
Przyczynkiem do tego było m.in. pismo od rodziców dzieci uczęszczających obecnie do żłobka, które zostało złożone do burmistrz i rady 22 marca. Rodzice podnoszą w nim, że w procesie rekrutacji dzieci uczęszczające do żłobka i go opuszczające powinny dostawać dodatkowe punkty za ten fakt, bo obecnie jest to w ogóle bez znaczenia. Żłobek jest jednostką gminną i dla nich przedszkole będzie kolejnym etapem edukacji, a nie pierwszym. Pod wnioskiem podpisało się kilkadziesiąt osób, w tym dyrektorka żłobka wraz ze swoimi pracownicami.
Pismo rodziców pojawiło się już po tegorocznej rekrutacji do dwóch miejskich przedszkoli., kiedy ogłoszono wstępne listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Wywołało jednak w końcu dyskusję, a zakończyło się stosowną uchwałą zwiększającą wachlarz możliwych punktów do zdobycia przez rodziców ubiegających się o umieszczenie dzieci w przedszkolu. Zawarto w niej, że rodzice pracujący zawodowo otrzymają teraz więcej punktów, niż dotychczas (10 zamiast 3 pkt). Jak tłumaczył na posiedzeniu komisji radny Waldemar Bukowski, jeśli samorząd chce dać większą szansę rodzicom pracującym, to punkty za zatrudnienie powinny być jak najwyższe. Dodatkowo rodzice będą musieli obowiązkowo przedłożyć zaświadczenie z zakładu pracy potwierdzające ich zatrudnienie, a nie napisane samodzielnie oświadczenie. Najpierw jednak w procesie rekrutacji stosowane są kryteria ustawowe, potem dopiero wspomniane kryteria dodatkowe.
Wśród tych drugich pojawiło się nowe kryterium. Dwa punkty otrzyma dziecko, które aktualnie uczęszcza do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru prowadzonego przez Burmistrza Żuromina zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Pozostałe kryteria zostały bez zmian: dzieci zamieszkałe w obszarze lub poza obszarem Gminy i Miasta Żuromin, dla których przedszkole jest miejscem realizacji obowiązku przedszkolnego przez starsze rodzeństwo – 3 punkty, dzieci zamieszkałe poza obszarem Gminy i Miasta Żuromin, których rodzice pracują w gminie i mieście – 2 punkty, dzieci zamieszkałe poza obszarem gminy i miasta, dla których przedszkole ma dogodne położenie względem zamieszkania kandydata.
Należy jednak przypomnieć, że pierwsze pismo w sprawie m.in. zmian zasad rekrutacji dzieci do przedszkoli wpłynęło do magistratu i ówczesnej komisji oświaty także 22 marca, ale zeszłego roku, po ogłoszeniu wstępnych list dzieci przyjętych i nieprzyjętych do miejskich przedszkoli na rok szkolny 2018/2019. Wówczas to po wielu spotkaniach z rodzicami i dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 w Żurominie udało się przenieść tam grupę 5-latków z Przedszkola nr 2, a w samym przedszkolu stworzyć grupy całodniowe dla 3-latków i grupy łączonej 3-4 latków (wstępnie planowane były grupy jedynie 5-godzinne z uwagi na brak sali). Dodatkowo w budynku Żuromińskiego Centrum Kultury powstał jeszcze punkt przedszkolny dla 11 nieprzyjętych do przedszkoli 3-latków.
Przypomnienia wymaga też fakt, że w ubiegłym roku na ówczesny wniosek rodziców ws. zmian zasad rekrutacji do przedszkoli wiceburmistrz Michał Bodenszac odpisał jednej z wnioskodawczyń (podpisanej pod tym artykułem) że „dyrektorzy przedszkoli przy następnej rekrutacji w regulaminach uwzględnią uwagi rodziców dotyczące pierwszeństwa w przechodzeniu do przedszkoli dzieci z Miejsko-Gminnego Żłobka w Żurominie”. W sytuacji uchwalenia dopiero zapisu, że dzieci opuszczające żłobek otrzymają dodatkowe punkty w procesie rekrutacji należy mniemać, że podczas tegorocznej rekrutacji tak się jeszcze nie stało. Jak wygląda sytuacja w rzeczywistości, sprawdzimy.
Agnieszka Orkwiszewska
Dodaj komentarz