Niedziela, 5 kwietnia 2020. Imieniny Ireny, Kleofasa, Wincentego

RADA MIEJSKA W SPRAWIE ŚMIECI

2020-02-17 12:00:00 (ost. akt: 2020-02-17 11:50:03)
Żuromińscy radni przyjęli stosowny apel ws. gospodarki odpadami

Żuromińscy radni przyjęli stosowny apel ws. gospodarki odpadami

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Rada Miejska w Żurominie przyjęła na styczniowej sesji stanowisko w sprawie trudnej sytuacji samorządu związanej z gospodarowaniem odpadami. Apel ma trafić m.in. do Prezesa Rady Ministrów, Marszałków Sejmu i Senatu.

Żuromińska rada Miejska zaniepokojona trudną sytuacją w zakresie funkcjonowania systemu gospodarki odpadami postanowiła wyrazić swoje stanowisko i wnieść o podjęcie niezwłocznych działań mających na celu rozwiązanie związanych z tym problemów.
W piśmie podkreślono, że rosnące koszty odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych przekładają się na wzrost stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jakie muszą ponosić mieszkańcy gminy. Spowodowane jest to wzrostem opłat za odbiór śmieci w instalacjach, w szczególności w instalacjach komunalnych, za składowanie i magazynowanie odpadów oraz wysokimi opłatami za korzystanie ze środowiska. Opłata środowiskowa w 2018r. wynosiła 140zł/Mg, rok temu 170 zł/Mg, a aktualnie już 270 zł/Mg. Stawki na instalacjach zaś za zagospodarowanie zmieszanych odpadów komunalnych przekraczają już kwotę 600zł/Mg.
Radni uważają, że przyczyną problemów śmieciowych są także: niewystarczająca liczba instalacji komunalnych, brak konkurencyjności wśród firm zajmujących się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów oraz małe zaangażowanie producentów opakowań w ograniczenie rosnących ilości odpadów. Dodatkowo coraz częściej samorządy spotykają się z brakiem odbiorców śmieci segregowanych, jak również z limitami przyjęcia odpadów na instalacjach, które powodują odmowę ich przyjęcia.
W piśmie wspomniano, że gmina musiała unieważnić pierwszy przetarg na odbiór odpadów z uwagi na brak odpowiednich środków w budżecie i podjąć nową uchwałę o podniesieniu opłat od mieszkańców. Zgodnie z najnowszą uchwałą, od 1 lutego stawka ta wynosi 22 zł za osobę, zaś w przypadku stwierdzenia niesegregowania, kara opiewać będzie na sumę 66 zł od osoby. – Niestety nie daje to gwarancji na samofinansowanie się systemu gospodarki odpadami, który jest wymogiem ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Z kolei dokładanie do budżetu gminy ogranicza możliwości realizacji inwestycji koniecznych do podnoszenia jakości życia mieszkańców i rozwoju Gminy i Miasta Żuromin, jak również realizacji zadań własnych, które i tak są obecnie bardzo rozbudowane.
- Drastyczne wzrosty cen opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych prowadzą do patologii w systemie gospodarowania odpadami. Rosnące ceny sprawiają, że mieszkańcy często nie są w stanie udźwignąć ciężaru ponoszenia opłat za zagospodarowanie odpadów. Obawiamy się podawania nierzetelnych danych w deklaracjach i doprowadzenia do sytuacji, w której drastycznie spada liczba osób zamieszkujących daną nieruchomość, natomiast odpadów z roku na rok przybywa i jest ich coraz więcej – czytamy w stanowisku Rady Miejskiej. Dalej jest podkreślone, że samorząd nie ma narzędzi (w przepisach prawnych) umożliwiających weryfikację danych zawartych w deklaracjach. W takich okolicznościach rosnące koszty wynikające z wad w systemie poboru opłat będą obciążały samorządy.
Podnosząc ten problem w końcowej części stanowiska Rada Miejska postuluje o wprowadzenie mechanizmów prawnych regulujących stawki opłat za zagospodarowanie 1 Mg poszczególnych frakcji odpadów obowiązujących w instalacjach komunalnych, podjęcie działań w celu zmniejszenia dynamiki wzrostu opłaty środowiskowej, zwiększenie skuteczności powrotu opakowań do producenta lub bezpośrednie obciążenie producentów kosztami związanymi z recyklingiem, zwiększenie nadzoru Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nad instalacjami decydującymi o wysokości opłat w zakresie segregacji odpadów. Radnym z Żuromina zależy też na zorganizowaniu i sfinansowaniu przez Ministerstwo Klimatu jednolitej, ogólnopolskiej akcji edukacji ekologicznej mieszkańców w zakresie segregacji śmieci, uruchomieniu środków zewnętrznych dla samorządów na zakup urządzeń i materiałów przyczyniających się do lepszej segregacji odpadów, a co za tym idzie, do osiągnięcia lepszych wskaźników odzysku i recyklingu. Ostatnim postulatem jest zniesienie sankcji karnych za nieosiągnięcie przez gminy poziomów recyklingu lub wprowadzenie okresu przejściowego w sankcjach karnych dostosowanego do faktycznych realiów, jakie obowiązują w Polsce.
Stosowna uchwała wraz ze stanowiskiem została przekazana do Prezesa Rady Ministrów, Marszałków Sejmu i Senatu, trafiła też do posłów i senatorów z województwa, do wojewody i marszałka, a także do ministra środowiska, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz do samorządów gminnych z terenu województwa.
AO
Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Berdyczów #2870973 | 37.248.*.* 18 lut 2020 16:17

  używa się go, by zaznaczyć rozmówcy, że kontakt z nami będzie niemożliwy. Można zatem „pisać na Berdyczów”, bo list/wiadomość i tak do nas nie dotrze. Władysław Kopalińsk

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Berdyczów #2870906 | 37.248.*.* 18 lut 2020 14:33

  Piszcie na Berdyczów , jeżeli wiecie gdzie to ,a jak nie to sobie wyguglujcie. Dobry adres

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Fogi #2870613 | 5.173.*.* 18 lut 2020 08:46

  Ejże, jacy radni taka rada.Boże miej nas w opiece przed taką radą

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Megi #2870511 | 83.6.*.* 17 lut 2020 23:42

   Lepiej wdrożyć jakąś aplikację, która przypomi nam o terminie odbioru śmieci.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Biopis #2870247 | 37.30.*.* 17 lut 2020 17:23

   A może ŻZK zainwestuje troche złotych by okreslić kiedy konkretnie i jakie są są odbierane śmieci? Bo teraz to stoją i stoją kosze i worki przed posesjami gdyż tygodnie każdy liczy inaczej...A może wspólnie z Gminą warto wydać kalendarzyk?Chyba ze to przerasta te 2 podmioty?:) Niech Rada pomoże!

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz