Paderewski odwiedził Bieżuń

Widok to był niesłychany. Ignacy Paderewski podjechał bryczką pod Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Kobiety mdlały, samochody się zatrzymywały, ludzie robili zdjęcia.
Mistrz zajecha� przed Muzeum zabytkowym powozem

Adam Ejnik

a.ejnik@kurierkurierzurominski.pl

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu to centrum kulturalne powiatu żuromińskiego. Tak było i w czwartek 3 września.

Pod budynek Muzeum w asyście pięknych kobiet podjechał Ignacy Jan Paderewski. Widok to niecodzienny. Ze schodów Muzeum dolatywały okrzyki „Już jest”, „Mistrz przyjechał”. Paderewski wysiadł z powozu, uchylił cylindra przed damami i zniknął w drzwiach Muzeum.

Powyższe sceny z przyjazdu Paderewskiego do Bieżunia odegrała Bieżuńska Grupa Rekonstrukcyjna, a w rolę Paderewskiego wcielił się dr Jarosław Domagała muzyczny prawnuk artysty.

Okazją do ich odegrania było zaś otwarcie w Muzeum Małego Miasta wystawy poświęconej Ignacemu Janowi Paderewskiemu „Ignacy Jan Paderewski – Polak, Europejczyk, Mąż Stanu i Artysta (1860-1941). W 155. rocznicę urodzin.”

[b]Koligacje bieżuńskie[/b]

Wystawa poświęcona Paderewskiemu zorganizowana jest przez Muzeum Małego Miasta z dwóch powodów. Po pierwsze, Ignacy Jan Paderewski to postać wybitna w historii Polski przełomu XIX i XX wieku, łącząca w sobie wielki talent muzyczny, wybitną osobowość polityczną i niezwykłego człowieka.

Drugą przyczyną jest domniemane powiązanie artysty z Bieżuniem.

– Ignacy Jan Paderewski prawdopodobnie był skoligacony z wójtem Bieżunia Janem Zaborowskim. Żona wójta z domu nazywała się Paderewska. Ostatecznego potwierdzenia tego pokrewieństwa jeszcze nie mamy, ale jeśli by tak było, to być może mistrz bywał w naszym miasteczku – mówi kierownik Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Jerzy Piotrowski.

[b]Eksponaty[/b]

Na bieżuńskiej wystawie zobaczyć można eksponaty z dwóch muzeów: Muzeum Niepodległości w Warszawie – tablice ilustrujące życie i twórczość artysty autorstwa Jana Engelgarda i Xymeny Pilch-Nowakowskiej oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – dokumenty, płyty winylowe, a także rolki do pianoli z zapisem muzyki Paderewskiego.

Oprócz tych atrakcji w Muzeum można obejrzeć film poświęcony artyście oraz wysłuchać jego utworów.

– Na wystawę serdeczne zapraszam wszystkich Czytelników Kuriera – mówi Jerzy Piotrowski – W szczególności zaś uczniów w zorganizowanych grupach na muzealną lekcję o Paderewskim – dodaje.

[b]

Otwarcie[/b]

Otwarcie wystawy w Bieżuniu miało charakter muzycznego spektaklu. Najpierw w opisanej już scenie przyjechał do Muzeum „Ignacy Jan Paderewski”. W jego rolę wcielił się prawnuk muzyczny Paderewskiego dr Jarosław Domagała (w terminologii szkół muzycznych ucznia określa się mianem muzycznego syna, z kolei ucznia ucznia – mianem wnuka, zatem muzyczny mistrz Jarosława Domagały kształcił się muzycznie u pianisty, który był uczniem Ignacego Jana Paderewskiego).

Doktor zaprezentował uczestnikom otwarcia kilka utworów artysty oraz w ciekawej relacji przedstawił fakty z życia Paderewskiego.

W otwarciu wystawy uczestniczył profesor Ryszard Juszkiewicz, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej Jan Rzeszotarski, ksiądz proboszcz Tomasz Ozimkowski, Andrzej Kamasa dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie, starosta Jerzy Rzymowski.

Poczęstunek ufundowali Henryk Grześkiewicz i firma Cedrob, a gulasz z dziczyzny przygotowali Teresa i Ryszard Chlebowscy właściciele Restauracji “Słoneczna” z Czernikowa, fundatorem gulaszu było Koło Łowieckie “Łabędź” w Bieżuniu prezes koła  ks. dr

Piotr Siołkowski i łowczy koła Tadeusz Rogowski.

[ewydanie][quote=Podziel się informacją]



Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz [url=/user/login] TUTAJ [/url]”. 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=https://mazowieckiemedia.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html]kliknij[/url] 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl] Pomogę: Ewa Jabłońska[/url]
 [/quote]

 

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.