Sobota, 18 stycznia 2020. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

PRZESTRZEGALI SENIORÓW I MŁODZIEŻ

2019-12-12 12:00:00 (ost. akt: 2019-12-12 12:01:50)
Oszustom nie udało się jeszcze oszukać żadnego seniora w powiecie.

Oszustom nie udało się jeszcze oszukać żadnego seniora w powiecie.

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Policyjna debata o bezpieczeństwie była doskonałą okazją, by po raz kolejny przestrzec najstarszą grupę mieszkańców powiatu przed oszustami, którzy wciąż wykorzystują łatwowierność i naiwność, powodując wielotysięczne straty.

Policja wychodzi z założenia, że społeczeństwo wciąż trzeba edukować. Do każdej z grup społecznych kierowana jest inna akcja. Szczególną grupę stanowią seniorzy, którzy często padają ofiarą metody „na wnuczka”.
- To wciąż ogromne zagrożenie na terenie kraju. Nawet nie wiecie, jak ogromne straty ponoszą seniorzy wskutek tych działań – mówił do bieżuńskich seniorów zgromadzonych w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieżuniu komendant policji insp. Witold Lemański.
Jednorazowe straty sięgają nawet 130-150 tysięcy, gdy ktoś na telefon, różnymi sposobami, dociera do seniorów i tak nimi manipuluje, że ci przekazują oszustom wszystkie oszczędności. To popularna metoda „na wnuczka”, a ostatnio „na policjanta”, na „funkcjonariusza CBŚ”. Często złodzieje podają informację, że ktoś z rodziny lub sama osoba, z którą się kontaktują padli ofiarą przestępstwa, złodzieje chcą ukraść pieniądze z konta, a policja musi je zabezpieczyć, więc zaraz przyjedzie funkcjonariusz i je odbierze.
- Nigdy funkcjonariusz policji nie zwróci się po pieniądze, nigdy nie przyjdzie po nie. Nie mamy takiej możliwości. Bądźmy w tej materii niezwykle czujni – przestrzegał Lemański. Komendant wyraził jednocześnie radość, że dotychczas żadnego takiego przypadku oszustwa w powiecie nie zanotowano. – Nigdy jednak tych przestróg za wiele. Przestępcy, kiedy jedna formuła się wyczerpie, szukają kolejnej – dodał.
Policjanci zwrócili się również do obecnej na debacie młodzieży bieżuńskiej podstawówki. Przestrzegali przed zagrożeniami czyhającymi w sieci. – Poruszanie się w wirtualnym świecie, gdzie wszystkie chwyty dozwolone. Ale tak się tylko wydaje. Nikt nie jest anonimowy. Któregoś dnia policja zapuka, zapyta, czy to jest ta osoba, która robiła w sieci niecne rzeczy – powiedział Lemański. Zwrócił uwagę, że funkcjonariusze coraz częściej mierzą się właśnie z tego rodzaju przestępczością, nękaniem w sieci, stalkingiem czy włamaniami na konta. Dzieje się to również w naszym powiecie.
- Mam nadzieję, że wszyscy wspólnie zadbamy, by nasze tu i teraz było bezpieczne – zakończył komendant.
AO


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB