141 tysięcy miesięcznie. Chciałbyś tyle zarabiać?

Choć w powiecie żuromińskim prawie co czwarta osoba nie ma pracy, nie brakuje osób które zarabiają miliony. W naszym powiecie jest 5 osób, które w roku 2014 zarobiły ponad milion złotych. Najlepsza pensja to 141 000 miesięcznie.

Ewa Jabłońska

e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl

W Urzędzie Skarbowym w Żurominie pięć osób zadeklarowało dochód za 2014 roku powyżej miliona złotych. To tyle samo osób co rok wcześniej. Milionerów więc nam nie ubywa, no ale też nie przybywa.

[b]

Najbogatszy zarabia 141 tysięcy miesięcznie[/b]

W 2014 roku najwyższy dochód, który zadeklarowali podatnicy wyniósł 1 694 429,78 złotych. Oznacza to, że miesięcznie do kieszeni tego podatnika wpływało średnio 141 tysięcy złotych. Na 13 018 złożonych zeznań podatkowych 5 osób wykazało dochód powyżej miliona złotych. Okazuje się jednak, że w porównaniu z rokiem poprzednim nawet milionerzy zarobili mniej. Najwyższy dochód uzyskany w 2013 roku wynosił prawie 4 miliony złotych.

[b]

Za nierozliczenie się z Urzędem grożą kary[/b]

Każdy podatnik musi co roku w określonym terminie złożyć w Urzędzie Skarbowym zeznanie podatkowe. Musimy wpisać, jaki dochód uzyskaliśmy w ciągu poprzedniego roku. Jak informuje nas Beata Świderska z Urzędu Skarbowego w Żurominie, niezłożenie zeznania rocznego w ustawowym terminie jest czynem zabronionym, kwalifikowanym jako wykroczenie, sankcje na podatnika nakłada kodeks karny skarbowy . Wysokość kary zależy od wielkości aktualnego w danym roku minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kara za niezłożenie zeznania rocznego może być jeszcze wyższa, jeżeli czyn zostanie uznany za przestępstwo. Tak może się zdarzyć, gdy wraz z niezłożeniem zeznania, podatnik nie wpłaci należnego rocznego podatku, którego wielkość przekracza pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia. W 2014 wynosiła 8400 złotych a w 2015 roku 8750 złotych. W tym roku było sporo spóźnialskich. 175 zeznań trafiło do Urzędu po terminie.

[b]Wolimy na papierze[/b]

Zeznania podatkowe wolimy składać tradycyjnie w formie papierowej, choć od kilku lat mamy możliwość zrobić to drogą elektroniczną. W tym roku taki sposób wybrało 4 146 osób. Zdecydowana większość bo ponad 8 tysięcy zeznań zostało złożonych w formie papierowej.

[b]

Zapłacili za dużo[/b]

Sporo osób zapłaciło w ciągu poprzedniego roku więcej podatku niż musieli. 9 506 osób nadpłaciło Skarbówce. To co nadpłacili, Urząd musiał zwrócić. W sumie oddał podatnikom 8 439 313,10 złotych. Najwyższa kwota, jaką zwrócono podatnikowi to 68 858 złotych. Są też mieszkańcy naszego powiatu, którzy nie zapłacili tyle podatki, ile powinni. O pieniądze upomniał się US. W sumie 1960 osób musiało wpłacić pieniądze do Urzędu na łączna kwotę 2 916 241,32 zł

[b]1% dla fundacji[/b]

Każda osoba, która w danym roku ma dochody i z nich rozlicza się w Urzędzie Skarbowym, może zdecydować, co stanie się z jej 1% podatku dochodowego. Możliwości są dwie – przekazanie tej kwoty na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego lub pozostawienie tej kwestii państwu.

Organizacje pożytku publicznego są to organizacje pozarządowe m.in. stowarzyszenia i fundacje, a także spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niedziałające w celu osiągnięcia zysku. Kwestia przekazania 1% podatku nie jest skomplikowana. Wystarczy w odpowiednim terminie złożyć odpowiednią deklarację podatkową w Urzędzie Skarbowym. Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, w których podatnik może wpisać dane organizacji pożytku publicznego, na którą chce przekazać swój 1% rocznego podatku. Nas to nic nie kosztuje, nic nie tracimy. Ze statystyk wynika, że podatnicy z powiatu żuromińskiego coraz chętniej przekazują swój jeden procent podatku. W tym roku podatkiem podzieliło się 5 405 osób. W ubiegłym roku 4 882. Kwota, która zasiliła konta organizacji to w sumie 246 068,74 złotych. Najczęściej swój 1% przekazują Fundacji Dzieciom “Zdążyć z pomocą”.

[ewydanie][quote=Podziel się informacją]



Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz [url=/user/login] TUTAJ [/url]”. 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=https://mazowieckiemedia.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html]kliknij[/url] 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl] Pomogę: Ewa Jabłońska[/url]
 [/quote]

 

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.