Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

SĄD OKRĘGOWY WYDA WYROK W SPRAWIE APELACJI

2019-10-30 12:00:00 (ost. akt: 2019-10-30 12:14:12)

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Dziś w Sądzie Okręgowym w Płocku wydany zostanie wyrok po apelacji jednego z żuromińskich projektantów budowlanych, skazanych w I instancji.

Wracamy do jednego z tematów, o którym pisaliśmy wielokrotnie na naszych łamach, a dotyczącego wójta Siemiątkowa, czterech projektantów budowlanych i byłego Powiatowego Inspektora Budowlanego w Żurominie Andrzeja K. z Lidzbarka. Inspektorowi nadzoru, którego w tamtym czasie zatrzymano po tym, gdy pod wpływem alkoholu spowodował stłuczkę w okolicach Lubowidza, przedstawiono aż 110 zarzutów przyjmowania korzyści majątkowych (w kwotach od tysiąca do kilku tysięcy zł oraz 6 zarzutów przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, art. 231 par 2 kk), ale po pewnym czasie postępowanie wobec niego zostało umorzone z uwagi na jego śmierć.
Sprawa PINB toczyła się odrębnie od sprawy włodarza Siemiątkowa i pozostałych oskarżonych – 4 projektantów budowlanych, Marka J. i Zbigniewa J., a także Kazimierza N. i Kazimierza P. Projektanci usłyszeli wówczas zarzuty z art. 271 par. 1 i 3 kk, tj. poświadczenia nieprawdy (Art. 271, § 1. Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.; § 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.)
Ostatecznie wyrok w sprawie wójta i projektantów zapadł 27 grudnia 2018r. W przypadku projektantów sąd uznał ich za winnych. Orzeczone wobec Marka J. jednostkowe kary grzywny złączył i w ich miejsce wymierzył mu karę grzywny w ilości 250 stawek dziennych po 40 zł stawka. Drugiemu z projektantów Zbigniewowi J. wymierzono łączną karę grzywny w wysokości 100 stawek dziennych po 40 zł stawka. Trzeci z projektantów, Kazimierz P., również został uznany za winnego, wymierzono mu karę grzywny w wysokości 120 stawek dziennych po 40 zł stawka. Taką samą karę sąd nałożył na czwartego oskarżonego, Kazimierza N.
Dodatkowo sąd zasądził na rzecz Skarbu Państwa tytułem opłat od oskarżonego Marka J. kwotę 1.000 zł, od oskarżonego Zbigniewa J. kwotę 400 zł, od wójta kwotę 100 zł oraz tytułem zwrotu wydatków od Marka J. i wójta kwoty 787,13 zł, zaś od Zbigniewa J. kwotę 1947,13 zł. Dwaj kolejni projektanci, Kazimierz N. i Kazimierz P., zostali zwolnieni z ponoszenia tej opłaty (przeszła na Skarb Państwa).
Wyrok nie uprawomocnił się, bo jeden z projektantów, tj. Marek J. złożył apelację. Pierwsze posiedzenie w sprawie odwołania odbyło się 16 października. – Sąd postanowił na podstawie art. 411 § 1 i § 3 kpk w zw. z art. 458 kpk odroczyć wydanie wyroku do dnia 30 października 2019 roku, do godziny 9.10 – poinformowała nas sędzia Sądu Okręgowego w Płocku Iwona Wiśniewska-Bartoszewska.
AOKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB