Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

RECYTATORZY SAMOCHWAŁY

2019-12-30 12:00:00 (ost. akt: 2019-12-30 12:16:18)

Podziel się:

KONKURS\\\ Już po raz XIX w bieżuńskim Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się Powiatowe Spotkania Recytatorskie Dzieci i Młodzieży "Samochwała". W tym roku na scenie pojawiło się 60 recytatorów z 10 placówek z powiatu.


- Co roku w grudniu spotykamy się na konkursie „Samochwała”, byście mogli zmierzyć się ze swoim talentem – zwróciła się na wstępie do wszystkich uczestników Małgorzata Kraśniewska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieżuniu. Jak podkreśliła, konkurs cieszy się co roku ogromnym zainteresowaniem, bo zgłasza się do niego wielu uczniów. I rzeczywiście, uczestnicy w różnym wieku przez kilka godzin prezentowali swoje umiejętności. Wystąpili w 4 kategoriach wiekowych: I kat: 7-9 lat, II kat: 10-12 lat, III kat: 13-15 lat i IV kat: 16-19 lat. Wśród najmłodszych recytatorów dominowały: „Okulary”, „Na straganie”, „Rozmawiała gęś z prosięciem”, „Żuk”, „O Fabianie”, „Włos”. W kolejnej kategorii wiekowej recytowano: „Lokomotywę”, „Rzepkę”, „Lepszą planetę”, „Stonogę”, „Śmierć filiżanki” czy „Ziółko”. Starsi postawili m.in. na „Włos”, „Prota i Filipa”, „Ul. Miłą”, „Redutę Ordona”, „Nic dwa razy”, „Do prostego człowieka” czy „Gawędę o miłości ziemi ojczystej”.
Jury, w skład którego weszły Anna Siedlecka z MGOK w Bieżuniu, Agnieszka Orkwiszewska-Makuszewska (z Kuriera Żuromińskiego) i Katarzyna Wrzosek – nauczyciel z ZSP w Zielonej, miało trudne zadanie. Jak co roku repertuar przedstawiony przez uczniów był bardzo różnorodny. Jury brało pod uwagę, oprócz odpowiedniej interpretacji utworu i wyrazu artystycznego, także umiejętny dobór tekstu do wieku uczestnika. Oceniało nie tylko techniki recytacji (takie jak: płynność i wyrazistość mowy, poprawność artykulacji głosek), ale również środki artystycznego wyrazu (pauzowanie, tempo jako środek ekspresji, modulację głosu i natężenie; akcent zdaniowy, mimikę twarzy, gest, tzw. intuicję artystyczną; kierunek wzroku, sposób radzenia sobie z tremą). Niektórzy recytujący techniki te mieli dobrze opanowane, inni muszą jeszcze popracować, jeśli chcą osiągać sukcesy.
Każdy z uczestników otrzymał dyplom a laureaci nagrody rzeczowe. Sponsorem nagród był Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański.

AO


Nagrodzeni w tegorocznej edycji:
kategoria 7-9 lat:
I nagroda – Maja Stańczak SP nr 1 Żurominie
II nagroda – Zofia Żachowska SP w Lutocinie
III nagroda – Karol Badaczewski SP w Lutocinie
wyróżnienie – Milena Bielska SP w Sławęcinie
wyróżnienie – Weronika Węgrzyn ZPO w Bieżuniu
wyróżnienie- Aleksandra Nadolska ZPO w Bieżuniu

kategoria 10 – 12 lat:
I nagroda – Oliwia Szymaniak SP w Raczynach
II nagroda – Lucja Lorkowska SP nr 1 w Żurominie
III nagroda – Zuzanna Pesta SP w Lutocinie
wyróżnienie – Filip Szpejna SP w Sławęcinie
wyróżnienie – Zuzanna Kucińska SP w Sławęcinie
wyróżnienie – Julia Koźlarska SP w Łaszewie
wyróżnienie - Nikola Węgrzyn ZPO w Bieżuniu

kategoria 13 – 15 lat:
I nagroda – Martyna Kąkolewska SP w Raczynach
II nagroda – Wiktoria Sikut ZPO w Bieżuniu
III nagroda – Julia Jaskulska ZPO w Bieżuniu
wyróżnienie – Szymon Kaczmarczyk SP w Lutocinie
wyróżnienie – Julia Wesołowska SP w Lutocinie

kategoria 16-19 lat:
I miejsce: Sandra Boiwka LO w Bieżuniu

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB