
Maciej Zaremba
redakcja@kurierkurierzurominski.pl
Uczniowie Liceum im. Władysława Orkana 9 listopada zaprezentowali mieszkańcom Bieżunia montaż słowno – muzyczny. Przypomnieli w nim o najważniejszych dla Polaków wydarzeniach.
„Stajemy dziś z pochyloną głową (…) do uroczystego apelu poległych, pomordowanych i zaginionych.”
To smutne motto towarzyszyło uczestnikom uroczystej akademii zorganizowanej przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Bieżuniu. Akademia poświęcona była niepodległości, wolności i tożsamości narodowej.
Narratorem tej martyrologicznej opowieści była Joanna Dobies uczennica liceum. O losach Polski i Polaków poczynając od potężnej Polski Jagiellonów, kończąc na rozdartej przez zaborców wykrwawionej ojczyźnie przypomnieli widzom recytatorzy: Ania Rutecka, Jola Figurska, Małgosia Sowińska, Justyna Borzym, Kasia Dutkiewicz, Kuba Goliat, Damian Grablewski. Uczniowie słowami poetów i wieszczów narodowych przedstawili drogę, którą przeszedł naród do odzyskania polskości i własnego miejsca na mapie Europy.
W uroczystościach niepodległościowych udział wzięli mieszkańcy Bieżunia, wśród nich znaleźli się bieżuńscy kombatanci, młodzież szkolna, władze miasta i gminy Bieżuń, które reprezentował burmistrz Andrzej Szymański; delegacje Zespołu Szkół pod przewodnictwem dyrektora Marka Cimochowskiego oraz młodzież i Rada Pedagogiczna Liceum Ogólnokształcącego wraz z dyrektorem Krzysztofem Jabłońskim.
Burmistrz Andrzej Szymański, zabierając głos podczas uroczystości, przypomniał, że nikt nam wolności nie ofiarował, a że wywalczyliśmy ją sami.
– Stało się to 11 listopada 1918 roku i ten dzień obchodzimy uroczyście jako Dzień Niepodległości, a fakt złożenia czerwonych róż, przez licealistów pod symbolicznym białym krzyżem świadczy, że hasło przewodnie akademii „OJCZYZNA TO WIELKI ZBIOROWY OBOWIĄZEK” młodemu pokoleniu nie jest obojętne, że jest dobrze rozumiane i zapewne przekazane zostanie następnym pokoleniom – mówił burmistrz.
Gospodarz akademii dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Bieżuniu Jacek Cecelsk podziękował kadetom klas wojskowych za wystawienie pocztu sztandarowego i asysty honorowej oraz przeprowadzenie apelu poległych, który odczytała kadet Ola Ławicka. Podziękowania otrzymała również Lucyna Grabowska za przygotowanie scenografii oraz Renata Sadowska – nauczycielka historii za koordynację całego spektaklu.
Na zakończenie w rytmach „Warszawianki” z sali artystycznej MGOK- u wymaszerowały sztandary w asyście wojskowych klas bieżuńskiego liceum.
(na podstawie relacji mjra Jana Skierskiego)

Dodaj komentarz