NAJWYDAJNIEJSZE GOSPODARSTWA MLECZNE

ROLNICTWO\ Hodowcy bydła i producenci mleka z powiatu żuromińskiego spotkali się na wspólnej konferencji, podczas której wręczono nagrody najlepszym z nich. Nie zabrakło branżowych wykładów oraz prezentacji nowinek rynkowych.

Wielokrotnie na łamach “Kuriera” pisaliśmy o hodowcach bydła i producentach mleka z powiatu żuromińskiego. Jednak po raz pierwszy piszemy o nich jako samodzielnej organizacji.

W lutym swoją działalność rozpoczęło Powiatowe Koło Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Natomiast w ubiegły czwartek, 28 lutego, odbyło się pierwsze spotkanie, na którym wręczono nagrody hodowcom, których krowy osiągnęły największą wydajność w produkcji mleka. Ranking został opracowany przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

– Drodzy hodowcy, szanowni goście takie zebranie odbywa się po raz pierwszy na terenie naszego powiatu. W tym roku zawiązało się koło, ten pomysł raczkował już od trzech lat. W końcu doczekaliśmy się tego momentu- mówił jego prezes Zbigniew Lisowski.

– Mam nadzieję, że będziemy spotykać się cyklicznie, że będziemy organizować szkolenia, może jakiś bal integracyjny- kontynuował Lisowski.

Choć głównym celem spotkania było podsumowanie ubiegłego roku, to nie zabrakło na nim ciekawych wykładów dotyczących żywienia oraz hodowli bydła, a także prezentacji nowinek rynku rolniczego. W Żurominie zaprezentowało się kilkanaście firm z tej branży. Wśród nich byli m.in. producenci pasz, maszyn rolniczych oraz folii rolniczych.

[b]Najlepszymi powiatowymi hodowcami 2018 roku zostali:[/b]

1.Jarosław Kopacz m.Pijawnia

(przeciętna wydajność od jednej krowy 11 375 kg mleka);

2.Stefan Kocięda m.Małocin (10 446 kg);

3.Marek Wiśniewski m. Budy Koziebrodzkie (9 938 kg);

4.Jacek Dzieńkowski m.Gutkowo (9 787);

5.Zbigniew Lisowski m.Myślin (9 388 kg);

6.Piotr Magdziński m.Dźwierzno (9 324 kg);

7.Krzysztof Janecki m.Zdrojki (9 262 kg);

8.Marianna Kubińska m.Dąbrówki (9 160 kg);

9.Zbiniew Ogrodniczak m.Łaszewo (8 981 kg);

10.Janusz Antoszewski m. Goszczk ( 8 969 kg).

Laureatów statuetkami oraz upominkami uhonorował starosta żuromiński Jerzy Rzymowski. Podczas spotkania byli obecni również włodarze i przedstawiciele gmin: Bieżuń, Kuczbork, Lutocin, Siemiątkowo i Żuromin. Samorządowcy nagrodzili po trzech najlepszych hodowców ze swoich gmin. Są nimi [b]z gminy Bieżuń:[/b] Stefan Kocięda, Zbigniew Lisowski, Piotr Magdziński; [b] z gminy Kuczbork: [/b]Przemysław Piórkowski, Janusz Kaźmierczak, Grażyna Dobrzyńska; [b]z gminy Lutocin:[/b] Daniel Paluszewski, Grzegorz Gałka, Zdzisław Czerwiński; [b]z gmin Siemiątkowo: [/b]Jarosław Kopacz, Marek Wiśniewski, Jacek Dzieńkowski;[b] z gminy Żuromin:[/b] Wojciech Olewnik, Adam Kasprzak, Jarosław Przewdziękowski.

Wszyscy nie kryli podziwu, dla wyników, jakie osiągają powiatowi producenci mleka. Pomimo tego, że ich gospodarstwa pozostają w cieniu wielkich ferm drobiu i trzody chlewnej znajdujących na naszym terenie, to hodowcy bydła naprawdę nie mają się czego wstydzić.

Kacper Czerwiński

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.