Sobota, 18 stycznia 2020. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

PIERWSZE SPOTKANIE KLUBU KSIĄŻKI

2020-01-15 12:00:00 (ost. akt: 2020-01-15 12:00:30)

Podziel się:

INFORMACJE\\\ 8 stycznia po raz pierwszy w nowym roku spotkał się Dyskusyjny Klub Książki działający przy Powiatowo – Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żurominie.

Tematem dyskusji była książka Filipa Springera – „13 pięter”. To opowieść o tym, jak po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska cierpiała na gigantyczny głód mieszkaniowy. Problem ten przez całe dwudziestolecie próbowali rozwiązać różnego rodzaju zapaleńcy, społecznicy, ludzie z misją. Bezskutecznie. Książka obrazuje, jak w 1989 roku Polska znów znalazła się w punkcie wyjścia. – Tanich mieszkań jak nie było, tak nie ma. Kolejne pomysły na rozwiązanie problemu mieszkaniowego okazują się gorsze od poprzednich, a luki prawne w istniejącym systemie bezwzględnie wykorzystują banki, deweloperzy i czyściciele kamienic. Wielu obywateli radzi sobie więc, jak może, wegetując, oszukując, adaptując się. Umowy kredytowe podpisały prawie dwa miliony Polaków – opowiadają członkinie klubu.
Ja tłumaczą, słowo „dom” odmieniane w tej książce przez wszystkie przypadki nie kojarzy się nikomu ze stabilizacją ani spokojem, a większość opowiedzianych w książce historii jest tragiczna. - Żeby ich wysłuchać, Filip Springer trafił do mieszkania w piwnicy, kontenerze, garażu i małej gastronomi na piątym piętrze kamienicy. I przekonał się, jak rzeczywistość może różnić się od marzeń – dodają.
Książka okazała się bardzo atrakcyjnym tematem do dyskusji dla członków Dyskusyjnego Klubu Książki i wzbudziła wiele emocji i refleksji na temat polskiej rzeczywistości mieszkaniowej. - Książka faktu nie jest może łatwa w odbiorze, ale bardzo ciekawa i godna polecenia – kończą członkinie klubu.
AO


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB