Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W ZSP

2019-11-13 12:00:00 (ost. akt: 2019-11-13 14:10:07)

Podziel się:

WYDARZENIA\\\ 7 listopada w ZSP w Żurominie zorganizowano uroczystą akademię z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę upragnionej niepodległości. Uczniowie z tej okazji zorganizowali Szkolny Przegląd Pieśni i Piosenek Patriotycznych.

Rozpoczynając uroczystość dyrektor szkoły Wojciech Smoliński podkreślił, że 11 listopada to najważniejsza data w historii naszego kraju i jedno z ważniejszych świąt narodowych. Po 123 latach niewoli ziściło się marzenie Polaków o wolności, którą długo zdobywaliśmy, o którą walczyły pokolenia, oddając w tej walce wartość najcenniejszą – swoje życie. Jest to dzień radosny dla każdego z nas, manifestujemy bowiem w tym dniu swój patriotyzm. Pamięć o 11 listopada to szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to hołd składany ofiarom, to także moralny obowiązek Polaków jako ludzi szanujących wolność narodów. Dyrektor podkreślił, że patriotyzm jest potrzebny w każdej sytuacji i w każdym czasie, bo jak powiedział patron szkoły Święty Jan Paweł II: „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”. Ojczyzna to jednak nie tylko terytorium, to przede wszystkim tradycja, kultura, religia, system wartości, symbole narodowe, poczucie bezpieczeństwa. Następnie głos zabrali uczniowie, którzy przypomnieli o wysiłkach, staraniach i pracy wszystkich Polaków na różnych etapach odzyskania upragnionej wolności.
Szkolnym obchodom Narodowego Święta Niepodległości towarzyszył III Szkolny Przegląd Pieśni i Piosenek Patriotycznych. Celem tego wspólnego świętowania było kształtowanie postawy patriotycznej wśród uczniów, upamiętnienie ważnych dla Polski wydarzeń historycznych, rozwijanie zainteresowań młodzieży historią ojczyzny, uwrażliwienie na piękno pieśni patriotycznej. Szkolni artyści wykonywali takie utwory jak „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko:, „Biały krzyż”, „Szara piechota”, „My, Pierwsza Brygada”. Nagrodzono wszystkich występujących, a specjalne wyróżnienie otrzymała kl. I TI.
- Wystrój sali nadawał uroczystości powagi i podniosłości, znaczenie święta podkreśliła dekoracja: godło i flaga Polski, brzozowy krzyż, piękny cytat I. J. Paderewskiego. To część hołdu złożonego tym, którzy zapłacili najwyższą cenę, byśmy mogli cieszyć się wolną Ojczyzną. Cała społeczność szkolna wyjątkowość tego dnia podkreśliła galowym strojem i kotylionami. W ten sposób listopadowy czwartek stał się dla nas wszystkich dniem pełnym zadumy nad przeszłością kraju i kolejną próbą zrozumienia trudnych dziejów naszej ojczyzny – podkreśla polonistka Grażyna Truszczyńska.

AO
Fot. ZSP

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB