
Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl
Prokuratura Rejonowa w Mławie prowadzi śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków związanych z wydawaniem decyzji administracyjnych przez Starostwo Powiatowe. Chodzi konkretnie o wydawanie pozwoleń na budowę.
– Prowadzimy śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków związanych z wydawaniem decyzji administracyjnych przez Starostwo Powiatowe w Żurominie w sprawie pozwoleń na budowę w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej tj. czyn z art. 231 par. 1 i 2 Kodeksu Karnego – informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Płocku Iwona Śmigielska – Kowalska.
Pierwszy punkt artykułu, o którym mówi rzecznik brzmi: „Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Natomiast drugi: „Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.”
Prokuratorskie postępowanie zostało wszczęte pod koniec maja ubiegłego roku. Już w czerwcu prokurator przedstawił zarzuty 2 osobom.
[b]Były kierownik i projektant z zarzutami[/b]Wśród osób, które oskarżył prokurator jest były kierownik Referatu Budownictwa Wydziału Infrastruktury w Starostwie Powiatowym w Żurominie oraz osoba prowadząca biuro projektowe.
– Byłemu Kierownikowi Referatu Budownictwa Wydziału Infrastruktury w Starostwie Powiatowym w Żurominie prokurator przedstawił zarzuty o to, że w okresie od lutego 2012 do września 2013 jako funkcjonariusz publiczny działając, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, dopuścił do wydania pozwoleń na budowę i odnotowania tego faktu w rejestrach wydziału, w sytuacji gdy nie zgromadzono kompletnej dokumentacji do wydania decyzji – informuje Iwona Śmigielska – Kowalska.
Jak informuje rzecznik takich przypadków ujawniono 8 i tyle zarzutów prokurator przedstawił podejrzanemu. Projektantowi natomiast zostały przedstawione zarzuty dotyczące podrabiania dokumentów
– Drugim podejrzanym jest osoba prowadząca biuro projektowe, która w celu użycia za autentyczny podrobiła dokument w postaci decyzji o pozwoleniu na budowę w 7 przypadkach w okresie od lutego 2012 do września 2013 – poinformowała rzecznik.
W przypadku projektanta rzecznik cytuje art. 270 paragraf 1 Kodeksu Karnego: „Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”
[b]Były kierownik nie pracuje w Starostwie[/b]Kierownik, któremu zostały postawione zarzuty, nie pracuje już w Starostwie. Jak dowiedzieliśmy się od starosty Jerzego Rzymowskiego, jego odejście związane jest z prokuratorskim śledztwem. Zwolnił się jednak sam. Przed złożeniem wypowiedzenia, przez dłuższy czas przebywał na zwolnieniu lekarskim. Zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, złożył starosta.
– Były to wynik wewnętrznej kontroli w wydziale, która była podyktowana informacjami, jakie docierały do mnie od różnych osób – mówi Jerzy Rzymowski.
Śledztwo jest w toku. Termin zakończenia przewidziany jest na 28 marca tego roku.

Dodaj komentarz