
Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl
patowa sytuacja w gminie Lubowidz. Radni uchwalili, że trzeba zamknąć Szkołę Podstawową w Sinogórze, natomiast Kuratorium nie zgadza się ze zdaniem radnych. Czy Sinogóra straci szkołę, okaże się już niedługo.
[b]Za mało dzieci[/b]W styczniu Rada Gminy w Lubowidzu podjęła Uchwałę dotyczącą zamiaru likwidacji szkoły w Sinogórze. Wśród argumentów wymieniano coraz mniejszą liczbę dzieci w szkole. Do klas I – VI w Szkole Podstawowej uczęszcza 41 dzieci. Według prognoz urzędników sytuacja w ciągu najbliższych kilku lat nie zmieni się. Ze względu na małą liczbę dzieci w szkole funkcjonują klasy łączone. To z kolei, jak argumentuje Rada, wpływa negatywnie na jakość nauczania. W szkole pracuje 12 nauczycieli. Stan budynku też pozostawia wiele do życzenia. Remont jest kosztowny, utrzymanie nauczycieli też kosztuje. Rada Gminy w swojej argumentacji za zamknięciem szkoły podkreśla, że likwidacja szkoły nie ma na celu obniżania poziomu edukacji. Procedura likwidacji szkoły przewiduje zaopiniowanie takiej decyzji przez Kuratorium Oświaty.
[b]Kurator mówi „nie”[/b]Mazowiecki Kurator Oświaty negatywnie zaopiniował zamiar likwidacji szkoły. Zdaniem Kuratora „położenie szkoły w pobliżu domu rodzinnego ma istotne znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa dzieci w młodszym wieku szkolnym”. Ponadto Kurator stwierdził, że uczniowie w szkole w Sinogórze mają dobre warunki do nauki, zabawy i rozwijania swoich zainteresowań. Jego zdaniem w szkole są przestronne dobrze wyposażone sale lekcyjne, biblioteka, boisko tartanowe, pracownia komputerowa i świetlica. Mało liczne klasy sprzyjają nauce. Jako argument za tym, że w szkole poziom nauczania jest na dobrym poziome Kuratorium wskazało dobre wyniki z sprawdzianu szóstoklasisty. „Szkoła Podstawowa w Sinogórze zapewnia uczniom poczucie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego. Nie występuje w niej przemoc, czy ryzykowne zachowania związane ze stosowaniem wszelkiego rodzaju szkodliwych używek. Szkoła Podstawowa Sinogórze ze swoimi tradycjami wpisuje się w historię miejscowości i życie mieszkańców. Jest postrzegana jako bezpieczna przyjazna. W październiku 2016 roku przypada 50 – lecie jej istnienia. Pomyślnie układa się współpraca rodziców z dyrektorem i nauczycielami (..). Likwidacja szkoły budzi liczne protesty mieszkańców Sinogóry i okolicznych miejscowości, z której uczęszczają uczniowie likwidowanej szkoły (321 podpisów)” – czytamy w opinii Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
[b]Wójt nie zgadza się z opinią[/b]Władze gminy nie zgadzają się z argumentami Kuratora. Na początku marca skierowały zażalenie na tę opinię do Ministra Edukacji Narodowej. Zdaniem wójta, Kurator nie odniósł się do argumentów przedstawionych w uzasadnieniu likwidacji szkoły podanych przez samorząd. W piśmie do Ministerstwa wójt podaje argumenty przemawiające za likwidacją. Ponadto w piśmie autor odnosi się do opinii Kuratora. „Wójt Gminy Lubowidz oraz Rada Gminy, którzy zostali wybrani wyborach powszechnych, czują się ograniczeni przez kuratora, który chroni tylko jedną stronę w tym przypadku rodziców. Jeżeli Pani Kurator wydaje opinię tak wysoce niesprawiedliwą o dalszym utrzymaniu tej placówki, być może powinna się zastanowić nad przywróceniem już zamkniętych placówek w całym kraju, gdyż każde dziecko powinno mieć zapewniony taki sam dostęp do szkolnictwa oraz niewielką odległość od placówki. Za utrzymaniem szkoły powinna iść nie tylko ideologia a pieniądze, które są niezbędne do wypłaty wynagrodzeń, ZUS – ów, podatków od zatrudnionych pracowników”.
Opinia Kuratora jest wiążąca. Jeżeli Ministerstwo ją podtrzyma, szkoła nie będzie mogła być zlikwidowana. Jednak z Ministerstwa do tej pory nie ma odpowiedzi. Wójt Ziółkowski negatywnie wypowiada się na temat postępowania Ministerstwa, które do tej pory nie dało żadnej informacji o wspomnianej sprawie. To komplikuje sporo spraw.
– Tam są ludzie, my musimy planować wydatki, musimy „mrozić” środki na utrzymanie szkoły i nie możemy przez to aplikować o środki z zewnątrz – mówił na ostatniej sesji wójt Ziółkowski – Musimy planować, przygotować arkusze, przeczytamy nauczycielom arkusze, damy im nadzieje, którą już im odebraliśmy wcześniej. Kurator w Warszawie, która nie ma pojęcia, że Lubowidz istnieje , wie lepiej, jakie są tu potrzeby, jakie są warunki finansowe, jaka jest demografia i co dla tych dzieci będzie lepsze, bo na pewno nie przesiadywanie w ruinie, grzybie i rozpadającym się budynku, gdy 3 kilometry dalej stoi doinwestowany Zespół.
Rada i wójt, wyjścia jednak nie mają. Muszą czekać na opinię Ministra, mimo że upływający czas działa niekorzystnie nie tylko na samorząd ale przede wszystkim na dzieci, rodziców i nauczycieli pracujących w Sinogórze.
[ewydanie][quote=Podziel się informacją] Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz [url=/user/login] TUTAJ [/url]”. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=https://mazowieckiemedia.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html]kliknij[/url] Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl] Pomogę: Ewa Jabłońska[/url] [/quote]
Dodaj komentarz