Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

XXIV GOŁĘBIOWSKI ZA NAMI

2019-11-27 12:00:00 (ost. akt: 2019-11-27 12:11:51)
Członkowie jury Małgorzata Kraśniewska i Jerzy Piotrowski

Członkowie jury Małgorzata Kraśniewska i Jerzy Piotrowski

Podziel się:

WYDARZENIA\\\Już po raz XXIV odbył się w bieżuńskim muzeum Wojewódzki Konkurs Poezji im. Stefana Gołębiowskiego. Uroczysta gala odbyła się w 119. rocznicę urodzin poety. Patronat nad nim sprawowali marszałek, kurator oświaty i starosta.


Konkurs skierowany jest do młodych poetów, którzy chcieliby sprawdzić swoje umiejętności w tej dziedzinie. Jest on swoistą formą oddania czci jednej z najbardziej zasłużonych osób dla Bieżunia – Stefanowi Gołębiowskiemu ps. artystyczny „Jan Smutek”. Wojewódzki Konkurs Poezji im. Stefana Gołębiowskiego adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 30 lat mieszkających lub uczących się w województwie mazowieckim. Celem przedsięwzięcia jest inspirowanie do aktywności i rozwoju twórczości poetyckiej wśród dzieci i młodzieży, pobudzanie do poznawania poezji, jako dziedziny sztuki i gałęzi literatury, zwłaszcza poezji współczesnych twórców Ziemi Mazowieckiej w tym Stefana Gołębiowskiego – bieżuńskiego poety, tłumacza Horacego, a także wybitnego wychowawcy młodzieży, założyciela i wieloletniego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Bieżuniu. Konfrontacja twórczości poetyckiej, promowanie młodych twórców, w szczególności amatorskiej ekspresji artystycznej oraz krzewienie wśród dzieci i młodzieży idei patriotyzmu lokalnego, to główne intencje organizatorów.
Podczas gali wręczenia nagród w poniedziałek 25 listopada gości powitał kierownik muzeum Jerzy Piotrowski, zwracając się zarówno do wszystkich laureatów konkursu, ich rodziców, opiekunów oraz licznie przybyłych gości. – Przez ten konkurs staramy się utrwalić pamięć o poecie – powiedział. Tradycją listopadowych spotkań w muzeum jest złożenie przez delegację młodzieży kwiatów i zapalenie znicza na grobie poety w dniu jego urodzin i nie inaczej było i tym razem. Wiązankę uczniom miejscowej podstawówki przekazał dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski.
Kolejnym punktem programu był koncert w wykonaniu Anny Thun przy akompaniamencie Tomasza Pawłowskiego, zadedykowany patronowi konkursu oraz jego uczestnikom. Dodatkową niespodzianką był koncert w wykonaniu pracowników Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, którzy przyjechali ze swoim dyrektorem Romanem Kochanowiczem.
- Wy znajdujecie czas na poezję. To zasługa wasza, bo macie talent, ale na pewno mobilizują was nauczyciele i rodzice. Najważniejsze, że odważyliście się przedstawić to, co piszecie do oceny w konkursie – podkreślił Rzeszotarski. Starosta Jerzy Rzymowski życzył wszystkim sukcesów na niwie poetyckiej, a burmistrz Andrzej Szymański życzył, by usłyszana podczas gali poezja ożywiła dusze zebranych na wiele dni.
- Przeanalizować ok. 400 wierszy to jest wyzwanie. Ale to budujące, że jest tak wielu młodych ludzi, którzy pragną siebie wyrazić właśnie w poezji – powiedziała z kolei Małgorzata Kraśniewska, jedna z jurorek oceniających wiersze. Nie było to łatwe. – Staraliśmy się bardzo szczegółowo przeanalizować te wasze portrety ze słów, bardzo ostrożnie wnikaliśmy w te wasze światy, wasze uczucia i marzenia. I dziękujmy wam za to, bo to niezwykłe przeżycie, emocje towarzyszyły nam, kiedy czytaliśmy wasze utwory – mówiła do młodych poetów. Podkreśliła, że plon tej edycji jest ciekawy, zróżnicowany. – Ta edycja jest bardzo udana – dodała. Wyraziła nadzieję, ze udział w konkursie będzie motywacją do dalszego rozwijania talentu pisarskiego. -Tu trzeba przede wszystkim mieć talent i trzeba nad warsztatem poetyckim pracować – podkreśliła.
Kulminacyjnym momentem uroczystości była ceremonia wręczenia nagród i wyróżnień laureatom. W tym roku do oceny nadesłano 104 zestawy wierszy w dwóch kategoriach wiekowych. Osiem zestawów nie spełniało wymogów regulaminu konkursu i nie zostało poddane ocenie jury. Jury w składzie: Marek Janusz Piotrowski Małgorzata Kraśniewska, Wojciech Gęsicki oraz Jerzy Piotrowski wyłoniło dwunastkę tych najlepszych, nagradzając ich autorów odpowiednio nagrodami i wyróżnieniami. Ze względu na zróżnicowany poziom nadesłanych prac jury zadecydowało o zmianie podziału nagród i o przyznaniu w I kategorii dwóch wyróżnień oraz w II kategorii czterech wyróżnień.
W kategorii I – 6-12 lat (oceniono 33 zestawy) przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
I nagroda – Łucja Lorkowska, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Żurominie; za zestaw wierszy,
II nagroda – Bartosz Zachara, Prywatna Szkoła Podstawowa Nr 62 im. Joanny Kolasińskiej w Warszawie; za wiersz „Raniące, ko(l/ń)ce”,
III nagroda – Magdalena Budzyńska, Szkoła Podstawowa Nr 72 im. Przyjaciół Grochowa w Warszawie; za wiersz „Walizka”,
Wyróżnienie – Natalia Paluszewska, Zespół Szkół w Lutocinie; za zestaw wierszy,
Wyróżnienie – Kamil Sadowski, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zieluniu; za wiersz „Przyroda miłością”
W kategorii II – 13 -30 lat (oceniono 63 zestawy wierszy) przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
I nagroda – Anna Maria Kobylińska, Uniwersytet Warszawski, Warszawa, za zestaw wierszy,
II nagroda – Dominika Żochowska, XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie; za zestaw wierszy,
III nagroda – Marianna Aniela Sokołowska Ciszewska, Szkoła Podstawowa Nr 41 im. Żołnierzy Armii Krajowej Grupy Bojowej „Krybar”; za zestaw wierszy,
Wyróżnienie – Maria Mrzygłód, Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim, za wiersz „Jesienny wieczór”,
Wyróżnienie – Amelia Marcinkiewicz, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie, za wiersz „Kamienie”,
Wyróżnienie – Jakub Spychała, Żuromin, za wiersz „Blitzkrieg”,
Wyróżnienie – Andrzej Jagiełłowicz, Warszawa, za zestaw wierszy.
Agnieszka Orkwiszewska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB