Promocja

FOTOWOLTAIKA W ZASIĘGU RĘKI

Polacy, polskie firmy i producenci rolni odkryli fotowoltaikę, a mikroinstalacje, jak i większe systemy fotowoltaiczne powstają w naszym kraju jak grzyby po deszczu. Moc zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych zwiększyła się w ciągu ostatniego roku o 166 procent i wynosi obecnie około 3 GW - to więcej niż wytwarza elektrownia Połaniec.

Entuzjazm przedsiębiorczych rodaków nie dziwi, ponieważ instalacje fotowoltaiczne to nie tylko zielona energia prosto ze słońca, ale także doskonała inwestycja, która przynosi i będzie przynosić wymierne korzyści przez kolejne 20-30 lat.

Dlatego tym bardziej cieszy informacja o zawarciu umowy współpracy pomiędzy Okręgową Spółdzielnią Mleczarską SIERPC i OZE-BIOMAR, firmą z ponad 10 letnim doświadczeniem w branży, należącą do pierwszej piątki na rynku fotowoltaiki w Polsce pod względem mocy zainstalowanych instalacji.

Umowa zawarta z myślą o mieszkańcach Mazowsza i czystości regionu

Umowa została podpisana 4 listopada 2020 roku, a jej celem jest ułatwienie producentom rolnym, pracownikom, lokalnym dostawcom mleka oraz przedsiębiorcom współpracującym z OSM Sierpc dostępu do finansowania instalacji fotowoltaicznych z jednej strony i do bardzo wysokiej jakości instalacji montowanych przez firmę OZE-BIOMAR – z drugiej.

Podstawowym celem współpracy OSM Sierpc i OZE-BIOMAR jest wsparcie działających w regionie firm i rolników w nadchodzących trudnych czasach. Właśnie dlatego obydwie firmy zdecydowały się na realizację projektu mającego ułatwić dostęp do odnawialnych źródeł energii, ponieważ własna instalacja fotowoltaiczna umożliwia znaczne obniżenie kosztów prowadzenia gospodarstwa rolnego, firmy czy domu dzięki niskim rachunkom za energię elektryczną.

Co oznacza ta umowa dla firm, gospodarstw rolnych i właścicieli domów?

Tomasz Lekan, autoryzowany partner OZE-BIOMAR, który jest odpowiedzialny za realizację umowy ze strony OZE-BIOMAR, obsługę zainteresowanych podmiotów oraz osób i współpracę z OSM Sierpc mówi:

Umowa zawarta z OSM Sierpc ma pomóc współpracownikom i dostawcom Spółdzielni uzyskać dostęp do technologii fotowoltaicznej i oszczędności wynikających z jej użycia. Chcemy maksymalnie uprościć procedurę finansowania inwestycji, jak i proces projektowania i montażu samej instalacji.

Bardzo ważne jest też dla nas promowanie zielonych, ekologicznych rozwiązań i zachęcanie do ich stosowania przez gospodarstwa rolne i firmy działające na terenie północno-zachodniego Mazowsza i okolicznych regionów. Chcemy w ten sposób zadbać o stan naszego środowiska naturalnego i jakość powietrza, którym oddychamy.”

Do czego zobowiązała się każda z firm?

OSM SIERPC

Zgodnie z umową OSM Sierpc będzie oferować swoim dostawcom i współpracownikom specjalną formę rozliczeń. Będzie to wsparcie w formie pożyczki na wkład własny niezbędny przy zawieraniu umowy leasingu lub kredytu. Pożyczka będzie mogła zostać spłacona w ramach rozliczeń sprzedaży-zakupu mleka oraz innych produktów i usług oferowanych oraz dostarczanych spółdzielni.

OZE-BIOMAR

Z kolei OZE-BIOMAR przygotowała specjalną, bardzo korzystną cenowo, ofertę zestawów fotowoltaicznych, dostosowanych do specyfiki zużycia energii elektrycznej w firmach i gospodarstwach rolnych, gwarantującą optymalną produkcję prądu przez wiele lat. Firma zapewni też lokalnym producentom współpracującym z OSM Sierpc: darmowy, pełny audyt i dobór mocy zestawu fotowoltaicznego; szybki montaż i bardzo wysoką jakość instalacji fotowoltaicznej; wydłużoną rękojmię na wykonane prace instalacyjne; niezbędną pomoc oraz kompleksową obsługę dokumentacji zgłoszeniowej; korzystne warunki finansowania w ramach umowy leasingowej, pożyczkowej lub umowy kredytu ratalnego; uzgodnienie projektu instalacji fotowoltaicznej z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych; 25 lat gwarancji na sprawność paneli fotowoltaicznych w standardzie.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych

Przypomnijmy, że instalacje fotowoltaiczne to nie tylko produkcja zielonej energii, ale także spore korzyści finansowe.

