Piątek, 29 maja 2020. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

ZWOLNIĆ Z PODATKU, ODWOŁAĆ IMPREZĘ

2020-04-03 11:35:08 (ost. akt: 2020-04-03 11:36:19)
Radny Tomasz Budzich uważa, że gmina w obecnej sytuacji musi pomóc drobnym przedsiębiorcom

Radny Tomasz Budzich uważa, że gmina w obecnej sytuacji musi pomóc drobnym przedsiębiorcom

Autor zdjęcia: Kacper Czerwiński

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Radni Rady Miejskiej w Żurominie zaapelowali do burmistrz Żuromina o odwołanie wszystkich imprez zaplanowanych na bieżący rok, a środki z Dni Żuromina przeznaczyć na zakup środków ochrony i testów. Wszystko w związku z epidemią koronawirusa.

Swój wniosek do burmistrz radni Tomasz Budzich i Piotr Lewiński skierowali w piątek 27 marca. „Mając na celu ochronę zdrowia i życia mieszkańców, wnioskujemy o przesunięcie kwoty 100 tys. zł z dotacji dla Żuromińskiego Centrum Kultury i przeznaczenie jej na wsparcie działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii wirusa – zakup podstawowych środków ochrony osobistej oraz testów laboratoryjnych i zwalczaniem jej zdrowotnych, społecznych i gospodarczych skutków” – piszą w piśmie. Ich zdaniem w tej sytuacji planowanie jakichkolwiek imprez plenerowych jest nieuzasadnione, bo należy podejmować decyzje na bieżąco, tym bardziej, że z dnia na dzień na terenie powiatu przybywa osób poddanych kwarantannie po powrocie z zagranicy, jak i tych objętych nadzorem epidemiologicznym.
Oprócz tego razem z Budzichem do burmistrz Anety Goliat dwie kolejne interpelacje złożył radny Wojciech Rochna. W pierwszej czytamy, że w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej koronawirusem nastąpiło poważne załamanie w obszarze działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorstwa sektora MSP i osoby fizyczne. „Jako samorząd gminy mamy możliwość wsparcia przedsiębiorców niezależnie od działań osłonowych proponowanych przez rząd” - przekonują radni i oczekują stosownych działań ze strony władz miasta. Pomoc ta miałaby polegać na zwolnieniu przedsiębiorców z opłaty podatku od nieruchomości zajmowanych w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz na umorzeniu opłat czynszowych dla obiektów wynajmowanych przez gminę. Radni proponują zwolnieniem objąć okres od marca do czerwca, z ewentualnym przedłużeniem terminu.
- Uważam, że należy pomóc lokalnym przedsiębiorcom, zwłaszcza tym drobnym, świadczącym usługi, którzy z dnia na dzień stracili dochód, a koszty np. wynajmu lokali muszą ponieść - mówi Budzich.
W drugim wniosku Rochna i Budzich pytają, jak wydział edukacji w Urzędzie Gminy i Miasta w Żurominie jest przygotowany do wdrożenia zdalnego nauczania w gminnych szkołach. Radni pytają burmistrz o wyposażenie szkół i nauczycieli w dostęp do szerokopasmowego internetu, tablice interaktywne w szkołach, możliwość dwukierunkowej łączności uczniów z nauczycielami poprzez odpowiednie aplikacje, możliwość przeprowadzenia ze szkoły „webinarium”. – Czy zatrudnieni w szkołach nauczyciele informatycy współdziałają w tym zakresie z nauczycielami i czy jest to na szczeblu urzędu koordynowane? W jakim stopniu prowadzone przez Urząd Gminy i Miasta działania współgrają z wytycznymi przedstawionymi ostatnio przez Ministra Edukacji narodowej? – dopytują radni.
Już w poniedziałek 30 marca radny Tomasz Budzich otrzymał odpowiedź na pierwsze pismo. – Informuję, iż w kwocie dotacji z budżetu Gminy i Miasta Żuromin dla Żuromińskiego Centrum Kultury nie zostały przewidziane środki finansowe na organizację Dni Żuromina. Zmniejszenie zaś dotacji o 100.000 zł spowoduje, iż nie będą zabezpieczone środki na wydatki osobowe pracowników tej jednostki – pisze zastępca burmistrza Michał Bodenszac. Wiceburmistrz pisze również, że burmistrz wydała zarządzenie w sprawie zakazu organizacji imprez i zajęć, a także kolejne, w którym podjęła decyzję o uruchomieniu rezerwy kryzysowej na działania dotyczące wsparcia działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się pandemii wirusa.
AO

