Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

JEDNOKIERUNKOWE PO RAZ ENTY

2019-11-21 12:00:00 (ost. akt: 2019-11-21 12:00:55)
Kierownik wydziału budownictwa Marianna Budzińska ma wstępnie oszacować koszt wprowadzenia zmian

Kierownik wydziału budownictwa Marianna Budzińska ma wstępnie oszacować koszt wprowadzenia zmian

Podziel się:

INFORMACJE\\\To już kolejne rozmowy radnych z przedstawicielami policji o konieczności wprowadzenia zmiany organizacji ruchu w centrum Żuromina. Tym razem dyskusję o wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego zakończono wnioskiem o wycenę.

O konieczności wprowadzenia zmian w organizacji ruchu w centrum miasta, szczególnie obejmujących ulice: Pl. Piłsudskiego, Wetmańskiego i pl. Kościuszki oraz pl. Wolności dyskutowano już w poprzedniej kadencji. Zawsze jednak dyskusje kończyły się na niczym. Faktem jest jednak, że w mieście wciąż brakuje miejsc parkingowych, mimo że tych zbudowano przecież kilka w ostatnich latach.
13 listopada spotkali się więc radni komisji bezpieczeństwa Rady Miejskiej, by wspólnie z przedstawicielem policji ponownie zająć się tą sprawą. I od początku nastawienie było takie, że trzeba w końcu coś postanowić. A zaczęto od tego, że już wkrótce, i to zaraz przy parku, w budynku po banku zacznie działać przeniesione z Zielonej Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Wiadomo, że od stycznia przybędzie nam tu Agencja, więc zdecydowaliśmy się podjąć temat jeszcze raz. Będzie dużo więcej samochodów – podkreślił przewodniczący komisji bezpieczeństwa Piotr Lewiński. Radni zapoznali się z wizualizacją, przygotowaną na to właśnie posiedzenie komisji. – Podstawową zmianą jest stworzenie dwóch ulic jednokierunkowych, tj. całego ciągu ul. Kościuszki i pl. Wolności oraz Wetmańskiego i Piłsudskiego – tłumaczył radny Marcin Olczak. Przypomniał starania radnego poprzedniej kadencji Krzysztofa Czachorowskiego, który ten temat długo drążył. Proponowana obecnie zmiana w postaci wprowadzenia ruchu jednokierunkowego przyniosłaby przede wszystkim powstanie sporej ilości nowych miejsc parkingowych wzdłuż tychże ulic.
- Przybyło nam mnóstwo samochodów. Poruszanie się w centrum miasta w dzień jest bardzo trudne – zauważył Olczak. Jego zdaniem należałoby w końcu podjąć odważną decyzję i omawiane już tyle razy propozycje wprowadzić.
Obecny na posiedzeniu naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego żuromińskiej komendy, asp. Jan Składanowski podkreślił, że zmiana ruchu z dwukierunkowego na jednokierunkowy w ścisłym centrum miasta, od ul. Lidzbarskiej niemal do ul. Mławskiej, na pewno usprawniłaby tu ruch. Przypomniał, że już kilka lat temu padła propozycja, by stworzyć stały bądź ruchomy parking z części parku, od strony kościoła. W czasie organizacji Dni Miasta czy festynów łańcuchy byłyby zdejmowane i wówczas byłby to plac dla pieszych. W pozostałe dni wydzielone byłyby miejsca na parkowanie. – Ulice jednokierunkowe na pewno rozwiązałyby wiele problemów. Byłoby więcej miejsc parkingowych i byłby lepszy porządek. Z perspektywy bezpieczeństwa byłoby lepiej. Ale rzeczywiście przybyło trochę tych parkingów – powiedział.
Omawiano też kwestię płatnej strefy parkingowej. Tej jednak zdecydowanie nie popiera burmistrz miasta. – Jeżeli byśmy zrobili taką płatną strefę parkowania w centrum, osoby będą szukały dla siebie miejsca na osiedlach. Słyszę od mieszkańców co się dzieje dziś, poprzez zmianę organizacji ruchu przy urzędzie, kiedy jest godzinne parkowanie – powiedziała Aneta Goliat. Przypomniała, że omawiane wcześniej zmiany w organizacji ruchu spotkały się z oporem społecznym, zwłaszcza przedsiębiorców mających przy tych dwóch ulicach swoje sklepy czy apteki.
W dyskusji jednak padło stwierdzenie, że przecież osiedla można zamknąć, postawić odpowiednie znaki i oczekiwać od kierowców przestrzegania przepisów. Dawniej przy budynku, gdzie znajduje się poczta, też można było parkować, potem parking zniesiono i kierowcy nauczyli się nowych zasad.
- Ja liczę na jedną rzecz. Może przedsiębiorca, właściciel budynku, również ma nam coś do zaoferowania. Może ma jakąś propozycję, bo niejednokrotnie mówił o współpracy, o gotowości podjęcia rozmów. Trzeba na takie spotkanie się umówić – stwierdziła. Potem jeszcze raz wprost powiedziała, że oczekiwałaby od właściciela budynku, który będzie wynajmowany dla ARiMR, jakiegoś wkładu finansowego w budowanie miejsc parkingowych. Nie powiedziała jednak, czy wcześniej, kiedy istniał w tym budynku m.in. bank, ich właściciele partycypowali w tworzeniu miejsc parkingowych w tamtym rejonie, bo przecież petenci banku też tam parkowali.
Obecna na posiedzeniu kierownik wydziału budownictwa Marianna Budzińska przypomniała, że na jednym ze spotkań w poprzedniej kadencji miejscowi przedsiębiorcy byli przeciwni wprowadzeniu parkometrów czy ruchu jednokierunkowego. Zdaniem Olczaka jednak na spotkania informacyjne w tej sprawie zawsze przyjdzie więcej osób przeciwnych, niż zwolenników, więc nie wiadomo, jak rozpatrywać takie zdanie.
W dyskusji padło stwierdzenie, że dobrze by było, by zmiana mogła objąć odcinek od Zamojskiego przez Piłsudskiego aż do ulicy Mławskiej. Z doświadczenia pozyskiwania uzgodnień od MZDW przy innych inwestycjach urząd sceptycznie jednak podchodzi do tego pomysłu, dlatego możliwe, że jednokierunkowość kończyłaby się zaraz za Zielonym Rynkiem.
- Ja dziś nie wydam pani kierownik polecenia, by zrobiła zmianę organizacji ruchu, bo musimy najpierw znaleźć pieniądze – poinformowała burmistrz. Środki potrzebne są na ewentualne malowanie nowych miejsc parkingowych, przejść dla pieszych, zakup znaków.
- Bez odważnych decyzji nie będziemy mieli nic. A odważne nie są łatwe – skomentował radny Olczak.
W dyskusji wysnuto również wniosek, że po tym, jak ul. Lidzbarska stała się z wojewódzkiej drogą gminną, to przy zmianie organizacji ruchu na jednokierunkowy, światła przy urzędzie oraz kawałek dalej za Żuromińskim Centrum Kultury byłyby już chyba niepotrzebne. – Już dziś piesi stoją i wypatrują – uważa Olczak.
Jak będzie ostatecznie, nie wiadomo. Komisja wysnuła jednak wniosek, by wstępnie oszacować koszty, jakie należałoby ponieść, gdyby wspomniane wcześniej ciągi komunikacyjne (Pl. Wolności, Piłsudskiego, Wetmańskiego oraz Kościuszki-Wolności) miały być jednokierunkowe. Koszty mają zostać policzone po wspólnej (urzędników i policji) wizji w terenie.
Agnieszka Orkwiszewska