Tomasz Lekan dodaje: “Wszyscy, którzy zajmują się fotowoltaiką wiedzą, że instalacje fotowoltaiczne są doskonałym rozwiązaniem. Pozwalają nie tylko generować własny prąd, dbać o środowisko i czyste powietrze, ale przede wszystkim dają naprawdę duże oszczędności i w związku z tym są świetną inwestycją. Ogólnie przyjmuje się, że oszczędności wynikające z posiadania paneli słonecznych odpowiadają 15% do 20% zysku z kwot zainwestowanych w instalację fotowoltaiczną.”

“Pamiętajmy też, że koszt paneli fotowoltaicznych zwraca się w firmie lub gospodarstwie rolnym średnio po 6 -7 latach, a instalacja pracuje bez problemu przez 20-30 lat, w czasie których mamy dostęp do praktycznie darmowej energii. Z tego względu można traktować ją jak inwestycję długookresową o wysokiej stopie zwrotu.

Powyższe powody skłoniły OSM Sierpc do uznania instalacji fotowoltaicznych za najlepszy sposób wsparcia swoich współpracowników oraz wybrania rzetelnego i sprawdzonego partnera do realizacji projektu. OZE-BIOMAR należy do firm najdłużej działających na polskim rynku fotowoltaiki. Najważniejsze są dla niej zaufanie klientów, oferowanie im sprawdzonej i bezpiecznej technologii oraz dbanie o opłacalność całego przedsięwzięcia dla klienta.

Jak mogą skorzystać z zalet zielonej energii osoby prywatne, gospodarstwa rolne oraz firmy?

Osoby prywatne i instalacje fotowoltaiczne o mocy do 10kWp

Obecne rozwiązania prawne pozwalają właścicielom niewielkich instalacji fotowoltaicznych, o mocy do 10kWp, oddawać do sieci nadwyżki energii elektrycznej produkowanej w okresach dużego nasłonecznienia.

Z nadwyżki tej można skorzystać w chwili, kiedy panele fotowoltaiczne nie pracują, na przykład nocą, a zakład energetyczny oddaje 0,8 kWh za każdą 1 kWh wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną. Rozliczenie odbywa się w cyklu rocznym, dlatego ważne jest odpowiednie dobranie mocy instalacji, żeby mogła w całości pokryć potrzeby energetyczne firmy, gospodarstwa lub domu.

Pamiętajmy też, że osoby prywatne mogą ciągle korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala przy wypełnianiu rocznego rozliczenia PIT odliczyć od dochodu do 53 tysięcy zł wydanych na instalację fotowoltaiczną.

Korzystny system rozliczeń dla firm i rolników

Firmy oraz producenci rolni będący w posiadaniu instalacji fotowoltaicznych również mogą, zgodnie z ustawą, skorzystać z bardzo opłacalnego, prosumenckiego systemu rozliczeń z zakładem energetycznym. System ten pozwala oddać nadwyżkę produkowanej energii elektrycznej do sieci i wykorzystać ją w okresie, kiedy instalacja fotowoltaiczna produkuje mniej prądu, dokładnie na tej samej zasadzie, jak osoby prywatne.

Oznacza to, że mogą odebrać 0,8 kWh (w przypadku systemu o mocy do 10kWh) lub 0,7 kWh (przy systemach o mocy od 10 do 50kWh) za każdą 1 kWh wyprodukowaną przez ich panele słoneczne w rocznym cyklu rozliczeniowym i przy dobrze dobranej instalacji fotowoltaicznej nie martwić się ani o dostęp do energii elektrycznej, ani o wysokość rachunków.

Przedsiębiorcy oraz rolnicy, którzy decydują się na instalacje fotowoltaiczne mogą też korzystać z różnych instrumentów finansowych, pozwalających pokryć i obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej, takich jak leasing, odliczenie podatku VAT, czy podatku dochodowego.

