Piątek, 21 lutego 2020. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

DRUGIE ŻYCIE ŚMIECI

2020-02-14 12:00:00 (ost. akt: 2020-02-14 12:01:00)

Podziel się:

WYDARZENIA\\\ Pod takim hasłem zorganizowano w lutocińskim Zespole Szkół konkurs ekologiczny. Miał on na celu edukację najmłodszych, że wiele odpadów można wykorzystać ponownie. Nauki nigdy zbyt wiele, przecież „czym skorupka za młodu…”

Dbanie o planetę Ziemię, promowanie pozytywnych zachowań proekologicznych i upowszechnianie dobrych praktyk służących ochronie środowiska – to tylko nieliczne z zadań tamtejszego szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody. W styczniu w ramach edukacji ekologicznej koło pod opieką Danuty Pekról zachęciło uczniów klasy I - III i przedszkola z terenu gminy Lutocin do wzięcia udziału w gminnym konkursie „Drugie życie śmieci”. Jak tłumaczy Pekról, zadaniem uczestników było wykonanie dowolną techniką pracy przestrzennej z wykorzystaniem odpadów. – Kreatywność naszych przedszkolaków i ich rodziców przerosła nasze oczekiwania. Nie domyślaliśmy się, że konkurs przybierze takie rozmiary – podkreśla nauczycielka. Wyjaśnia, że zamysł konkursu był taki, by w zimowe wieczory dzieci spędzając czas z rodzicami wykonały ze śmieci wspaniałe prace. I tak właśnie powstały zadziwiające przedmioty, m.in. zielony krokodyl z wytłaczanek od jajek i korków, niebieski paw z pociętych plastikowych butelek, czy pomarańczowy dinozaur z nakrętek.
Wszystkie prace trafiły na szkolną wystawę, dzięki czemu uczniowie szkoły mogli je podziwiać podczas przerw między lekcjami.
Komisja konkursowa oceniła i wybrała najlepsze prace, a nagrody (książki o tematyce ekologicznej i gry planszowe) zostały wręczone 6 lutego podczas balu "Leśny Karnawał" przez wójta Jacka Kołodziejskiego. Nagrody otrzymali –– w kategorii przedszkolnej za I miejsce – Gabriel Janicki, Kinga Felczak, Julia Dobiesz, za II miejsce - Zuzanna Oleksiak, Lena Polowiec i Wiktoria Gesek, a za III miejsce – Nikola Osmulska, Oskar Dobiesz, Adam Kapela. Wyróżniono Macieja Żachowskiego, Miłosza Jaskułę, Gabrielę Sitkowską.
W kategorii szkół podstawowych nagrody otrzymali – za I miejsce – Lena Kapela, Dominika Ambrochowicz, Dominik Jaskuła, Jan Leśniewski, Marta Oleksiak, Agata Witkowska, Jakub Wegrowski, Martyna Polowiec. Za II miejsce nagrodzono: Aleksandrę Rutkowską, Wiktorię Kosobudzką, Julitę Prejs, Kacpra Skolmowskiego, Aleksandrę Kosek, Lenę Oryl, Gabrielę Grablewską, Annę i Jakuba Pestów. III miejsce zajęli: Amelia Leśniewska, Karol Szymański, Karol Badaczewski, Justyna Włodarska, Joanna Włodarska, Miłosz Gołębiewski, Aleksander Jaskuła i Szymon Kapela, Zofia Żachowska.
W spotkaniu, a potem w balu wzięły udział dzieci z Przedszkola w Lutocinie, Szkoły Podstawowej w Przeradzu Małym i szkoły w Jonnem. Ci ostatni przygotowali występ artystyczny traktujący o śmieciach i o tym, że wszyscy powinniśmy się uczyć od przyrody.
AOKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB