Niedziela, 8 grudnia 2019. Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

JEDNOKIERUNKOWE PO RAZ ENTY

2019-11-21 12:00:00 (ost. akt: 2019-11-21 12:00:55)
Kierownik wydziału budownictwa Marianna Budzińska ma wstępnie oszacować koszt wprowadzenia zmian

Kierownik wydziału budownictwa Marianna Budzińska ma wstępnie oszacować koszt wprowadzenia zmian

Podziel się:

INFORMACJE\\\To już kolejne rozmowy radnych z przedstawicielami policji o konieczności wprowadzenia zmiany organizacji ruchu w centrum Żuromina. Tym razem dyskusję o wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego zakończono wnioskiem o wycenę.

O konieczności wprowadzenia zmian w organizacji ruchu w centrum miasta, szczególnie obejmujących ulice: Pl. Piłsudskiego, Wetmańskiego i pl. Kościuszki oraz pl. Wolności dyskutowano już w poprzedniej kadencji. Zawsze jednak dyskusje kończyły się na niczym. Faktem jest jednak, że w mieście wciąż brakuje miejsc parkingowych, mimo że tych zbudowano przecież kilka w ostatnich latach.
13 listopada spotkali się więc radni komisji bezpieczeństwa Rady Miejskiej, by wspólnie z przedstawicielem policji ponownie zająć się tą sprawą. I od początku nastawienie było takie, że trzeba w końcu coś postanowić. A zaczęto od tego, że już wkrótce, i to zaraz przy parku, w budynku po banku zacznie działać przeniesione z Zielonej Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Wiadomo, że od stycznia przybędzie nam tu Agencja, więc zdecydowaliśmy się podjąć temat jeszcze raz. Będzie dużo więcej samochodów – podkreślił przewodniczący komisji bezpieczeństwa Piotr Lewiński. Radni zapoznali się z wizualizacją, przygotowaną na to właśnie posiedzenie komisji. – Podstawową zmianą jest stworzenie dwóch ulic jednokierunkowych, tj. całego ciągu ul. Kościuszki i pl. Wolności oraz Wetmańskiego i Piłsudskiego – tłumaczył radny Marcin Olczak. Przypomniał starania radnego poprzedniej kadencji Krzysztofa Czachorowskiego, który ten temat długo drążył. Proponowana obecnie zmiana w postaci wprowadzenia ruchu jednokierunkowego przyniosłaby przede wszystkim powstanie sporej ilości nowych miejsc parkingowych wzdłuż tychże ulic.
- Przybyło nam mnóstwo samochodów. Poruszanie się w centrum miasta w dzień jest bardzo trudne – zauważył Olczak. Jego zdaniem należałoby w końcu podjąć odważną decyzję i omawiane już tyle razy propozycje wprowadzić.
Obecny na posiedzeniu naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego żuromińskiej komendy, asp. Jan Składanowski podkreślił, że zmiana ruchu z dwukierunkowego na jednokierunkowy w ścisłym centrum miasta, od ul. Lidzbarskiej niemal do ul. Mławskiej, na pewno usprawniłaby tu ruch. Przypomniał, że już kilka lat temu padła propozycja, by stworzyć stały bądź ruchomy parking z części parku, od strony kościoła. W czasie organizacji Dni Miasta czy festynów łańcuchy byłyby zdejmowane i wówczas byłby to plac dla pieszych. W pozostałe dni wydzielone byłyby miejsca na parkowanie. – Ulice jednokierunkowe na pewno rozwiązałyby wiele problemów. Byłoby więcej miejsc parkingowych i byłby lepszy porządek. Z perspektywy bezpieczeństwa byłoby lepiej. Ale rzeczywiście przybyło trochę tych parkingów – powiedział.
Omawiano też kwestię płatnej strefy parkingowej. Tej jednak zdecydowanie nie popiera burmistrz miasta. – Jeżeli byśmy zrobili taką płatną strefę parkowania w centrum, osoby będą szukały dla siebie miejsca na osiedlach. Słyszę od mieszkańców co się dzieje dziś, poprzez zmianę organizacji ruchu przy urzędzie, kiedy jest godzinne parkowanie – powiedziała Aneta Goliat. Przypomniała, że omawiane wcześniej zmiany w organizacji ruchu spotkały się z oporem społecznym, zwłaszcza przedsiębiorców mających przy tych dwóch ulicach swoje sklepy czy apteki.
W dyskusji jednak padło stwierdzenie, że przecież osiedla można zamknąć, postawić odpowiednie znaki i oczekiwać od kierowców przestrzegania przepisów. Dawniej przy budynku, gdzie znajduje się poczta, też można było parkować, potem parking zniesiono i kierowcy nauczyli się nowych zasad.
- Ja liczę na jedną rzecz. Może przedsiębiorca, właściciel budynku, również ma nam coś do zaoferowania. Może ma jakąś propozycję, bo niejednokrotnie mówił o współpracy, o gotowości podjęcia rozmów. Trzeba na takie spotkanie się umówić – stwierdziła. Potem jeszcze raz wprost powiedziała, że oczekiwałaby od właściciela budynku, który będzie wynajmowany dla ARiMR, jakiegoś wkładu finansowego w budowanie miejsc parkingowych. Nie powiedziała jednak, czy wcześniej, kiedy istniał w tym budynku m.in. bank, ich właściciele partycypowali w tworzeniu miejsc parkingowych w tamtym rejonie, bo przecież petenci banku też tam parkowali.
Obecna na posiedzeniu kierownik wydziału budownictwa Marianna Budzińska przypomniała, że na jednym ze spotkań w poprzedniej kadencji miejscowi przedsiębiorcy byli przeciwni wprowadzeniu parkometrów czy ruchu jednokierunkowego. Zdaniem Olczaka jednak na spotkania informacyjne w tej sprawie zawsze przyjdzie więcej osób przeciwnych, niż zwolenników, więc nie wiadomo, jak rozpatrywać takie zdanie.
W dyskusji padło stwierdzenie, że dobrze by było, by zmiana mogła objąć odcinek od Zamojskiego przez Piłsudskiego aż do ulicy Mławskiej. Z doświadczenia pozyskiwania uzgodnień od MZDW przy innych inwestycjach urząd sceptycznie jednak podchodzi do tego pomysłu, dlatego możliwe, że jednokierunkowość kończyłaby się zaraz za Zielonym Rynkiem.
- Ja dziś nie wydam pani kierownik polecenia, by zrobiła zmianę organizacji ruchu, bo musimy najpierw znaleźć pieniądze – poinformowała burmistrz. Środki potrzebne są na ewentualne malowanie nowych miejsc parkingowych, przejść dla pieszych, zakup znaków.
- Bez odważnych decyzji nie będziemy mieli nic. A odważne nie są łatwe – skomentował radny Olczak.
W dyskusji wysnuto również wniosek, że po tym, jak ul. Lidzbarska stała się z wojewódzkiej drogą gminną, to przy zmianie organizacji ruchu na jednokierunkowy, światła przy urzędzie oraz kawałek dalej za Żuromińskim Centrum Kultury byłyby już chyba niepotrzebne. – Już dziś piesi stoją i wypatrują – uważa Olczak.
Jak będzie ostatecznie, nie wiadomo. Komisja wysnuła jednak wniosek, by wstępnie oszacować koszty, jakie należałoby ponieść, gdyby wspomniane wcześniej ciągi komunikacyjne (Pl. Wolności, Piłsudskiego, Wetmańskiego oraz Kościuszki-Wolności) miały być jednokierunkowe. Koszty mają zostać policzone po wspólnej (urzędników i policji) wizji w terenie.
Agnieszka Orkwiszewska