Odliczenie podatku VAT

Zakup instalacji fotowoltaicznej przez firmę to inwestycja, więc podmioty gospodarcze mogą odliczyć pełną kwotę podatku VAT na zasadach ogólnych.

Odliczenie od podatku dochodowego

Instalacja to także środek trwały, którego koszt można odliczyć od przychodów, co pozwala obniżyć wysokość płaconego podatku dochodowego.

Leasing na fotowoltaikę

Najkorzystniejszą jednak formą finansowania zakupu instalacji fotowoltaicznej dla firm jest leasing operacyjny. Raty umowy leasingowej można rozłożyć nawet na 7 lat, a każda rata stanowi w całości comiesięczny koszt, który zalicza się do kosztów uzyskania przychodu. Odliczeniu podlega także naliczony VAT.

Co ważne, dzięki bardzo niskiej wpłacie początkowej, leasing umożliwia korzystanie z instalacji fotowoltaicznej bez konieczności angażowania własnych środków. Jednak największą zaletą leasingu systemu fotowoltaicznego jest fakt, że instalacja fotowoltaiczna zarabia sama na siebie, ponieważ comiesięczne oszczędności z tytułu produkcji energii elektrycznej prawie w całości pokrywają raty leasingu. A po okresie leasingu całość wyprodukowanej energii będzie stanowić czysty zysk przedsiębiorcy.

Produkcja darmowego prądu w instalacjach fotowoltaicznych pozwala znacznie obniży

koszty produkcji i bieżącego funkcjonowania firmy, gospodarstwa rolnego i domu. Jednak wpływa nie tylko na finanse, ale także na środowisko naturalne, ponieważ każdy kW prądu wyprodukowany przez panele słoneczne, to czystsze powietrze dla nas i przyszłych pokoleń.

Z tych właśnie powodów OSM Sierpc i OZE-BIOMAR uznały, że bardzo ważne jest ułatwienie dostępu do technologii fotowoltaicznej właścicielom firm, gospodarstw rolnych oraz osobom prywatnym i obydwie zaangażowały się w projekt, który ma przynieść bezpośrednie korzyści właścicielom instalacji, wesprze ich w niepewnych czasach, a także pozytywnie wpłynie na środowisko na Mazowszu i okolicznych regionach.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani projektem, możliwościami sfinansowania instalacji fotowoltaicznej lub dostępnymi rozwiązaniami, zapraszamy do kontaktu z Panem Tomaszem Lekan pod numerem telefonu: + 48 502 453 872 lub adresem e-mail: info@oze-biomar.pl.

TL

OZE-BIOMAR to jedna z firm, które najdłużej działają na polskim rynku instalacji fotowoltaicznych. Laureat plebiscytu TOP Produkt Pomorza w 2017 i zdobywca 5 miejsca na polskim rynku fotowoltaiki w 2019 roku pod względem zainstalowanej mocy instalacji fotowoltaicznych. OZE-BIOMAR zajmuje się kompleksowym projektowaniem i realizacją instalacji fotowoltaicznych dla firm, gospodarstw rolnych i jednostek administracji oraz klientów prywatnych.

Firma od wielu lat opracowuje i wykonuje większe oraz mniejsze projekty związane z budową farm fotowoltaicznych i instalacji w całej Europie, począwszy od opracowania dokumentacji technicznej i projektowej po budowę instalacji pod klucz. OZE-BIOMAR wspiera wszystkich swoich klientów na każdym etapie inwestycji, stosuje wyłącznie sprawdzone, nowoczesne technologie oraz trwałe i bezawaryjne materiały wysokiej jakości, które zapewniają wieloletnią, zoptymalizowaną produkcję darmowej energii elektrycznej ze słońca i przynoszą realne oszczędności.

OSM SIERPC to nowoczesna spółdzielnia mleczarska z tradycjami sięgającymi 1927 roku. Firma produkuje znane i lubiane przez konsumentów sery i produkty mleczne. Od początku swojej działalności promuje rodzimą, wysokiej jakości, zdrową żywność wytwarzaną w zgodzie z naturą.

OSM Sierpc zlokalizowany jest na terenie północno-zachodniego Mazowsza, na czystych, ekologicznych terenach. Nie dziwi więc, że firmie zależy na czystym powietrzu i środowisku, co pokazuje biorąc udział w projektach mających na celu rozwój fotowoltaiki w regionie.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.