
Piotr Kostrzewski: Odśnieżanie dróg gminnych zarówno w latach poprzednich jak również obecnie odbywa się głównie własnymi siłami. Mamy obecnie do odśnieżania dróg gminnych dwa pojazdy: samochód strażacki MAGIRUS oraz równiarkę drogową. Do odśnieżania chodników dla pieszych gmina posiada mały traktor samojezdny. W przypadku większego opadu śniegu, kiedy własny sprzęt nie nadąża odśnieżać drogi, posiłkujemy się wypożyczanym odpłatnie pojazdami z pługami odśnieżnymi.
[b]KC: Z tego co się orientuję prace związane z budową Stacji Uzdatniania Wody w Krzeczanowie są już na ukończeniu. To chyba sztandarowa inwestycja? [/b]PK:Budowa nowej stacji uzdatniania wody w Krzeczanowie jest na ukończeniu. W miesiącu grudniu tego roku planujemy komisyjnie wspomnianą inwestycje odebrać oraz udostępnić mieszkańcom wiosek: Krzeczanowo, Gradzanowo Kościelne, Wola Łaszewska , Goszczk, Łaszewo, Chomęc, Wojciechowo, Julianowo, Osowa Łaszewska, Osowa Drobińska, Osowa Krzeczanowska, Pijawnia, Budy Koziebrodzkie, Nowe Budy Osieckie, Stare Budy Osieckie, Złe Borki, Karolinowo, Dzban, Rostowa , Wolany. Bodowa nowej stacji uzdatniania wody była konieczna, ponieważ dotychczasowa stacja wybudowana w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku nie spełniała kryteriów wydajnościowych oraz jakościowych. Na poniesione nakłady pieniężne budowy w/w stacji gmina będzie składała wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o ich częściowe umorzenie, które wynosi do 40%.
[b]KC: Ten rok jest chyba też pozytywny dla gminy pod względem inwestycji drogowych. Proszę powiedzieć ile dokładnie powstało nowych dróg?[/b]PK: Budowa inwestycji drogowych na terenie gminy Siemiątkowo począwszy od mojej pierwszej kadencji, kiedy zostałem Wójtem Gminy do chwili obecnej jest moim „oczkiem w głowie”. Stan poprawy nawierzchni dróg gminnych jest realizowany dwutorowo: w ramach funduszu sołeckiego są utwardzane wytypowane przez sołtysów odcinki dróg , a także planowane inwestycje drogowe z uwzględnieniem dofinansowania środków unijnych oraz Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego w ramach tzw. wyłączenia z produkcji gruntów rolnych. W 2016 roku gmina przebudowała odcinek drogi gminnej Złe Borki – Karolinowo o długości 1100 metrów wraz z przebudową mostu na rzece Kanał Pijawnia z dofinansowaniem środków z wyłączenia z produkcji gruntów rolnych. W tym też roku został rozstrzygnięty przetarg na rozbudowę drogi gminnej Sokołowy Kąt – Dzieczewo o długości około 3 km z dofinansowaniem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2015 – 2020. Jest to inwestycja trzyletnia. W 2016 roku będzie sporządzona dokumentacja projektowa „zaprojektuj i wybuduj” oraz stosowne zezwolenia, natomiast w latach następnych będzie realizowana dwuetapowa rozbudowa drogi, polegająca na wzmocnieniu drogi pospółką żwirowo-glinową oraz położeniem masy bitumicznej wraz z utwardzeniem poboczy drogi.
[b]KC: Pamiętam gminę Siemiątkowo sprzed kilku lat. Wiele u was zmieniło się na dobre. Jakie inwestycje uważa Pan za najważniejsze?[/b]PK:Uważam, że gmina nasza na miarę swoich możliwości finansowych oraz potrzeb systematycznie zmienia się w sensie pozytywnym. Realizuję te zadania , które obiecałem swoim wyborcom. Uważam, że wszystkie zrealizowane zadania inwestycyjne, czy też przedsięwzięcia nie objęte inwestycjami są ważne dla lokalnej społeczności. Ważna jest wybudowana hala sportowa, świetlica wiejska, przebudowana droga gminna, powiatowa, budowa parkingu, chodnika dla pieszych, zakup sprzętu dla strażaków, remont remizy strażackiej, zakup komputerów, czy ostatnio budowa stacji uzdatnienia wody. To wszystko widziane oczyma naszych mieszkańców jest dla nich ważne, ponieważ zaspokaja ich lokalne potrzeby , a tym samym podnosi byt materialny naszej gminy.
[b]KC:A budynek gminy? Planuje Pan jakiś remont? Koledzy z sąsiednich gmin mają trochę lepsze warunki.[/b]
PK:Zdaje sobie sprawę, że obecny budynek Urzędu Gminy potrzebuje remontu. Występuje potrzeba wykonania nowego dachu, bądź jego remontu, wymiana stolarki okiennej oraz jego termomodernizacja, ale mam też do realizacji zadania inwestycyjne. I tu pojawia się dylemat, co wykonać w pierwszej kolejności. Budowa drogi dla mieszkańców jest z ich punktu widzenia tak samo potrzebna jak i remont budynku. Będę się starał, aby remont budynku dokonywać stopniowo, i to co najważniejsze. W tym roku dokonałem wymiany 7 okien w budynku Urzędu Gminy.
[b]KC:Jak Pan podsumuje ostatnią imprezę sportową w gminie? W biegu wzięło udział kilkaset osób. Planujecie następne wydarzenia? [/b]
PK:Według mnie bieg na 10 km. o puchar Wójta Gminy Siemiątkowo to strzał w dziesiątkę. Z zawodu jestem nauczycielem wychowania fizycznego i nie trzeba mnie przekonywać o słuszności takich działań. W ubiegłym roku uczestniczyło ponad 150 biegaczy a w tym ponad 200, to świadczy o tym, że bieg zyskuje na popularności. Tak naprawdę ocena należy do uczestników a oni wypowiadali się bardzo pozytywnie.10 grudnia odbędzie się V Turniej Tenisa Stołowego, na który serdecznie zapraszam.
[b]KC:Gdyby miał Pan nieograniczony budżet, co jako pierwsze powstałoby na ternie gminy?[/b]PK:Marzeniem każdego Wójta jest coś takiego. W gminie Siemiątkowo jest tyle potrzeb, że nie trzeba się dużo zastanawiać nad odpowiedzią. Może wymienię kilka najpilniejszych zadań: oczyszczalnia wraz z kanalizacją,budowa dróg,termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, wykorzystanie energii słonecznej – kolektory słoneczne u każdego, inwestycje w oświatę i służbę zdrowia.Koncert życzeń mógłby być o wiele dłuższy, gdyż potrzeb mamy wiele więcej, niestety mamy rzeczywistość i musimy się poruszać w jej obszarze. Na samorządy nakładane jest coraz więcej obowiązków, subwencje są zmniejszane, a oczekiwania społeczeństwa coraz większe. Sądzę, że przy naszym skromnym budżecie radzę sobie bardzo dobrze gdyż każdego roku w gminie powstaje coś nowego, pożytecznego z czego korzystają nasi mieszkańcy.

Dodaj komentarz