Komentarze (51) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. BEZ SZANS #2829934 | 5.172.*.* 4 gru 2019 19:52

  Gratuluje jednak władza czyta komentarze stare słupy i lampy znikneły z oś. Wyzwolenia. Teraz prosimy o wymianę nieświecącej lampy zamontowanej na kotłowni nad pojemnikami nad śmieci myślę że mieszkańcom będzie łatwiej ,a Pani sprzątająca będzie miała mniej pracy . To taki maluśki B.O. koszt 150 -300 zł. To może być taki malutki prezencik na Mikołajki.Proszę ....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Dik #2828448 | 37.47.*.* 2 gru 2019 12:54

  I trzeba też dodać, że żaden " sor " po szkole zawodowej na warsztatach Wiadrowa nie zastąpi prawdziwego " sora " przynajmniej po szkole średniej.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Qqq #2827636 | 37.47.*.* 1 gru 2019 09:58

  Panu marysia to jeden z bardziej wartosciowych pracownikowntrgo urzedu... Juz dawno powinna byc na emeryturze ale pewnie pani goliat boi sie o swoja przyszlosc... Zadna sprzedawczyni z magdy nie zastapi pani marysi...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. VICE BURMISTRZYK #2827538 | 31.0.*.* 30 lis 2019 22:08

  Czy można ignorować 50 laików szanowna władzo ...dana na krótko ...!!!!!!!!!!.Jest tylko jedno rozwiązanie. Przenieść budy z Zielonego Rynku do Żyrafiarni , obok zrobić dworzec autobusowy , a na Zielonym rynku parking, gdzie obowiązkowo beda parkowali pracownicy urzędu , starostwa i skarbówki. W dni wolne od pracy miejsc parkingowych jest dość , Panie Lewiński , Pani Burmistrz czy Pani Marysiu , wyjrzyjcie w sobotę czy w niedziele przez okno przecierz tu mieszkacia TO JA TU SIĘ URODZIŁEM MIESZKAM 6O LAT ,A JAKIES GÓWNIARZE UPRAWJAJĄ POLITYKE POD SWOJE STOŁKI CZY MIĘKĄ D/PE ...........PRECZ Z ZAKŁAMANIEM !!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. normalny #2827485 | 5.173.*.* 30 lis 2019 19:54

  Nic prostszego dokonywać wpisu w zależności kogo się lubi jako partię, logiki zaś wymaga ocena sytuacji a jeszcze bardziej jak w sposób racjonalny odnieść się do krytycznej oceny aktualnej władzy i przekazać swoje sposoby na rozwiązanie problemu, tego nam Żurominiakom brakuje, ponieważ szydzenie z miasta w którym się mieszka to najprościej ujmując zwykła głupota, ponieważ taki wpis, że miasto upada to twoje, moje mieszkanie, działka, budunek mieszkalny, czy firma traci na wartości, dlatego też swoje krytyczne uwagi winniśmy przekazywać w formie swoich wniosków, a nie tzw. przycinków, poniważ naprawdę nic nie osiągniemy, a ci dopowiadacze z zewnątrz bedą się z nas po pachy śmiać. Jednak wrażliwość aktualnych władz Żuromina na krytykę i stosunek do często mądrych wniosków nie spotyka się z żadnum odzewem i dlatego Pani burmistrz proszę się wziąć za te uwagi forowiczów, co może nieco ocieplić pani wizerunek.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (51)