NA WSZYSTKO NIE MA ŚRODKÓW

SAMORZĄD\ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie ma na tyle dużo środków, by zrealizować wszystkie wnioski osób zgłaszających się do jednostki po wsparcie.

Bodajże ostatnio w 2008r., zdarzyło się tak, że każda osoba niepełnosprawna, która zgłosiła się do PCPR, otrzymała wsparcie, jakiego oczekiwała. Dotyczyło zarówno zakupu sprzętu, wyjazdu na turnus rehabilitacyjny, likwidację barier architektonicznych. Teraz sytuacja jest nieco odmienna. Środków stopniowo ubywa.

– Gros środków pochłaniają w naszym powiecie Warsztaty Terapii Zajęciowej – mówi dyrektor PCPR Danuta Przybył. Na realizację pozostałych zadań nie zostaje dużo. – Stąd jest niezadowolenie, są skargi, na piśmie, telefoniczne, osobiste. Był czas, że było ich dużo – dodaje.

W minionym roku na zadania rehabilitacji społecznej przeznaczona była kwota 746.173 zł. Z dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych skorzystały 62 osoby niepełnosprawne (w tym 24 opiekunów). Zawsze, jak tłumaczy dyrektor PCPR, pierwszeństwo w wyjeździe mają dzieci i młodzież. W zeszłym roku wyjechało ich 24. – To dzieci ze Szkoły Specjalnej. W tym roku też złożono wnioski i taka grupa dzieci niepełnosprawnych wyjedzie – informuje Przybył.

Na likwidację barier architektonicznych przyznano środki 6 osobom, tym 2 wnioski opiewały na likwidację barier architektonicznych, 1 na barier techniczne, a 3 na bariery w komunikowaniu. W przypadku barier architektonicznych dofinansowanie dotyczyło m.in. przystosowania łazienek dla niepełnosprawnych poprzez zakup uchwytów, położenia podłogi antypoślizgowej, zakupu i montażu umywalek czy likwidacji progów w mieszkaniu, budowy chodnika czy podjazdu.

Z kolei z dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny przysługuje niepełnosprawnym według potrzeb potwierdzonych zaświadczeniem lekarza specjalisty do 80 proc. wartości. Z dofinansowania do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i sprzęt rehabilitacyjny w zeszłym roku skorzystało 135 osób niepełnosprawnych (w tym 13 dzieci), posiadających aktualne orzeczenia o niepełnosprawności. Wnioski dotyczyły głównie zakupu aparatów słuchowych, pieluchomajtek, cewników czy materacy przeciwodleżynowych, także protez, wózków inwalidzkich. Na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny zawarto 3 umowy na łączną kwotę ponad 6,6 tys. zł. Dofinansowanie dotyczyło 2 łózek rehabilitacyjnych , drabinki gimnastyczno-rehabilitacyjnej oraz materaca gimnastyczno-rehabilitacyjnego.

– Przybywa nam osób niepełnosprawnych. Jak dwadzieścia lat temu zaczynałam prace obowiązywał wskaźnik 12proc. osób niepełnosprawnych w społeczeństwie – mówi Przybył. Jak dodaje, obecnie z uwagi na to, że środków nie jest aż tak dużo, niestety na wszystko nie wystarcza, więc część wniosków zostaje rozpatrzona negatywnie.

AO

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.