Niedziela, 8 grudnia 2019. Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

4 TYS. MATCZYNYCH EMERYTUR

2019-11-05 12:00:00 (ost. akt: 2019-11-05 12:31:52)

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Wychowały co najmniej czworo dzieci, ukończyły wiek emerytalny i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. ZUS wypłaca im rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Takich kobiet na Mazowszu jest prawie 4 tysiące.

Od marca do początku października ZUS przyznał prawo do ponad 50,6 tys. rodzicielskich świadczeń uzupełniających. Pieniądze wypłacają także mazowieckie oddziały ZUS. Najwięcej, bo aż 1417 świadczeń, płocki oddział ZUS (obszar działania to północna część województwa). Trzy warszawskie oddziały przyznały prawo do 1043 emerytur matczynych, radomski (południowa część) 946, a siedlecki (wschodnia) 546. Łącznie mazowieckie placówki ZUS wypłacają 3952 rodzicielskie świadczenia uzupełniające.
Zdecydowana większość matek (a także kilku ojców) w województwie, którzy złożyli w ZUS wniosek o świadczenie, to osoby w wieku 60-69 lat (3458 z 4301), ale zdarzały się również dużo starsze, tzn. z przedziału od 90 do 99 lat (14 osób). Z analizy złożonych wniosków wynika również to, że większość wychowała czworo dzieci, czyli ustawowe minimum (2325 z 4301). Pojawiły się jednak także osoby, które zadeklarowały nawet więcej niż dziewięcioro dzieci. Nie były to pojedyncze przypadki, bo tak liczne potomstwo zgłoszono w województwie aż 107 razy. Najwięcej, tj. po 35 takich wniosków, złożono w płockim i radomskim oddziale ZUS.
Mazowieckie placówki ZUS wydawały także decyzje odmowne. Było ich w sumie 349. Powody nieprzyznania świadczenia to zazwyczaj sytuacja materialna wnioskodawcy lub wychowanie mniej niż czwórki dzieci.
Dla kogo rodzicielskie świadczenie uzupełniające?
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może otrzymać matka, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku jej śmierci albo porzucenia dzieci – ojciec. Dzieci nie muszą być biologiczne, mogą być adoptowane bądź współmałżonka. Dodatkowe kryteria, aby otrzymać świadczenie, to: ukończenie wieku emerytalnego (kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat), brak środków niezbędnych do życia oraz obywatelstwo polskie lub prawo pobytu. Trzeba także mieszkać w Polsce. Co ważne, świadczenia mogą nie otrzymać osoby, które zostały pozbawione władzy rodzicielskiej lub gdy była ona ograniczona.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające wynosi maksymalnie tyle, ile emerytura minimalna (obecnie 1 100 zł brutto). Jeżeli ktoś nie pobiera emerytury, to otrzyma właśnie 1 100 zł. Natomiast Ci, których emerytura jest niższa niż emerytura minimalna, otrzymają dopełnienie do tej kwoty. Jeżeli więc obecna emerytura wynosi np. 800 zł, to zostanie ona podwyższona o 300 zł, czyli do 1 100 zł. Osoby, których obecne świadczenia są wyższe niż emerytura minimalna, nie będą mogły skorzystać z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Wypłata matczynej emerytury przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym Prezes ZUS wyda decyzję w danej sprawie.
ZUS pomaga
Nowe świadczenie weszło w życie 1 marca, ale z racji dużego zainteresowania ZUS przyjmował dokumenty już od połowy lutego. Na salach obsługi czekają przeszkoleni pracownicy, którzy poza udzielaniem szczegółowych informacji pomagają także w wypełnieniu wniosków i oświadczeń. Dokumenty można składać w placówkach ZUS lub KRUS (w przypadku osób posiadających okresy ubezpieczenia rolniczego). Wniosek powinien zawierać m.in. dane osobowe, PESEL lub nr dowodu osobistego bądź paszportu, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, wskazanie świadczenia o które się ubiegamy i sposób jego wypłaty oraz podpis. Do wniosku należy dołączyć: akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej, numery PESEL dzieci oraz oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej oraz innych okolicznościach niezbędnych do przyznania świadczenia. Należy też zaznaczyć czy posiadało się przerwy w wychowywaniu dzieci, jak długie oraz podać ich przyczynę. Gdy wnioskodawcą jest ojciec trzeba podać także datę śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci. Okoliczności przedstawione w oświadczeniu mogą być potwierdzone np. zaświadczeniami z urzędu skarbowego czy urzędu gminy.

Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. normalny #2815613 | 5.173.*.* 7 lis 2019 14:37

  Jeszcze nie zetknąłem się z logiczną wypowiedzią Reginy, abardzo bym chciał, więc zapytam, czy możesz uzupełmnić swó wywód o to, gdzie w Zurom,inie był taki specjalny sklep dla tych komunistów, a ile tych matron nie pracowało, bo jak ja znam najnowszą historię miasta i powiatu to wtamtym okresie byó zero bezrobocia, należy wiedzieć raz na zawsze, że 90% całej infrastuktury w mieście, cała baza oświatowa, lecznictwo, budownictwo mieszkaniowe, z której korzystamy do dziś powstała wokresie, kiedy rządzili tak nie lubiani przez ciebie. Więcej rozsądku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Do Regina #2815311 | 5.173.*.* 6 lis 2019 22:46

   Renia 53% głosujących w powiecie Żuromin to wrogowie komuny którzy prawie jednogłośnie głosowali za tym ażeby żony komunistów dostały wynagrodzenie za to że nie pracowały od z nienawidzone przez nich PiS. rozumiesz coś z tego?

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Regina #2815268 | 5.173.*.* 6 lis 2019 20:51

    te obdarowane naszym kosztem matrony to leżące odłogiem żony i matki komunistycznych kacyków. Nie pracowały bo żonie towarzysza sekretarza zakładowej komórki PZPR nie przystoi praca. Komuniści mieli kiedyś swoje sklepy, a my szarzy obywatele ocet na półkach. Pamiętam te czasy bardzo dobrze ile się wystała w kolejkach, żeby kupić, a teraz mają swoje emerytury

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Ucho #2814237 | 83.28.*.* 5 lis 2019 13:21

     Rozmawiają dwie panie : -Widzisz po ch.... ci było tyle zapier......Ja dnia nie przepracowałam i mam tyle emerytury co ty!

     Ocena komentarza: warty uwagi (24) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. jola #2814231 | 78.88.*.* 5 lis 2019 13:10

      Taaa , matczyna emerytura...........kobieta pracowała zawodowo , urodziła czworo lub więcej dzieci i nikt , nawet pies z kulawą nogą nie zamartwił się jak ona daje sobie radę , nikt do jej wypracowanej najniższej emerytury nie dopłaca jej złamanego grosza , pani która urodziła tą samą liczbę dzieci ,nie przepracowała zawodowo nawet jednego dnia otrzymuje emeryturę w tej samej kwocie co ta ze stażem pracy 30-40 lat , to jakieś pomylenie z popieprzeniem promujące patologię i nierobów !

      Ocena komentarza: warty uwagi (34) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)