349 uczniów złożyło świadectwa w powiatowych placówkach

Pierwszy etap rekrutacji został zakończony. Do 15 lipca absolwenci gimnazjów mogli składać dokumenty do szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku do powiatowych placówek swoje kandydatury złożyło 349 uczniów – o 20 mniej niż w zeszłym roku.

Paula Borkowska

p.borkowska@kurierkurierzurominski.pl

W połowie lipca zakończyła się rekrutacja uczniów ubiegających się o miejsce w pierwszych klasach szkół ponadgimnazjalnych. Na terenie naszego powiatu funkcjonują cztery tego typu placówki. W dalszym ciągu trwa rekrutacja uzupełniająca, która nie powinna wnieść wielkich zmian do obecnych wyników. Z informacji od Wydziału Zdrowia i Edukacji w Starostwie Powiatowym w Żurominie wynika, że w roku szkolnym 2016/2017 gimnazja ukończyło 421 osób (na terenie powiatu żuromińskiego), rok wcześniej było to – 448 uczniów. Do powiatowych szkół ponadgimnazjalnych aplikowało 349 chętnych. Nasuwa się pytanie: gdzie pozostałe 72 osoby? Odpowiedź na nie uzyskamy dopiero pod koniec października. Do tego czasu, rodzice są zobowiązani wysłać do urzędów gmin informacje o zgłoszeniu dziecka do szkoły ponadgimnazjalnej. Wtedy poznamy dokładną liczbę gimnazjalistów, którzy zdecydowali się kształcić poza powiatem żuromińskim.

Dyrektorskie plany

Przed ogłoszeniem rekrutacji dyrektorzy muszą zaplanować i zadeklarować ilość oddziałów w nadchodzącym roku szkolnym wraz z minimalną liczbą uczniów uczęszczających do poszczególnych klas. Poniżej wyniki rekrutacji w poszczególnych szkołach:

Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie: klasa ogólnokształcąca (politechniczna) – 20 osób; kl. ogólnokształcąca (medyczna) – 28 osób; kl. ogólnokształcąca (humanistyczno-prawnicza) – 29 osób; kl. ogólnokształcąca (ekonomiczna) – 25 osób. W porównaniu do ubiegłego roku o 3 mniej gimnazjalistów chciało się uczyć w żuromińskim ogólniaku. Ogółem jest to 102 nowych uczniów.

Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Bieżuniu: klasa ogólnokształcąca – 15 osób; kl. ogólnokształcąca (wojskowa) – 28 osób. Tu natomiast pojawił się wzrost zainteresowanych w porównaniu do 2016 roku – o 7 więcej. Ogółem 43 uczniów.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Batalionów Chłopskich w Zielonej: technik rolnik – 27 osób; technik weterynarii + technik ekonomista – klasa łączona – 31 osób. Szkoła przyniosła największe rozczarowanie starostów, jak i dyrektorów. Z niewiadomych przyczyn, chętnych do ZSP w Zielonej jest coraz mniej. Wszyscy liczyli, że klasa o profilu weterynaryjnym przyniesie większe zainteresowanie młodzieży – niestety nie… Ogółem do Zielonej papiery przyniosło 58 kandydatów.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w im. Jana Pawła II w Żurominie: technik informatyk – 27 osób; technik handlowiec – 27 osób; technik pojazdów samochodowych + technik handlowiec – klasa łączona – 23 osoby; technik mechatronik + technik informatyk – klasa łączona – 25 osób. Należy do ZSP w Żurominie dołączyć jeszcze wchodzącą w tym roku po raz pierwszy Branżową Szkołę I stopnia. Tu stworzono dwa oddziały: mechanik pojazdów samochodowych – 19 osób; wielozawodowa – 25 osób. Ogółem 146 kandydatów.

Od sierpnia ma również rozpocząć się nabór do szkoły dla dorosłych działającej w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żurominie. Tu w założeniu dyrektora mają powstać dwa oddziały: Liceum Ogólnokształcące – 7 osób oraz Szkoła Policealna dla Dorosłych – 11 osób.

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.