Komentarze (54) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ????????? #2834226 | 83.31.*.* 12 gru 2019 20:38

  A moze wystarczy tylko Plac pPiłsudskiego i kosciuszki czyli ulice wokoł parku zroic deptakami i problem rozwiązany ,ale panowie administratorzy z gminy i powiatu musza do biura wjeżdzac samochodamiaq , a tak dlaszdrowiaby sie przeszli do pracy i nie blokowali miasta.Warto przymyslec kochani radni..

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. BEZ SZANS #2829934 | 5.172.*.* 4 gru 2019 19:52

  Gratuluje jednak władza czyta komentarze stare słupy i lampy znikneły z oś. Wyzwolenia. Teraz prosimy o wymianę nieświecącej lampy zamontowanej na kotłowni nad pojemnikami nad śmieci myślę że mieszkańcom będzie łatwiej ,a Pani sprzątająca będzie miała mniej pracy . To taki maluśki B.O. koszt 150 -300 zł. To może być taki malutki prezencik na Mikołajki.Proszę ....

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Dik #2828448 | 37.47.*.* 2 gru 2019 12:54

   I trzeba też dodać, że żaden " sor " po szkole zawodowej na warsztatach Wiadrowa nie zastąpi prawdziwego " sora " przynajmniej po szkole średniej.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Qqq #2827636 | 37.47.*.* 1 gru 2019 09:58

   Panu marysia to jeden z bardziej wartosciowych pracownikowntrgo urzedu... Juz dawno powinna byc na emeryturze ale pewnie pani goliat boi sie o swoja przyszlosc... Zadna sprzedawczyni z magdy nie zastapi pani marysi...

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. VICE BURMISTRZYK #2827538 | 31.0.*.* 30 lis 2019 22:08

   Czy można ignorować 50 laików szanowna władzo ...dana na krótko ...!!!!!!!!!!.Jest tylko jedno rozwiązanie. Przenieść budy z Zielonego Rynku do Żyrafiarni , obok zrobić dworzec autobusowy , a na Zielonym rynku parking, gdzie obowiązkowo beda parkowali pracownicy urzędu , starostwa i skarbówki. W dni wolne od pracy miejsc parkingowych jest dość , Panie Lewiński , Pani Burmistrz czy Pani Marysiu , wyjrzyjcie w sobotę czy w niedziele przez okno przecierz tu mieszkacia TO JA TU SIĘ URODZIŁEM MIESZKAM 6O LAT ,A JAKIES GÓWNIARZE UPRAWJAJĄ POLITYKE POD SWOJE STOŁKI CZY MIĘKĄ D/PE ...........PRECZ Z ZAKŁAMANIEM !!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (54)