Piątek, 29 maja 2020. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

LUBOWIDZ ZMIENIA STAWKI ZA ŚMIECI

2020-04-07 14:22:39 (ost. akt: 2020-04-07 14:23:02)

Autor zdjęcia: Agnieszka Orkwiszewska

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Jeszcze w styczniu informowaliśmy, że w gminie Lubowidz obowiązuje stary system „śmieciowy”. Teraz się to zmieni. Samorządowcy wprowadzili właśnie w życie zapisy nowej ustawy, która weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku.

Jako pierwszy uchwały śmieciowe do jej wymogów dostosował samorząd Żuromina. Tu przyjęto stawkę 22 zł/osobę śmieci segregowane i 66 zł/osobę za uchylanie się od segregacji (udowodnione). W gm. Lutocin przetarg na odbiór śmieci rozstrzygnięty został w listopadzie 2018r. Obejmuje świadczenie usługi przez dwa lata – 2019 i 2020 r. Odpady odbiera tu sierpeckie przedsiębiorstwo EMPEGEK, a mieszkańcy płacą 11 zł od osoby za śmieci segregowane, zaś w przypadku stwierdzenia uchylania się od tego obowiązku zapłacą 33 zł kary (od osoby). Zniżka za kompostowanie bioodpadów wynosi 1 zł.
Z kolei w gm. Kuczbork mieszkańcy płacą stawkę 22 zł za osobę w przypadku segregowania, zaś kara ma wynieść 50 zł. Śmieci odbierają tu Żuromińskie Zakłady Komunalne. Gmina ta ma drugą z najwyższych stawek za śmieci w naszym powiecie, zaraz po Żurominie.
W gminie Bieżuń przetarg na odbiór śmieci komunalnych w 2020r. także rozstrzygnięto pod koniec minionego roku. Zainteresowanie nim wykazały dwie firmy – Żuromińskie Zakłady Komunalne, które zaoferowały kwotę ponad 849 tys. zł oraz konsorcjum firm z Ligowa i Brodnicy, które przedstawiło, że odbierze odpady za nieco ponad 836 tys. zł. Samorząd wybrał tańszą ofertę. Stawki uchwalone przez radę wynoszą tu 15 zł za osobę przy segregacji i adekwatnie 30 zł w razie stwierdzenia nieprawidłowości w segregowaniu 5 obowiązkowych frakcji.
Z kolei w gminie Siemiątkowo radni już w lipcu przyjęli, że stawki wyniosą 15 i 30 zł. Tu zbieraniem odpadów od mieszkańców zajmuje się płocki oddział warszawskiej firmy „REMONDIS”.
jedynie Lubowidz nic w sprawie śmieci nie robił w minionym roku. Śmieci odbierało konsorcjum firm „KOMA” z Ełku i PPPHT Andrzeja Ludwiczaka z Niechłonina, wyłonione w przetargu w listopadzie. Od czerwca mieszkańcy płacili 9 zł za osobę w przypadku segregacji i 18 zł w przypadku niesegregowania śmieci.
Na wprowadzenie zapisów nowej ustawy samorządy mają czas do września br. I właśnie podczas ostatniej sesji 9 marca w lubowidzkim samorządzie zapadła decyzja o wprowadzeniu zapisów tejże ustawy w życie. Ustalono, że opłata podstawowa za zbieranie śmieci w sposób selektywny za 1 osobę wyniesie 21 zł, zaś opłata podwyższona, kiedy obowiązek ten będzie łamany ma wynieść 63 zł. Zwolnienie w przypadku kompostowania odpadów bio w kompostowniku wynosi 2 zł. Tym samym Lubowidz jako ostatni samorząd zmienił stawki zgodnie z obowiązującymi już przepisami.
Radni podczas tej samej sesji zmienili również zapisy regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, do urzędu wpłynęło pismo z Prokuratury Rejonowej w Mławie prowadzącej pozakarne postepowanie o wyeliminowaniu nieprawidłowości w dotychczasowym regulaminie, przyjętym uchwałą w czerwcu 2019r. zmiany, jakie radni przyjęli wynikają z zaleceń prokuratury, a ich wprowadzenie jest konieczne, by gminny regulamin był zgodny z przepisami ustawy, jak również z obowiązującym w tym zakresie orzecznictwem sądowo-administracyjnym.
AO

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. inny Józef #2902114 | 95.40.*.* 7 kwi 2020 22:51

    Drogi Józefie, a komu Ty brawo bijesz komuś kto zaklina rzeczywistość, populistycznym ludkom dającym nie swoje innym z nadzieją na złudną popularność i dostęp do koryta. Na pewno siedzisz posłusznie w domu, jak siedziałeś do tej pory i piszesz te głupoty. Jak Ci pozwolą to wyjdź na spacer dalej niż 100 metrów od domu i zobaczysz gdzie są te tanie śmieci, no tak ale co Cię to obchodzi ważne że tanio i jest jeszcze w piecu czym palić. I takie małe przypomnienie Internet już dawno nie jest taki anonimowy.....

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Józef #2901810 | 109.243.*.* 7 kwi 2020 14:49

      Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Żuromińskie Zakłady Monopolistyczne wstyd i żenada nabijanie kabzy śmietance z wyższych sfer.Brawo Lubowidz Brawo Panie Krzysztofie ,Brawo dal Radnych z Lubowidza , którzy nie mają nad sobą nikogo i porafią zagłosować wedle rozsądku i dobra mieszkańców. Brawo za odwagę ,macie z tym dobrze ze nikt Was nie straszy zwolniem z pracy za głos sprzeciwu.