Niedziela, 19 stycznia 2020. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

PISARKA SPOTKAŁA SIĘ Z DZIEĆMI W LUBOWIDZKIEJ BIBLIOTECE

2019-10-30 12:00:00 (ost. akt: 2019-10-30 12:25:34)
Po spotkaniu obowiązkowa wspólna fotografia

Po spotkaniu obowiązkowa wspólna fotografia

Podziel się:

INFORMACJE\\\ 18 października w Gminnej Bibliotece w Lubowidzu odbył się cykl trzech spotkań - warsztatów z Moniką Sawicką Kacprzak, pisarką powieści obyczajowych.

Rozpoczęto je od warsztatów pt. "Kto Ty jesteś? - Polak mały ", w których uczestniczyła klasa 1 z ZS w Lubowidzu. -Ich celem było budowanie u dzieci świadomości, że należą do wspólnoty, do „Ojczyzny” – informuje nas bibliotekarka Joanna Wółkiewicz.
Podczas spotkania dzieciaki wysłuchały Legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Pani Monika wspólnie z nimi odczytała katechizm polskiego dziecka „Kto ty jesteś? Polak mały”, dzieląc je na dwie grupy przeprowadziła małe zadanie. Uczniowie za pomocą puzzli ułożyli hymn narodowy, poznali też symbole narodowe. Były kolorowanki i zgadywanki dotyczące Polski, Polaków i patriotyzmu, a na koniec zabawa, w której za pomocą biało-czerwonych farb dzieci robiły odciski dłoni na brystolu.
Druga grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sinogórze uczestniczyła w zajęciach pt. „Kajtusiowe opowieści”. – Była to serdeczna, pełna radości i uśmiechu rozmowa pisarki z najmłodszymi. Autorka opowiadała na czym polega praca pisarki, jak powstają książki, co jest jej inspiracją. Spotkanie to było  także lekcją przyjaźni i odpowiedzialności za drugą istotę – opowiada Wółkiewicz.
Wraz z małym pieskiem Kajtkiem, bohaterem serii książeczek dla dzieci, pani Monika omawiała takie pojęcia jak: dom, rodzina, co to jest ojczyzna, kto to jest patriota, jak zachowuje się patriota, czym jest naród, jakich mamy sąsiadów i czy warto się z nimi przyjaźnić. Potem czytała fragmenty książki „Kajtuś patriota”. Uczniowie będący na warsztatach przyswoili sobie wiadomości o Ojczyźnie, domu o narodzinach państwa polskiego oraz dowiedzieli się, kto to jest patriota.
Ostatnie zajęcia skierowane było do uczniów klasy 7 Szkoły Podstawowej w Lubowidzu, a ich tematem - życie i twórczość patrona roku 2019, czyli Stanisława Moniuszki. Uczniowie poznali najważniejsze fakty i ciekawostki z życia kompozytora. Mieli też okazję wysłuchać kilku utworów, w tym „Halki”.
- Sawicka pisze o rzeczach , które nas dotyczą. Jej książki są jak spotkania z dobrą przyjaciółką, która wysłucha, pocieszy, przyniesie otuchę i pomoże ponieść największe nawet ciężary – mówi bibliotekarka Joanna Wółkiewicz.
AO

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB