
Chodziło przede wszystkim o stwierdzenia w statucie dotyczące organizowania sesji oraz zapewniania na nią materiałów czy sali posiedzeń. W starym statucie widniał zapis, że do zapewnienia materiałów i zorganizowania sesji zobowiązany jest wójt gminy.
Jak tłumaczy sekretarz urzędu, Zbigniew Nosek, choć statut był uaktualniany w kwietniu, to jednak nadzór prawny wojewody (oddział w Płocku) zgłosił uwagi do pewnych paragrafów, dotyczących pewnych zadań nakładanych na wójta i przewodniczącego rady.
Statut dostosowano w 2018r. zgodnie z nową ustawą o samorządzie gminnym, tj. m.in. w zakresie dostosowania zapisów do nowej struktury rady, m.in. do powołanej w tej kadencji Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
W dokumencie brakowało zapisów odnośnie udziału sołtysów w sesjach. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o samorządzie gminnym sołtys musi dostawać – na zasadach takich samych jak radny gminny – informację o sesji wraz z przewidywanym porządkiem obrad.
Wprowadzone podczas sesji zmiany dotyczyły także m.in. punktów odnośnie samej organizacji obrad Rady Gminy. W statucie widniały bowiem zapisy, że to przewodniczący rady, a nie wójt gminy, organizuje pracę rady, tj. zapewnia obsługę techniczną rady i komisji.
Art. 19 ustawy o samorządzie gminnym mówi, iż rolą przewodniczącego jest organizowanie pracy rady. – Zapis, że wójt organizuje pracę rady, nie przechodzi – podkreśla sekretarz gminy.
Zmiany dotyczyły też możliwości zapraszania na posiedzenia gości – może to zrobić zarówno przewodniczący, jak i wójt, bez konsultowania się wzajemnie. – Nie ma zapisów zobowiązujących ich do porozumienia – dodaje Nosek.
Nadzór prawny przedstawił uwagi do starego statutu, do których radni się zastosowali i dokument dostosowali do bieżących przepisów.
AO

Dodaj komentarz