Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

WIĘCKOWSKA W PREZYDIUM

2019-12-06 12:00:00 (ost. akt: 2019-12-06 12:07:05)
ZNP wydało niedawno dwie książki, podczas zjazdu odbyła się ich premiera.

ZNP wydało niedawno dwie książki, podczas zjazdu odbyła się ich premiera.

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Prezes Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Żurominie Marzena Więckowska wzięła udział w 42. Krajowym Zjeździe Delegatów ZNP. Uczestnicy wybrali Sławomira Broniarza prezesem Związku w kadencji 2019-2024.

Zjazd jednej z najstarszych organizacji związkowych odbył się w dniach 21-23 listopada w Warszawie. Najpierw udzielono absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu ZNP oraz wysłuchano sprawozdań prezesa ZNP i przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej w kadencji 2014-2019 Kazimierza Matusiaka. Odbyła się dyskusja nad sprawozdaniami.42. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP podjął decyzję o wszczęciu działań zmierzających do zmiany obowiązującego prawa w zakresie sposobu ustalania wysokości średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela.
Więckowska, reprezentująca powiat żuromiński już po raz trzeci na zjeździe miała tym razem zaszczyt zasiadać w prezydium zjazdu i prowadzić jego część wyborczą. – Było 194 delegatów i 2 kandydatów na prezesa, Broniarz, który uzyskał 137 głosów i prezes okręgu z województwa podlaskiego Andrzej Gryguć, który dostał 42 głosy – informuje Więckowska. Jak dodaje, ważny dla związku był również drugi dzień, gdzie honorowym gościem była Wanda Traczyk-Stawska, łączniczka w Powstaniu Warszawskim. – Honorowym gościem był również Fred von Leeuwen, były sekretarz generalny Międzynarodówki Edukacyjnej. Gośćmi byli również rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, poseł Krystyna Szumilas, była Minister Edukacji, posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk . Ale pierwszy raz na zjeździe nikt nie reprezentował Ministerstwa Edukacji – informuje prezes żuromińskiego ZNP. Przybyli przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski oraz byli członkowie kierownictwa ZNP.
Silna grupa reprezentowała zagraniczne związki nauczycieli i pracowników oświaty. Przyjechali: Mike Jannings, członek zarządu ETUCE, Pavel Ondek i JurajStodolowsky ze Słowacji, FrantisekDobcik i Gabriela Tlapova z Czech, Yanka Takeva z Bułgarii, Adrian Voica z Rumunii, LiubovHarbarenko z Ukrainy, Manfred Brikman z Niemiec, PesachLandsberg i Shlomo Ichay z Izraela, Ernst Hillbrand i Bastian Sendhardt z Niemiec.
- Związek wydał dwie książki dotyczące edukacji, więc odbyła się ich promocja. Prezentowano również film młodzieży o Tajnej Organizacji Nauczycielskiej - dodaje Marzena Więckowska. Trzeciego dnia m.in. podejmowano sporo zmian w statucie i ważne uchwały. – Jedna dotyczy wynagrodzeń nauczycieli, żeby powiązać je z wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Będzie to inicjatywa obywatelska, będziemy zbierać podpisy i składać projekt. Druga zaś uchwała mówi o zamianie subwencji oświatowej na dotację celową, żeby w 100 % państwo przelewało pieniądze na wynagrodzenia nauczycieli- tłumaczy. Chodzi w niej o to, by dotacja celowa poprawiła sytuację samorządów, co wpłynęłoby korzystnie na prowadzoną politykę gminy w zakresie kształtowanie sieci szkół, decyzje o zamykaniu placówek lub przekazywaniu ich prowadzenia innym niż JST podmiotom. Podjęto również uchwałę w sprawie przyszłości edukacji w Polsce. Delegaci opowiedzieli się w niej za budowaniem prestiżu zawodu nauczyciela i rzeczywistej autonomii szkoły, tworzeniem nowoczesnego i przyjaznego środowiska uczenia się, opierającego się na współpracy i poszanowaniu praw osób uczestniczących w procesie kształcenia.
- Zjazd jest ważny dla nas, działaczy. To ogromne przeżycie, doświadczenie, wymiana myśli, bo przecież delegaci są z dużych miast, ale również z małych okręgów. Jeśli chodzi o wybór prezesa, to mimo krytyki i fali hejtu Broniarz znów został wybrany. Uznaliśmy, że na trudne czasy potrzebny jest sprawdzony lider, a nie ktoś nowy, kto nie ma jeszcze doświadczenia i będzie krążył po omacku. Przekonał delegatów obecny prezes, że jednak się sprawdził. Jest on przecież wiceprzewodniczącym Międzynarodówki Edukacyjnej, cenią go w Europie. Bardzo podbudowała nas również wypowiedź członków organizacji europejskich, głównie Freda von Leeuwena, który bardzo ceni naszą ustawę Karta Nauczyciela, która zawiera nasze prawa i obowiązki, a także to, że nasze szkolnictwo jest na bardzo wysokim poziomie – podkreśla prezes żuromińskiego oddziału. Jak dodaje, sporo ciepłych słów skierował on do nauczycieli, że przykładają się do pracy, są dobrze wykształceni, ale nie idzie za tym wynagrodzenie, że rząd i ministerstwo tego nie doceniają, że powinno się inwestować w nauczycieli, w kadrę.
W swoim wystąpieniu Fred van Leeuwen mówił też m.in. o represjach, jakich doświadczają nauczyciele pracujący w krajach niedemokratycznych, że są wyrzucani z pracy, wtrącani do więzień, bici, a nawet mordowani. Za to, że uczą prawdy i że chcą realizować swoje prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych. Ale prelegent przyznał, że także w krajach demokratycznych wartości te niestety także słabną. Edukacja jest podstawowym prawem człowieka. Zapewnienie bezpłatnej, powszechnej i wysokiej jakości edukacji publicznej jest jednym z kluczowych obowiązków rządu”- powiedział.
- Mocno zapadły nam w pamięć słowa wystąpienia Traczyk-Stawskiej. Ona wypowiadała się w czasie naszego strajku. Powiedziała nam, że musimy walczyć o godność zawodu nauczycielskiego. Że każdy z nas powinien mieć przed sobą godność, jeżeli będzie się tym kierował, to będzie spełniony. Nie powinniśmy tego zatracać – podkreśla Marzena Więckowska.
- To dla mnie, jako delegata, ważne przeżycie. Jestem dumna z tego, że jestem w takiej organizacji, z taką chlubą, historią, powiązaną z Tajnym Nauczaniem – kończy prezes żuromińskiego ZNP.
Agnieszka Orkwiszewska


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Adam #2841402 | 37.248.*.* 30 gru 2019 16:47

    No.... toście sobie "prezesika" obrali....

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. PRP #2832373 | 83.31.*.* 9 gru 2019 21:13

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Brawo p Marzeno Bardzo dobrze działasz i bardzo dobrze reprezentujesz nasz Powiat Żuromiński. Tak trzymaj