Sobota, 18 stycznia 2020. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

ZASZCZYTNY TYTUŁ DLA DRUHA

2020-01-15 12:00:00 (ost. akt: 2020-01-16 19:07:09)
Nagrodzeni druhowie podczas uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim wraz z kierownictwem OSP w Kuczborku, starostą oraz wójtem gminy. Fot UM

Nagrodzeni druhowie podczas uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim wraz z kierownictwem OSP w Kuczborku, starostą oraz wójtem gminy. Fot UM

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Druh Łukasz Sikorski z OSP w Kuczborku został uhonorowany tytułem „Strażak miesiąca października”, przyznawanym przez Urząd Marszałkowski. Wyróżnienie stanowi jednocześnie nominację do nagrody „Strażak Roku".

O bohaterskiej postawie strażaka z Kuczborka, która została właśnie doceniona, pisaliśmy na łamach „Kuriera” już w październiku. Jadący do pracy w miejscowym Urzędzie Gminy druh Łukasz Sikorski zauważył, że na przystanku dzieje się coś złego. Jego zainteresowanie wzbudziło zamieszanie wśród uczniów czekających na autobus. Okazało się, że przebywający tam starszy mężczyzna stracił przytomność. Dh Sikorski bez wahania ruszył na pomoc. Chwilę wcześniej karetkę pogotowia zdążyła wezwać Dorota Sadowska- urzędniczka, która podobnie jak Łukasz Sikorski szła do pracy. Strażak rozpoczął reanimację oraz poprosił jednego z przechodniów o to, żeby pobiegł do oddalonej o około 100 metrów remizy OSP i włączył syrenę alarmową. Jako pierwszy na sygnał syreny zareagował dh Daniel Czapliński, który w drodze do strażnicy zatrzymał się na przystanku. Przejął czynności resuscytacyjne od zmęczonego kolegi, który w tym czasie pobiegł do remizy po torbę medyczną. W reanimacji 70-latka dh Czaplińskiemu pomagał wtedy przypadkowy świadek zdarzenia, do momentu pojawienia się na miejscu kolejnego strażaka – Bartłomieja Sikorskiego. Kiedy Łukasz Sikorski wrócił na miejsce ze sprzętem medycznym druhowie od razu użyli defibrylatora i worka samorozprężalnego. Czynności reanimacyjne prowadzili aż do momentu przyjazdu karetki. Następnie przekazali 70-latka medykom. Po przywróceniu i ustabilizowaniu czynności życiowych mężczyznę przewieziono do szpitala.
Postawa ochotników z Kuczborka zasługuje na ogromne uznanie. – Jesteśmy dumni z naszych strażaków, zachowali się wzorowo – komentowali nam wówczas na gorąco druhowie z kierownictwa kuczborskiej jednostki OSP.
Doceniono ich też na wyższym szczeblu. 7 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagrody „Strażaka Miesiąca Października” właśnie druhowi Łukaszowi Sikorskiemu. Jego koledzy, którzy pomagali w akcji – Daniel Czapliński i Bartłomiej Sikorski zostali wyróżnieni dyplomami za swoją postawę.
Ponadto druh Łukasz Sikorski za swoją postawę otrzymał nominację do tytułu honorowego „Strażaka Roku 2019 Województwa Mazowieckiego”.
Druh Łukasz Sikorski podkreśla, że warto znać chociaż podstawy pierwszej pomocy i być po prostu człowiekiem. Nie przechodzić obojętnie obok kogoś potrzebującego pomocy i reagować na krzywdę innych. – To było miłe uczucie, stanąć przed wysoko postawionymi osobami, które gratulują i mówią miłe słowa, wypowiadać się przed kamerą i mikrofonami. Myślę, że Daniel i Bartek też byli zadowoleni z tego wyjazdu i tego, że ich również doceniono. To im się należało – mówi Sikorski.
- Być strażakiem ochotnikiem, który ukończył wielogodzinne szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy i nie podjąć działać w takiej chwili? To jest obowiązek i niepodjęcie działania w tej sytuacji to dla mnie byłby okropny wstyd – podkreśla druh z Kuczborka.
Strażacką dewizą jest hasło „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. - Zgadzam się w pełni z tą dewizą. My jesteśmy dla ludzi, więc pomaganie mamy niejako we krwi. Dla mnie osobiście pomaganie innym to świetna sprawa. Po każdej akcji, do której jesteśmy zadysponowani, człowiek czuje, że zrobił coś fajnego. Do tego dochodzi adrenalina i odrobina niebezpieczeństwa czasami, co ja osobiście bardzo lubię – dodaje Sikorski. I jednocześnie zachęca wszystkich młodych ludzi do wstąpienia w szeregi ochotników.
AO

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. osp #2851423 | 31.0.*.* dzisiaj, 13:05

  Oj widzę że starosta ma powodzenie Może rzeczywiście by wystartował w Mister Foto

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. TomGruz #2850507 | 185.93.*.* 16 sty 2020 16:51

  Strażacką dewizą jest hasło „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. - Zgadzam się w pełni z tą dewizą. My jesteśmy dla ludzi, więc pomaganie mamy niejako we krwi. Dla mnie osobiście pomaganie innym to świetna sprawa. Po każdej akcji, do której jesteśmy zadysponowani, człowiek czuje, że zrobił coś fajnego. Do tego dochodzi adrenalina i odrobina niebezpieczeństwa czasami, co ja osobiście bardzo lubię – dodaje Sikorski. Ale który bo jest ich tam dwoch pani agnieszko

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Widz #2850335 | 37.248.*.* 16 sty 2020 11:05

   To co niewygodne dla patrii to pani AO szybciutko usuwa.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. grzeczni #2850119 | 31.0.*.* 15 sty 2020 20:52

    Do zdjęcia grzecznie stanęli wszyscy, że nie wiadomo, który ten bohater

    Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. olszewko #2849972 | 185.93.*.* 15 sty 2020 16:24

     Gratulacje od wujka!!!!

     ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (11)