RECYTATORZY SAMOCHWAŁY

KONKURS\ Już po raz XIX w bieżuńskim Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się Powiatowe Spotkania Recytatorskie Dzieci i Młodzieży "Samochwała". W tym roku na scenie pojawiło się 60 recytatorów z 10 placówek z powiatu.

– Co roku w grudniu spotykamy się na konkursie „Samochwała”, byście mogli zmierzyć się ze swoim talentem – zwróciła się na wstępie do wszystkich uczestników Małgorzata Kraśniewska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieżuniu. Jak podkreśliła, konkurs cieszy się co roku ogromnym zainteresowaniem, bo zgłasza się do niego wielu uczniów. I rzeczywiście, uczestnicy w różnym wieku przez kilka godzin prezentowali swoje umiejętności. Wystąpili w 4 kategoriach wiekowych: I kat: 7-9 lat, II kat: 10-12 lat, III kat: 13-15 lat i IV kat: 16-19 lat. Wśród najmłodszych recytatorów dominowały: „Okulary”, „Na straganie”, „Rozmawiała gęś z prosięciem”, „Żuk”, „O Fabianie”, „Włos”. W kolejnej kategorii wiekowej recytowano: „Lokomotywę”, „Rzepkę”, „Lepszą planetę”, „Stonogę”, „Śmierć filiżanki” czy „Ziółko”. Starsi postawili m.in. na „Włos”, „Prota i Filipa”, „Ul. Miłą”, „Redutę Ordona”, „Nic dwa razy”, „Do prostego człowieka” czy „Gawędę o miłości ziemi ojczystej”.

Jury, w skład którego weszły Anna Siedlecka z MGOK w Bieżuniu, Agnieszka Orkwiszewska-Makuszewska (z Kuriera Żuromińskiego) i Katarzyna Wrzosek – nauczyciel z ZSP w Zielonej, miało trudne zadanie. Jak co roku repertuar przedstawiony przez uczniów był bardzo różnorodny. Jury brało pod uwagę, oprócz odpowiedniej interpretacji utworu i wyrazu artystycznego, także umiejętny dobór tekstu do wieku uczestnika. Oceniało nie tylko techniki recytacji (takie jak: płynność i wyrazistość mowy, poprawność artykulacji głosek), ale również środki artystycznego wyrazu (pauzowanie, tempo jako środek ekspresji, modulację głosu i natężenie; akcent zdaniowy, mimikę twarzy, gest, tzw. intuicję artystyczną; kierunek wzroku, sposób radzenia sobie z tremą). Niektórzy recytujący techniki te mieli dobrze opanowane, inni muszą jeszcze popracować, jeśli chcą osiągać sukcesy.

Każdy z uczestników otrzymał dyplom a laureaci nagrody rzeczowe. Sponsorem nagród był Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański.

AO

[b]Nagrodzeni w tegorocznej edycji: [/b][b]kategoria 7-9 lat:[/b]

I nagroda – Maja Stańczak SP nr 1 Żurominie

II nagroda – Zofia Żachowska SP w Lutocinie

III nagroda – Karol Badaczewski SP w Lutocinie

wyróżnienie – Milena Bielska SP w Sławęcinie

wyróżnienie – Weronika Węgrzyn ZPO w Bieżuniu

wyróżnienie- Aleksandra Nadolska ZPO w Bieżuniu

[b]kategoria 10 – 12 lat:[/b]

I nagroda – Oliwia Szymaniak SP w Raczynach

II nagroda – Lucja Lorkowska SP nr 1 w Żurominie

III nagroda – Zuzanna Pesta SP w Lutocinie

wyróżnienie – Filip Szpejna SP w Sławęcinie

wyróżnienie – Zuzanna Kucińska SP w Sławęcinie

wyróżnienie – Julia Koźlarska SP w Łaszewie

wyróżnienie – Nikola Węgrzyn ZPO w Bieżuniu

[b]kategoria 13 – 15 lat:[/b]

I nagroda – Martyna Kąkolewska SP w Raczynach

II nagroda – Wiktoria Sikut ZPO w Bieżuniu

III nagroda – Julia Jaskulska ZPO w Bieżuniu

wyróżnienie – Szymon Kaczmarczyk SP w Lutocinie

wyróżnienie – Julia Wesołowska SP w Lutocinie

[b]kategoria 16-19 lat:[/b]

I miejsce: Sandra Boiwka LO w Bieżuniu

 

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.