Wtorek, 26 maja 2020. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

SMRODU NIE MOŻNA WYTRZYMAĆ

2020-02-05 12:00:00 (ost. akt: 2020-02-05 12:27:12)
Mieszkaniec Mojnowa przybył osobiście na sesję Rady Powiatu, by opowiedzieć o uciążliwości, jaką powoduje chlewnia sąsiada

Mieszkaniec Mojnowa przybył osobiście na sesję Rady Powiatu, by opowiedzieć o uciążliwości, jaką powoduje chlewnia sąsiada

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Mieszkaniec Mojnowa skarży się na działalność Powiatowego Lekarza Weterynarii i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Radni powiatowi jednak nie mają kompetencji, żeby ją rozstrzygać. Przekazano ją do odpowiednich organów.

Skarga na PINB wpłynęła do starostwa 31 grudnia, zaś na PLW 14 stycznia. W skardze ze stycznia mieszkaniec Mojnowa stawia bliżej nie sprecyzowany zarzut lekarzowi weterynarii dotyczący braku nadzoru nad hodowlą trzody chlewnej prowadzonej na jednej z działek w jego wsi. Z kolei w stosunku do inspektora nadzoru budowlanego mężczyzna wysnuwa zarzut, iż jeden z inwestorów we wsi - zdaniem skarżącego – zbudował chlewnię niezgodnie ze sztuką budowlaną i użytkuje ją, pomimo nieodebrania budynku przez PINB. Sprawę skarg rozpatrywała Komisja Skarg, Wniosków i Petycji rady Powiatu Żuromińskiego. Niestety, jak wynika z odpowiednich przepisów, skargi na Powiatowego Lekarza Weterynarii może rozpatrywać jego przełożony, czyli Wojewódzki Lekarz Weterynarii, podobnie jak na Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego rozpatruje inspektor wojewódzki. Komisja skarg zapoznała się ze zgromadzonym materiałem oraz wyjaśnieniami dyrektora Wydziału Infrastruktury starostwa.
Podczas sesji 29 stycznia radni mogli jeszcze wysłuchać wersji skarżącego, który przybył na obrady. Przyniósł ze sobą zdjęcia obory, która jego zdaniem nie jest zbudowana tak, jak być powinna.
- Sąsiad przerobił stodołę na chlewnię, która stoi metr od granicy – tłumaczył. Jego zdaniem nie wykonał tego tak, jak należy ze sztuką budowlaną. – Na gołą ziemię leci gnojowica, będą przecieki przez te wszystkie rowki– opowiadał zdenerwowany. Starszy mężczyzna tłumaczył, dlaczego hodowla mu przeszkadza. – Ja nie mogę oddychać, jak wyjdę na podwórko. Jest straszny fetor, nie mogę wytrzymać – żalił się radnym.
- Sprawa skargi nie jest zamknięta. My nie jesteśmy organem właściwym, musimy przestrzegać przepisów prawa. Przełożonym inspektora nadzoru budowlanego jest inspektor wojewódzki, nad lekarzem weterynarii – wojewódzki lekarz, zgodnie z ustawą prawo budowlane i o inspekcji weterynaryjnej. Przekażemy tam pana skargę – tłumaczył mu radca urzędu Waldemar Zabłocki.
AOKomentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Darek #2870341 | 31.0.*.* 17 lut 2020 19:43

  Dziś z chlewni w Poniatowie za szkołą duży ciągnik z beczkowozem wywoził gnojowicę

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mat #2866478 | 37.47.*.* 11 lut 2020 15:41

   R.D. Sam chce budować fermę, czy pomoże człowiekowi z drugiej strony barykady?

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Jak #2866477 | 37.47.*.* 11 lut 2020 15:39

   Jak zlikwidować smród ? Weryfikować plany nawożenia gnojowicą. Każdy z rolników powinien przedstawić plan, gdzie wywozi gnojowicę na czyją działkę i w jakiej ilości. Dopiero wtedy okaże się, że część chlewni nie ma gdzie wywieźć gnojowicy i trzeba ograniczyć produkcję. Na jedną chlewnię potrzeba 100 ha ziemi ornej, żeby pozbyć się gnojowicy. Kto tyle ma? Niech budują biogazownię, będzie prąd, nie będzie smrodu. Ale to kosztuje, więc z własnej woli tego nie zrobią.

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. WHO #2866473 | 37.47.*.* 11 lut 2020 15:33

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała przetworzone mięso za jeden z najbardziej rakotwórczych czynników, równie szkodliwych, co palenie tytoniu i azbest.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. As #2866367 | 94.254.*.* 11 lut 2020 13:09

    ,,Nasz smród ich pieniądze!!!" Tak było pięć lat temu teraz jest zakaż budowania chlewni i kurników. Wreszcie przestali budować a powietrze jak jest taki wiatr jak dzisiaj jest czyściutkie. Zasługa władz gminnych w tej sprawie jest nieoszacowana. Myślę ze zamówienie przez gminę takich wiatrów na stałę rozwiązałoby wszelkie problemy ze smrodem. Powiatowe władze z PSL-u powinny się dołożyć bo oni do każdego sukcesu się dopisują.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (39)