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. RECEPTA #2903571 | 5.172.*.* 10 kwi 2020 06:19

  Obniżyć pobory wszystkim dyrektorom, starostom,wice ..., wójtom, burmistrzom, radni - praca społeczna, zwolnić połowę urzędników i już jest sposób na pieniądze na pomoc dla przedsiębiorców. To my płacimy podatki i bez nas nie ma was.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Do Regina #2903367 | 5.173.*.* 9 kwi 2020 18:09

   Uważam że to Ty jesteś odzwierciedleniem tego co napisałaś. Nie nie te cwaniaczki z okolicznych wiosek którzy są u władzy nie są temu wszystkiemu winni. Zapytasz kto? Tacy jak Ty którzy wybierają władzę w powiecie od ponad dwudziestu lat głosując ciągle na tych samych którzy sprawili że staliśmy się zaściankiem wytykanym palcami nie tylko w sąsiednich powiatach ale i daleko w Polsce. To my wybieramy w gminach naszych włodarzy którzy juz dzień późni mają nas gdzieś. To my mieszkańcy wyborcy wybraliśmy sobie to coś w powiecie gminach i radach. Za trzy lata jak małpy zagłosujemy na tych samych co nas mania oszukują i obiecują. A oni nadal będą robić swoje dla dobra swoich a my będziemy dalej narzekać jak dzisiaj. Kto jest winien???

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Regina #2903066 | 79.184.*.* 9 kwi 2020 12:26

   dla urzędników, którzy okupują stołki od czasów komuny lub przekazali je swoim dzieciom i wnukom przedsiębiorca to prywaciarz= wróg publiczny nr jeden, którego władza powinna tępić. Żuromin przez takie osoby nadal jest zaściankiem. Profil większości urzędników zero wiedzy, kwalifikacje marne i do tego zero kultury osobistej to charakterystyka tych ludzi. Jedyna rozwijająca się branża to chlewniarze, i kurnikarze, tylko czy społeczeństwo wytrzyma ten smród. Zamiast użyć mózgów przy wydawaniu pozwoleń na te śmierdziuchy tępo klepali pozwolenia. W Żurominie nikt nic nie robi, żeby śmierdziele nie wywozili gnojowicy po nocach do przydrożnych rowów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Łysy i Szczekata #2902530 | 31.0.*.* 8 kwi 2020 13:49

    Gdzie oni są ,co robią dla społeczności , gdzie jakakolwiek informacja ? KWARANTOWALI SIĘ STRUSIE.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    1. Załamany #2901337 | 5.173.*.* 6 kwi 2020 19:40

     Musiałem zamknąć firmę. Idę do Gminy i Miasta Żuromin ażeby zgłosić że nie będę prowadził działalności i prozę o wykreślenie mnie z podatników za działalność gospodarczą a Pani urzędniczka mówi że w czasie zawieszenia płaci się 100% podatku!!! Ludzie 500m2 za zamknięta firmę to około 12000zł. Skąd wziąć te pieniądze skoro firma jest zawieszona. Rząd pomaga a miejscowa władza która miała służyć mieszkańcom podejmuje takie uchwały. Mam nadzieje że lokalne środki przekazu KŻ i Radio7 zajmą się tą sprawą i pokarzą jak wygląda pomoc władz gminnych w Żurominie.

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (8)

     Pokaż wszystkie komentarze (42)