Radni dążą do zmian w organizacji ruchu drogowego.

Podczas ostatniej komisji bezpieczeństwa radni debatowali o zmianach w ruchu drogowym. Głównym tematem były zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu przy Zespole Szkół Nr 1 oraz w centrum miasta. Rajcy forsują te zmiany od początku kadencji.

Tematem posiedzenie komisji było omówienie bezpieczeństwa w obrębie skrzyżowania przy „jedynce”, strefa płatnego parkowania, a także zmiana organizacji ruchu drogowego w centrum miasta. Z zaproszenia przewodniczącego Krzysztofa Czachorowskiego skorzystała burmistrz Aneta Goliat. Czachorowski zaprosił również Renatę Drążewską z Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz asp. sztab. Jana Składanowskiego kierownika Referatu Ruchu Drogowego.

Rondo, czy światła?

Na skrzyżowaniu przy Szkole Podstawowej nr 1 (ulice: Żeromskiego, Mławskiej, Wiadrowskiej i Wyzwolenia) w ostatnim czasie doszło do wielu kolizji. – Od kiedy powstało Żuromińskie Centrum Handlowe natężenie ruchu w tym obrębie znacznie się zwiększyło – mówi asp. sztab. Jan Składanowski. – Jako policja, sygnalizujemy problem niebezpieczeństwa tego skrzyżowania – dodaje Składanowski. W dalszej dyskusji kierownik drogówki przedstawił Anecie Goliat propozycje zmiany organizacji ruchu drogowego przy „jedynce”. Możliwości są dwie: wprowadzenie ruchu okrężnego (ronda), bądź wprowadzenie sygnalizacji świetlnej. – Jeżeli jest współpraca między samorządami idzie zrobić wszystko – powiedziała Renata Drążewska z Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Żeby w tym miejscu powstała jakaś zmiana trzeba napisać koncepcję, znaleźć odpowiednich fachowców i wysłać ją do zaopiniowania przez departament Nieruchomości i Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego. Renata Drążewska przybliżyła zgromadzonym lepsze rozwiązanie w tej sytuacji. – Żeby wpisać rondo o minimalnym promieniu niezbędne jest przekazanie gruntu ze szkoły. Jeżeli chodzi o światła jest to mniejszy problem. – zaproponowała Drążewska. Przewodniczący komisji Krzysztof Czachorowski zasugerował, że światła doprowadziłby do niepotrzebnego zatrzymywania samochodów w czasie, gdy natężenie ruchu nie jest tak duże. Drążewska wytłumaczyła, że dzisiejsza technologia sygnalizacji jest tak skonstruowana, że samoczynnie przełącza cykle, gdy „zauważy” zbliżający się samochód. O zdanie została zapytana burmistrz Aneta Goliat. – Nie ma sensu tego odkładać i należy przejść do działania – powiedziała Goliat. Jeszcze w tym roku powinno mieć miejsce specjalistyczne badanie dotyczące ruchu na tym odcinku drogi, po jego analizie Urząd Marszałkowski podejmie decyzje, czy przy szkole powstaną światła, czy rondo. Przed urzędnikami magistratu sporo pracy, czeka ich kompletowanie i tworzenie dokumentacji, wszystko po to, aby mieszkańcy Żuromina mogli czuć się bezpiecznie na jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście.

Parkometry, jednokierunkowe drogi…

To kolejny punkt posiedzenia komisji bezpieczeństwa. – Komisja nie chce wprowadzać płatnego parkowania na terenie całego miasta, tylko na terenie prezydium – tłumaczył przewodniczący Krzysztof Czachorowski. Do komisji bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej wpłynęły dwa pisma od mieszkańców miasta dotyczące zmiany organizacji ruchu. Wnioskodawcy chcą, aby przy Placu Piłsudskiego powstała droga jednokierunkowa, dzięki której zwiększy się ilość miejsc parkingowych w tym obrębie. – U nas jest po prostu dramat z parkowaniem – tłumaczyła radnym Anna Kucharska właścicielka apteki. Po przebudowie parku miejskiego przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje działalności m.in. przy Pl. Piłsudskiego stracili klientów przez brak miejsc parkingowych. Radni już od zeszłej kadencji starają się o zmianę organizacji ruchu (ulice jednokierunkowe).

– Jeśli chodzi o zmiany z drogi dwukierunkowej na jednokierunkową na terenie miasta to raczej my nie mamy sprzeciwu. To tylko kwestia uzgodnienia i oznakowania. – skomentowała Renata Drążewska. Do decyzji o zmianie organizacji ruchu nakłaniał przewodniczący Krzysztof Czachorowski. Co na to burmistrz Aneta Goliat? Od początku była przeciwna powstaniu takiego rozwiązania twierdząc, że taką decyzję może podjąć dopiero po przeprowadzeniu konsultacji społecznych. – Rozważamy,aby na końcu parku zrobić 12 miejsc parkingowych. Chciałabym żeby w kwestii ulic jednokierunkowych wypowiedzieli się mieszkańcy całej gminy – podsumowała burmistrz. – Opinia policji jest taka, że te ulice jednokierunkowe na pewno poprawiłyby bezpieczeństwo. Z pewnością byłoby mniej wykroczeń, które ludzie popełniają- wtrącił asp. sztab. Jan Składanowski. – Znając mentalność człowieka, to konsultacje wyjdą przeciw – skomentował radny Leszek Łuczkiewicz. – Nas wybrali ludzie. Proszę tych ludzi słuchać – odpowiedziała burmistrz Aneta Goliat. – Pani słucha ciągle tych samych ludzi, a nie słucha tych co się wcale nie wypowiedzieli – odpowiedział przewodniczący komisji. Radni dopytywali Anetę Goliat, jak będą wyglądały konsultacje społeczne w tej sprawie. – Myślę, że przynajmniej raz w tygodniu będą organizowane spotkania w Żuromińskim Centrum Kultury, na sali konferencyjnej. – odpowiedziała burmistrz.

Ruszają konsultacje

Jak poinformowała burmistrz Aneta Goliat, magistrat podjął działania, dzięki którym na skrzyżowaniu przy Zespole Szkół nr 1 ma powstać sygnalizacja świetlna. W sprawie zmiany organizacji ruchu odbędą się konsultacje społeczne. Pierwsze 18 października o godzinie 18:00, drugie 25 października o godzinie 17:00. Obydwa spotkania odbędą się w Żuromińskim Centrum Kultury. Mieszkańcy będą mieli możliwość wypowiedzieć się w tej kwestii za pośrednictwem ankiety.

Paula Borkowska

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.