Piątek, 29 maja 2020. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

KURATOR WYRAZIŁ POZYTYWNĄ OPINIĘ WS. REORGANIZACJI SZKOŁY

2020-04-06 14:20:52 (ost. akt: 2020-04-06 14:21:09)

Autor zdjęcia: Kacper Czerwiński

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Samorząd Kuczborka otrzymał pozytywną opinię w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Sarnowie w filię Szkoły Podstawowej w Kuczborku.

Wracamy do tematu reorganizacji szkół na terenie gminy Kuczbork. Przypomnijmy, że 20 lutego podczas sesji Rady Gminy w Kuczborku zostały podjęte uchwały o zamiarze obniżenia stopnia organizacji szkół w Gościszce, Sarnowie i Chojnowie. Samorządowcy tłumaczyli wówczas, że planowana reorganizacja placówek oświatowych wynika z niedoszacowania subwencji oświatowej. Samorząd zbyt wiele środków dokłada do funkcjonowania tych szkół z własnego budżetu. Rozwiązanie, które wypracowano ma przynieść oszczędności oraz poprawić warunki lokalowe placówek. Zgodnie z założeniem przyjętym w uchwałach w każdej ze szkół mają zostać klasy 1-3 oraz oddziały przedszkolne, natomiast starsze dzieci miałyby dojeżdża do szkół w Zielonej lub Kuczborku.

Pozytywna opinia
Do urzędu gminy w Kuczborku wpłynęła właśnie pierwsza opinia, która dotyczy Szkoły Podstawowej w Sarnowie. Mazowiecki Kurator Oświaty wydał pozytywną opinię co do reorganizacji tej placówki. Jak czytamy w uzasadnieniu, decyzja została podjęta w oparciu o analizę dokumentów, jak i wizję lokalną przeprowadzoną w budynkach (szkoła w Sarnowie funkcjonuje w dwóch budynkach oddalonych od siebie). W głównym budynku uczą się uczniowie klas IV-VI, są tam trzy sale lekcyjne (przechodnie) oraz pracownia informatyczna. Z kolei VII i VIII klasy ze względu na małą liczbę osób nie wydzielono. W drugim budynku są trzy sale, gdzie odbywają się zajęcia dla dzieci z klas edukacji wczesnoszkolnej oraz przedszkolnej. Szkoła nie posiada samodzielnej sali gimnastycznej. Kuratorium zauważa więc, że reorganizacja zaproponowana przez władze poprawi warunki lokalowe uczniów, którzy zostaną i będą kontynuowali naukę w placówce. Ponadto starsze roczniki, które będą dalej uczyć się w Kuczborku będą miały zapewnione dobre warunki lokalowe, opiekuńcze i edukacyjne. W ocenie kuratorium takie przekształcenie spowoduje podniesienie jakości kształcenia.
Tuż przed oddaniem aktualnego wydania do druku udało nam się ustalić, że kuratorium negatywnie wypowiedziało się w sprawie reorganizacji szkół w Gościszce i Chojnowie. Jakie było uzasadnienie? O tym za tydzień. Wójt gminy Jacek Grzybicki w tych dwóch sprawach zapowiada złożenie odwołania.

KC

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wójcina #2905611 | 5.173.*.* 13 kwi 2020 18:29

  Powinno zlikwidować się wszystkie szkoły na terenie gminy Kuczbork i utworzyć Zbiorczą Szkołę Gminną w Kuczborku. Jest to jedyna szansa na utrzymanie Gminy w ciągłości finansowej. W związku z zaistniałą sytuacją gospodarczą nie wpłyna takie same fundusze na utrzymanie gminy Kuczbork jak na rok 2020. Nie wiadomo jaka to będzie różnica ale będzie to dużo albo bardzo dużo mniej. Jedyna gałęzią na której mozna zaoszczędzić ażeby utrzymać gminę to oświata. Musicie zrozumieć ze te pseudo szkoły nie miały racji bytu a w takiej sytuacji z automatu zostaną zlikwidowane. Nauczycieli przez trzydzieści lat nie dotykało bezrobocie. jeżeli ich to dosięgnie (czego nie życzę) będą musieli sobie z tym poradzić jak inni obywatele radzili przez trzy dekady.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. 0000 #2901826 | 37.30.*.* 7 kwi 2020 15:22

   Oj Państwo radni i Panie najwyższy na urzędzie wyborcy Wam podziękują.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. prekurator #2901825 | 37.30.*.* 7 kwi 2020 15:20

   Tylko czemu ta nie zamknięta za kratami? Widocznie taka fotogeniczna.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Rodzic #2901383 | 5.173.*.* 6 kwi 2020 20:40

   No właśnie jakie było uzasadnienie??? Tego nikt nie wie oprócz.....

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz