie w związku z podwyżką, jaka była zapisana w rozporządzeniu, tj. o 9,6 proc. – podkreśla Marzena Więckowska, prezes żuromińskiego Oddziału.
Z jej wiedzy wynika, że samorządy rzeczywiście dostały zwiększoną subwencję. – Ale oni oczekiwali, że otrzymają 100 proc. Ale tak się nie stało. Ci, których pytałam, dostali jakieś 2/3 kwoty oczekiwanej - dodaje.
- Samorządy nie czekały na subwencje, tylko na 1 września większość wypłaciła już podwyższone wynagrodzenia dla nauczycieli, czyli zwiększone o tę kwotę, bo zgodnie z rozporządzeniem dyrektorzy przygotowali te naliczenia, jak również wypłaciły dodatek funkcyjny za wychowawstwo – informuje szefowa związkowców. Co prawda dwa samorządy nie zdecydowały się na zmianę regulaminu wynagradzania nauczycieli i tym samym nie zdecydowały się na wypłacenie wyższej kwoty dodatku za wychowawstwo dla swoich pracowników przedszkoli. Są to gminy Kuczbork i Lubowidz. Tam nauczyciele przedszkoli i klas „0” otrzymali dodatki w starej kwocie, pozostałe zaś samorządy, również i starostwo, wypłaciły zmienione kwoty, tj. ustawowe 300 zł i nie tylko.
- Chylę czoło przed samorządem Lutocina, który wypłacił wyższą kwotę, niż ustawowa, bo dał aż 350 zł w klasach, gdzie liczba uczniów jest większa, niż 15 uczniów. Doceniam to i dziękuję panu wójtowi – mówi Marzena Więckowska.
Prezes pytała również w ostatnim czasie samorządy wiejskie, czy otrzymały zwiększoną subwencję na uczniów w klasach liczących mniej niż 18 osób. – Bo ministerstwo twierdziło, że jest pula pieniędzy na każdego ucznia w oddziale mniejszym niż 18 uczniów. Miało to być 190 zł. Jednak żaden samorząd mi nie potwierdził, by te dodatkowe środki były wyłuskane. Może one były w całej puli, bo samorządy dostały jedną kwotę – podkreśla Więckowska. Zwróciła więc włodarzom uwagę, że powinni się o to upomnieć, bo większość uczniów właśnie w takich klasach się uczy.
Prezes Związku podkreśla, że samorządowcy zwrócili jej uwagę na fakt, że gminy nie dostały także środków na podwyżkę, która miała wejść od stycznia, w wysokości 5 proc. – Za to zwrotu nie dostali, te 5 % wypłacili do sierpnia z własnych środków. A ta podwyżka o 9,6 % teraz jest w odniesieniu do tej zwiększonej płacy – zaznacza.
Jej zdaniem samorządy będą też musiały sfinansować z własnych środków podwyżki dla pracowników niepedagogicznych, nie tylko to, że staż pracy nie będzie już częścią składową najniższej pensji, ale również to, że wzrośnie sama płaca minimalna. - To kolejne działanie bez pokrycia – kończy.
AO


Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ko...MENDA #2806469 | 37.248.*.* 18 paź 2019 21:16

  Impreze w atmosferze 100ka od łebka zrobil za swoje ?????????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Regina #2804079 | 5.173.*.* 15 paź 2019 08:41

  nauczyciele niech wezmą się do pracy, a nie tylko wysuwają roszczenia. Większość z nich ro zwykle obiboki i ludzie nie potrafiący odnaleźć się na rynku pracy. Nauczyciele powinni mieć tak jak każdy pracownik 40 godzinny tydzień pracy. Klasówki powinni sprawdzać w szkole, a nie nie dość, że nie wyrabiają nawet 1/2 tego co inni ludzie to jeszcze ciągle im mało . Gdyby to towarzystwo pracowało dziennie po 8 godzin to by zaraz zmienili płytę . Komuna się już skończyła, a oni nadal korzystają z przywilejów jak PZPR kacykowie. Nawet nauczyciele podejrzani o przestępstwo nie są usuwani ze szkół tylko nadal dręczą swoje ofiary.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. Do Wojciecha #2803923 | 5.173.*.* 14 paź 2019 21:54

   Na co tym starym młody? Różaniec i do modlitwy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz