Piątek, 21 lutego 2020. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

PIERWSZA POMOC Z „KLONIKIEM”

2019-10-16 12:58:04 (ost. akt: 2019-10-16 12:59:05)

Podziel się:

PROMOCJA\\\Czy potrafilibyśmy udzielić pierwszej pomocy dziecku, np. w sytuacji, gdy zadławi się jedzeniem lub małą częścią zabawki? Co wtedy zrobić? To jedno z wielu zagadnień omawianych podczas szkoleń, jakie prowadzi firma „Centrum BHP i ppoż. Klonik ”.

Firma ma w Żurominie na Placu Wolności 34 jeden ze swoich oddziałów. Dzięki współpracy z dyrekcją Miejsko-Gminnego Żłobka w Żurominie właścicielce firmy, pani Aleksandrze Olszynie, udało się zorganizować szkolenie dla nauczycieli i rodziców dzieci uczęszczających do placówki. Poprowadziła je wykwalifikowana ratowniczka medyczna Katarzyna Wojkowska.
Warsztaty poświęcone były przede wszystkim nabywaniu od podstaw praktycznych umiejętności udzielenia pierwszej pomocy osobie potrzebującej (ze szczególnym uwzględnieniem dzieci). Nie było ono typowym wykładem, nie rozwiązywano podczas niego testów. Ratowniczka medyczna omawiała stany zagrożenia życia i zdrowia, po czym uczestnicy mieli okazję wszystkie omówione kwestie przećwiczyć. To właśnie ćwiczenia dają gwarancję zachowania zimnej krwi podczas sytuacji stresowej.
Szkolenie było prowadzone w taki sposób, aby uczestnicy mogli od razu pytać i rozwiewać wątpliwości. Maksimum praktyki, minimum teorii- to główna zasada. W stanie zagrożenia życia nie będzie już czasu na szukanie odpowiedzi na nurtujące pytania.
Od ratownika medycznego rodzice dowiedzieli się, że zawsze lepiej zrobić cokolwiek w sytuacji, gdy coś zagraża dziecku, niż stać biernie obok i dać się sparaliżować. Pod okiem instruktora mogli przećwiczyć, co robić w przypadku zakrztuszenia, czy też omdlenia lub drgawek. Dowiedzieli się jak w takich przypadkach udzielać pomocy niemowlakom oraz dzieciom starszym. Najważniejszym i kluczowym elementem była nauka rozpoznania problemów z oddechem oraz poprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Uczestnicy nauczyli się układać dzieci w pozycji bezpiecznej, opanowali umiejętności tamowania krwotoków oraz zaopatrywania urazów, zapoznali się z zasadami bezpiecznej ewakuacji oraz kłopotliwym tematem gorączki.
Rodzice podzielili się także swoimi doświadczeniami z sytuacji, kiedy trzeba było udzielać pierwszej pomocy własnemu dziecku. W szkoleniu brała udział jedna z mam, której dziecko zachłysnęło się mlekiem. Mama postąpiła najlepiej, jak tylko potrafiła. Czy dostała za to nagrodę? Tak, uratowała życie.
Ćwiczenia, jakie uczestnicy mogli wykonać podczas spotkania, na pewno pomogły podnieść ich umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Przydatne dla nich były zwłaszcza te wykonywane na fantomach, ale także w parach, z innymi uczestnikami szkolenia.
A Ty? Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy będziesz potrafił zachować się w takiej sytuacji? Jeśli przez chwilę pojawiła się nuta niepewności to jest właśnie ten moment, aby się wszystkiego nauczyć.
Firma „Centrum BHP i ppoż. Klonik” ma szkolenia z pierwszej pomocy ma w stałej ofercie, jak również szkolenia BHP i ppoż. oraz sprzedaż gaśnic i znaków ewakuacyjnych. By szkolenie z pierwszej pomocy przeprowadzić, wystarczy 10 osób chętnych. Szkolenia prowadzone są w siedzibie firmy : Plac Wolności 34 bądź u zainteresowanych klientów. W ofercie firmy można znaleźć także warsztaty oraz pokazy.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB